Що таке толерантність та як стати терпимішими. Відповідають експерти

Що таке толерантність та як стати терпимішими. Відповідають експерти

Ексклюзивно
Що таке толерантність та як стати терпимішими. Відповідають експерти
АР

16 листопада світ відзначає Міжнародний день толерантності. Про те, чи можливо людину навчити бути терпимою та як підвищити толерантність українського суспільства до ЛГБТ-спільноти, в ефірі Українського радіо розповідають директор ГО “Точка опори UA” Тимур Левчук та соціальна психологиня, засновниця “Академії професійного розвитку” Зоя Гаркавенко.

Про Декларацію принципів терпимості

Міжнародний день толерантності — свято, яке відзначається 16 листопада в усьому світі. Його запровадили у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, сексуальної орієнтації, етносу або кольору шкіри. Тоді підписанти вказали, що ухвалюють Декларацію “...відчуваючи занепокоєння у зв'язку з актами нетерпимості, насильства, тероризму, ксенофобії, агресивного націоналізму, расизму, антисемітизму, відчуження, маргіналізації та дискримінації щодо національних, етнічних та релігійних і мовних меншин, біженців та мігрантів.”

Що таке толерантність

За словами Тимура Левчука, толерантність — це життя без насилля та утисків: “Не йдеться про любов до всіх, відвідування маршів рівності тощо. Головне — ні на кого не нападати, не бити і не вирішувати особисті конфлікти через насилля.”

"Для мене толерантність — коли я приймаю іншого як рівного собі, але іншого. Від цього я вже вибудовую свою стратегію поведінки. Якщо мені не подобається як інша людина поводить себе зі мною, то я їй про це повідомляю, встановлюю певні правила і, за умови їхнього невиконання, я дистанціююсь. Якщо ж поведінка людини жодним чином на мене не впливає, то нехай робить як хоче”, — прокоментувала Зоя Гаркавенко.

Чи змінилося щось за 25 років

“Багато змінилося. Наприклад, проходять марші рівності. До них все одно є багато питань, але вони відбуваються. Для пострадянської країни це — прекрасний показник, який виділяє її з-поміж інших країн-сусідів. Відповідно, поліція виконує свою функцію, захищаючи марші. Також помічаю, що з кожним роком все менше насилля щодо учасників маршу рівності або маршу за права жінок проявляється", — відзначив він.

За словами Левчука, до позитивів можна зарахувати те, що в законодавство почали вноситися зміни.

"Є дискримінаційний закон, який забороняє дискримінацію, є заборона дискримінації на робочому місці. Звісно, цього не достатньо. ЛГБТ-спільнота очікує на одностатеві партнерства, для врегулювання своїх соціально-економічних питань. Світ змінюється і у людей, швидше, є нерозуміння, а не ненависть. Якщо пояснювати і надавати потрібну інформацію, то люди стають більш толерантними”, — зазначив правозахисник.

Що означає день толерантності

Зоя Гаркавенко відзначила, що для неї День толерантності — це не зовсім про свято.

“Як на мене, толерантність — свідоме сприйняття різноманітності світу. Саме картина світу і її локальні ти чи нелокальність визначає ідентифікацію свій/чужий. Зараз світ настільки різноманітний, що толерантність стала не умовою демократії, а умовою самовиживання, співіснування. Всі розмови про толерантність мають починатися зі слів, що всі ми належимо до одного виду “людей із планети Земля”, — розповіла вона.

Як можна узгодити поняття толерантності та вибудовування власних меж

“Я не дуже підтримую моїх колег, які дуже наполегливо говорять про вибудовування меж, адже на сьогодні питання власної території перейшло всі межі здорового глузду. Дуже часто люди, вибудовуючи власні межі, руйнують стосунки з близькими, коли грають у гру “це — моя територія і мої правила”, але не вміють встановлювати правила, які би дозволяли співіснувати", — зазначила Гаркавенко.

Про толерантність до різних груп невакцинованих

“Часто люди проводять ідентифікацію свій/чужий за тією класифікацією, яку самі собі вигадали. Соціальне сприймання м це про культуру, про глибші корені сприйняття різних груп людей, які сповідують різні культурні чинники своєї життєдіяльності. Від того, наскільки культивуються та поширюються певні стереотипи, залежить і толерантність людей до культурних норм, які сповідуються в соціальних групах", — пояснила експертка.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: stor[email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди