Палять свічки і грають у дрейдл: як у Черкасах євреї відзначають Хануку

Палять свічки і грають у дрейдл: як у Черкасах євреї відзначають Хануку

Палять свічки і грають у дрейдл: як у Черкасах євреї відзначають Хануку
Суспільне Черкаси

Із 28 листопада по 6 грудня євреї усього світу відзначають Хануку. Цього дня вони запалюють свічки, ставлять на стіл святкові страви та грають в ігри, розповіла представниця єврейської нацспільноти Ксенія Лоза.

На державному рівні в Україні Хануку відзначають другий рік поспіль. Єврейська громада Черкас також дотримується звичаїв.

За словами керівниці підліткового клубу "Турбота поколінь Хесед Дорот" Ілони Левіт, за традицією протягом восьми днів святкувань запалюють вісім свічок: у перший день – одну, наступного – дві, і так до восьми.

"Виставляється обов'язково справа наліво, запалюється зліва направо. Тобто від поточного дня", – зазначила Ілона Левіт.

ханука
Суспільне Черкаси

Ця традиція Хануки нагадує євреям про диво, яке відбулося у другому столітті до нашої ери, додала жінка. За переказами, після розбиття греко-сирійського війська, піднявшись на гору в Єрусалимі, євреї знайшли в храмі олію для лампад. Замість одного дня вогонь у золотій менорі горів аж вісім.

Запалювати свічки треба в цілковитій тиші, – так вимагає традиція, зауважила пані Ілона. Сам свічник має стояти на підвіконні. Саме так він повідомляє всім про диво Хануки.

Палять свічки і грають у Дрейдл, – черкаські євреї відзначають Хануку
Суспільне Черкаси

"У часи Другої світової війни, коли були дуже суворі гоніння людей, ханукію ховали для того, щоб не було видно, але обов'язково запалювали, тому, що це дуже важливо для кожного єврея", – додала жінка.

Зі слів Ілони Левіт, свічки використовують спеціальні. Горять вони не менше тридцяти хвилин. У цей час будь-які свої справи потрібно відкласти.

Основними стравами у цей день є пончики та деруни. Їх обов'язково готують з використанням олії, зауважила є представниця єврейської нацспільноти Ксенія Лоза. У кожної господині є свій рецепт пончиків.

ханука
Суспільне Черкаси

Діти на Хануку грають у гру Дрейдл. Її вигадали, аби навіть найменші задумалися про диво, додала пані Ілона. Втім грають не просто так, а на солодощі.

ханука
Суспільне Черкаси

Це свято, зауважила Ксенія Лоза, завжди було особливим, адже воно об'єднує покоління:

"Я просто на собі це відчула. Коли я з дітьми приходжу до самотньої бабусі і ми всі разом запалюємо свічки, це так святково, всім так тепло від цього".

Пані Ксенія додала, що історія єврейського народу має чимало свят, але Ханука для неї особлива своїм світлом та присутністю дива.

Авторка Вікторія Гончарук

Повне відео

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок