Вірусні гепатити та ВІЛ: експерти розповіли, кому слід пройти тестування

Вірусні гепатити та ВІЛ: експерти розповіли, кому слід пройти тестування

Ексклюзивно
Вірусні гепатити та ВІЛ: експерти розповіли, кому слід пройти тестування

В останній тиждень осені — із 22 по 28 листопада — одночасно на п'яти континентах у понад 40 країнах світу проводиться Міжнародний тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити. В Україні близько мільйона людей не знають, що мають гепатит С. Кожен третій ВІЛ-позитивний українець не знає про свій статус. Експерти Центру громадського здоров'я та представництва Всесвітньої організації охорони здоров'я в Україні пояснили, чому так важливо проходити тестування на вірус імунодефіциту і гепатитів.

Як розповів Національний спеціаліст з питань ВІЛ та гепатитів представництва ВООЗ в Україні Ігор Семененко, завдяки профілактиці й лікуванню до 2030 року світ може побороти епідемію вірусу імунодефіциту людини. За його словами, станом на 2020 рік ВІЛ-інфекцію було виявлено у 1,5 мільйона людей, а це – на 52 відсотки менше у порівнянні з 1997 роком і на третину менше, ніж у 2010-му. Зменшилася і кількість людей, які померли від СНІДу.

"Із 2004 року цей показник знизився на 64 відсотки, з 2010 року – на 47 відсотків. Тобто за 10 років – майже на половину", – сказав Ігор Семененко.

Водночас, за його словами, пандемія COVID-19 вплинула на рівень тестування. Найбільше – у країнах Африки та Азії, де кількість тестувань на ВІЛ зменшилася на 40 відсотків.

"В Україні приблизно 80 тисяч людей не знають, що вони ВІЛ-інфіковані, тому що на ранніх стадіях ВІЛ не має жодних симптомів і медичні прояви можуть з'явитися через кілька місяців після зараження", – повідомила національна координаторка з тестування на ВІЛ-інфекцію Людмила Легкоступ.

За її словами, зараз в Україні ВІЛ-позитивний статус мають близько 257 тисяч громадян. За даними 2020-го року, 62 відсотки нових випадків зараження відбувалося через незахищені статеві стосунки.

"Таким людям рекомендовано раз на рік проходити тестування на ВІЛ-інфекцію. Ще одна категорія — люди з ризикованою поведінкою та люди з ключових груп — це статеві партнери людей, які живуть з ВІЛ-інфекцією, люди, які вживають ін'єкційні наркотики, які надають сексуальні послуги. Ще одна категорія, яким необхідне тестування – це люди з ВІЛ-індикаторними станами. Це – невмотивована втрата ваги, лихоманка понад місяць, симптоми туберкульозу, рецидивуючі бактеріальні інфекції. Також тестують вагітних жінок", – зазначила Людмила Легкоступ.

Вона додала, що інформацію про тестування можна отримати, зокрема, у сімейного лікаря. Воно безплатне і конфіденційне.

Читайте також: У МОЗ нагадали, де можна пройти тест на ВІЛ і гепатити

Як додав Ігор Семененко, тестування дає можливість виявити інфекцію вчасно і не чекати, коли захворювання досягне розвинутої стадії.

"Але не всі люди звертаються до лікаря, зокрема, і через пандемію коронавірусу, або соромляться і звертаються уже на пізніх стадіях. Як можна знайти тих людей, у яких ще не розвинулися клінічні прояви? Звісно, там, де вони живуть. І тут нам допомагає неурядовий сектор, неурядові організації, громади, які знають цих людей", – зауважив експерт.

За його словами, так організації можуть донести потребу у цьому тестуванні.

"ВООЗ пропонує почати тестування саме там. Для цього є вже певні законодавчі ініціативи, ми чекаємо, коли вони будуть підтримані, для того, щоб ми побачили такий результат", – додав Семененко.

Він додав, що також існує можливість тестуватися самостійно.

"Важливим досягненням є впровадження доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції. Потрібно, щоб людина час від часу тестувалася на ВІЛ-інфекцію самостійно, щоб вона могла переконатися, що все нормально, що немає інфекції. В протилежному випадку людина може звернутися до медичного закладу для подальшого огляду і лікування", – зауважив експерт.

За словами фахівця, при цьому проходити повторне тестування потрібно не всім.

"Що стосується повторного тестування, то якщо людина не має ризикової поведінки, то вона може не проходити тестування, а всі ті, хто продовжує практику небезпечної поведінки, то таким людям ми рекомендуємо проводити регулярні обстеження в залежності від інтенсивності цієї ризикованої поведінки. Всі люди, які живуть з ВІЛ-інфекцією, мають когось, кого вони можуть інфікувати, і дуже важливо донести цю інформацію, щоб зберегти їхні стосунки, допомогти виявити нові випадки інфікування і запропонувати лікування тим хто його потребує", – зауважив Ігор Семененко.

Гепатит

Як розповів Ігор Семененко, загалом у Європі вірусним гепатитом В інфіковано 14 мільйонів людей.

"Станом на сьогодні зареєстровано 19 тисяч нових випадків зараження. 43 тисячі людей померли від ускладнень від цієї інфекції", – зазначив він.

При цьому у країнах північної, західної й центральної Європи кількість інфікованого населення не перевищує 0,1 відсотка, тоді як у країнах східної Європи та Центральної Азії кількість уражених вірусним гепатитом В складає від 6 до 8 відсотків.

"В Україні 5 відсотків населення інфіковано вірусним гепатитом С. Вірусним гепатитом В інфіковано від 1,5 до 2,5 відсотків", – повідомила начальниця відділу вірусних гепатитів та опіоїдної залежності Центру громадського здоров'я Ірина Іванчук.

Відтак статистика свідчить про те, що близько півтора мільйона українців мають вірусний гепатит C і близько 600 тисяч є носіями вірусу гепатиту B.

"При цьому навіть за найбільш оптимістичних прогнозів кожен десятий знає про свій діагноз. Більшість людей не знають, що вони інфіковані, і не отримують доступ до медичної допомоги", – пояснила експертка.

За її словами, відтак проходити обстеження на захворювання необхідно всім.

"У країнах, де поширеність гепатиту c більше 2 відсотків, а у нас це 5 відсотків, рекомендовано загальний скринінг всього населення. Тобто кожен громадянин хоча б раз у житті повинен пройти такий скринінг", – зазначила Іванчук.

Вона пояснила, що не слід чекати на якісь ознаки захворювання печінки, тому що у більшості випадків вірусні гепатити B і C не мають жодних симптомів, допоки у людини не розвинуться серйозні ураження, такі як цироз і рак печінки.

"Тестуватись необхідно до наявних факторів ризику, і один раз протягом життя тестування необхідно пройти всім. Якщо є фактор ризику, то тестування необхідно проходити раз на рік", – наголосила експертка.

Читайте також: Нобелівську премію з медицини присудили за відкриття гепатиту С. Що відомо про нагороду

До груп ризику щодо зараження гепатитами належать медичні працівники хірургічних спеціальностей, лаборанти, медичні сестри, хворі, які часто отримують ін’єкції та реципієнти крові, ін’єкційні наркомани, особи, що мають незахищений секс (більш характерно для гепатиту В), діти, що народились від матерів, хворих на гепатити B і C.

При цьому основними шляхами передачі вірусів є парентеральний (через кров, при переливанні донорської крові та її препаратів); втручання із пошкодженням цілості шкіри (ін’єкції, операції, діагностичні процедури) та при користуванні спільною бритвою, ножицями, манікюрним набором, що забруднені кров’ю; під час пологів від інфікованої матері до дитини; статевим шляхом.

"Протягом тривалого часу люди боялися тестуватися на вірусні гепатити, тому що виникало питання "а що робити далі?". Ми звикли говорити про гепатит C як про “ласкавого вбивцю”, що він невиліковний і в людей немає альтернатив, або дуже складне і дороге лікування і дуже мало шансів на одужання, або не лікуватися. Насправді ситуація дуже змінилася в доступі до лікування вірусних гепатитів, і вірусний гепатит C на сьогодні є виліковним захворюванням", – зауважила Ірина Іванчук.

За її словами, нині понад 95 відсотків хворих, які починають лікування, повністю виліковуються.

"Ліки закуповуються за кошти державного бюджету, а лікування триває від 3 до 6 місяців. Полягає воно здебільшого в прийомі однієї таблетки один раз на день, і майже не пов'язане з побічними реакціями. Що стосується гепатиту B, то для більшості пацієнтів – лікування на все життя, але також є таким, що допомагає запобігати розвиткові хвороби”, – зазначила Ірина Іванчук.

Для того, щоб пройти тестування на вірусні гепатити, необхідно звернутися до сімейного лікаря. В пакет послуг, які надає сімейний лікар, входять швидкі тести на вірусні гепатити B і C. За словами Ірини Іванчук, якщо результати тестування виявилися позитивними, то не треба панікувати, тому що перший тест говорить про те, що людина мала контакт з вірусом, і треба пройти підтверджувальну діагностику.

"Лише після цього можна сказати, чи людина хвора і чи потребує лікування. Є перелік лікувальних закладів, які надають такі послуги, й на сайті Центру громадського здоров'я ця інформація є. Черг на лікування немає", – додала експертка.

Вона нагадала, що проти вірусного гепатиту B можна вакцинуватися, для чого необхідно зробити 3 дози вакцини. Ця вакцинація внесена у календар щеплень, і вона є обов'язковою для всіх дітей

"Вакцинація дітей почалася в Україні з 2000 року, тобто ми розуміємо, що все населення, яке народилося до того часу, воно є не вакциноване. Тому всім дорослим рекомендуємо зробити вакцинацію і вона дає довічний імунітет", – наголосила Ірина Іванчук.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди