Двоє маленьких дітей померли з голоду, їх викинули в яр: історії про Голодомор на Луганщині

Двоє маленьких дітей померли з голоду, їх викинули в яр: історії про Голодомор на Луганщині

Марафон
Двоє маленьких дітей померли з голоду, їх викинули в яр: історії про Голодомор на Луганщині
. У Сватівському районі від голодомору загинуло 2 717 осіб, фото: Суспільне

За даними Сватівського краєзнавчого музею в 1932 – 1933 роках від голоду померло понад 2700 жителів району. Напередодні Дня вшанування жертв Голодомору Суспільне підготувало історії сімей, які пережили 1932-1933 роки.

Як розповів Суспільному житель села Мілуватка Олександр Жувака, його дідусь Сергій Григорович та бабуся Домна Іванівна тримали мануфактуру: вичиняли шкури тварин та шили свитки і були заможними селянами. Так було до 1932 року.

"Забрали будинок, забрали всю мануфактуру, забрали всі знаряддя праці і викинули в яр. Двоє маленьких дітей померли з голоду, їх викинули в яр. Це було ранньою весною. Дідуся "посадили". Посадили і відбув він Колимі 17 років", – розповів Суспільному житель села Мілуватка Олександр Жувака.

Олександр додав, що його батькові Івану на той час виповнилось 6 років і він був найстаршою дитиною в родині. Вже своїх синів свідок Голодомору привчив берегти хліб та збирати крихти, які залишались на столі.

"Кожна третя сім'я була голодна, хтось їздив заробляв на Донбас. Там давали пайок.Той, хто жив у селі, або вмирав, або якимось шляхом: хто збирав щирицю, хто рвав корні будяка і так далі. І так вдавалось вижити", – розповів Олександр Жувака.

Директорка Сватівського міського краєзнавчого музею Яна Бондарева розповіла журналістам Суспільного, що у письмових спогадах Віри Місько йдеться про те, як у селі Оборотнівка діяла група тих, хто забирав у селян останні запаси їжі.

"У селі діяла так звана "красна мітла" на той період. Ці активісти після вдалого побору збиралися і пиячили. Коли у людей урвався терпець невідомі жителі із вогнепальної зброї постріляли цих активістів. Влада з почестями поховала трьох чоловік, але поховати їх на цвинтарі не вдалося. Довелося окремо від кладовища. Як кажуть: "Не там, де всіх", – розповіла Яна Бондарева.

За інформацією директорки Сватівського краєзнавчого музею, справжні масштаби Голодомору замовчувалися. В офіційних документах того часу значилось двоє померлих від голоду.

Що відомо

  • Голодомор в Україні тривав 17 місяців: з квітня 1932 року до листопада 1933 року.
  • 27 листопада о 16 годині, пройде щорічна всеукраїнська акція до вшанування загиблих під час голодомору "Запали свічку пам’яті".

Читайте усі новини Донбасу у Telegram та Viber

На початок