З 8-го листопада в Україні набув чинності закон №2351, який має на меті захистити тварин від жорстокого поводження. Які зміни у законодавстві передбачає новий законта як будуть карати винних у жорстокому поводженні з тваринами, про це в етері "Українського радіо" розповіла президентка громадської організації "Інституту сучасних проблем України" Тетяна Метельова.
Що передбачає новий закон
Зоозахисний закон посилює кримінальну та адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами. Злочинцям загрожує від одного до трьох років позбавлення волі. У випадках, коли дії вчинені з метою створення зображень кіно-, відео- та аудіопродукції — від 5 до 8 років.
"Закон практично бездоганний", – президентка "Інституту сучасних проблем України" Тетяна Метельова.
Також у документі встановлюється заборона на винищування бездомних тварин з метою регулювання чисельності. Крім того, забороняється жебрацтво із бездомними, свійськими та дикими тваринами.
Не прибирання власниками екскрементів тварини під час її перебування у громадському місці буде кваліфікуватися як адмінправопорушення. Адміністративна відповідальність за жорстоке або безвідповідальне поводження з тваринами вводиться 16 років, а кримінальна — з 14.
Читайте також: В Україні набув чинності зоозахисний закон. Що він передбачає
Крім того, заборонено використання тварин для реклами, у розважальних закладах та закладах громадського харчування, а також надання фотопослуг з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків і дельфінаріїв.
Серед іншого, каже Метельова, закон забороняє всі види вирубок лісу навколо місць проживання та розмноження рідкісних тварин, що перебувають під загрозою зникнення видів тваринного і рослинного світу в радіусі 500 метрів.
У якому вигляді існуватимуть зоопарки
"Зоопарки залишаються, адже у всьому світі інститут зоопарків дуже важливий для підтримки диких та рідкісних тварин, їх дослідження, створення умов збереження для тих видів тварин, які перебувають під загрозою зникнення тощо. Стаціонарні зоопарки — це та мережа, яка повинна існувати. Вони в нас легальні й в такому вигляді, а тому залишаються", – зазначає фахівчиня.
За її словами, зміни стосуватимуться заборони пересувних зоопарків, адже в них неможливо зберегти умови, які забезпечують нормальне існування тварин.
Як функціонуватиме закон та які проріхи існують у документі
Експертка підкреслює, що закон характерний тим, що у ньому чітко вказана відповідальність за певні правопорушення.
"Більшість позитивних новацій з попередніми змінами в законі вже почали функціонувати, зокрема покарання після того, як було переведено статті за жорстоке поводження з тваринами з легкого правопорушення у розгляд тяжких зі збільшенням терміну покарання до 8 років. Воно вже почало функціонувати і є вже непоодинокі судові рішення, які здійснені на користь захисту тварин і за якими покарано тих, хто вбиває, калічить і мучить тварин", – говорить Метельова.
Попри це вона зауважила, що у законі відсутня норма про "інститут опікунства і одноосібного волонтерства", який вже функціонує багато років в Україні де-факто.
"Так, у законі заборонено вилов безпритульних тварин окремими громадянами. Натомість у Києві та Львові саме окремі громадяни, які отримали статус опікуна тварин та волонтера, мали таке право на міському рівні, але і досі залишатимуться поза законом, здійснюючи вилов тварин задля стерилізації й відпущення у середовище перебування. Хоча сам вилов, стерилізація і відпущення за попереднім місцем перебування тепер легальні, і це прекрасно. Закон практично бездоганний, крім цього зауваження", – наголошує президентка "Інституту сучасних проблем України".
Про вимоги до власників собак
У 24 статті закону передбачається, що собаки незалежно від породи мають бути на повідцю, а також мають вигулюватися в громадських місцях, за умови якщо продукти життєдіяльності цієї собаки прибираються власником, каже Метельова.
"Якщо вони знаходяться на вулиці без власника, то вони підлягають вилову і розміщенню в притулки, або в центри реабілітації, або під нагляд громадських та благодійних організацій, і якщо власник заявив свої права, то вони повертають тварину власником після оплати цього перебування. Якщо власник не заявляє, то такі тварини вважаються безпритульними", – відповідає експертка.
Справді є перелік собак, які є небезпечними і які обов'язково мають бути на повіках та в намордниках. Собаки дрібних порід, які не перебувають у цьому переліку, можуть бути без намордника, але вигулюватися вони все одно мають з власником у відповідних місцях.
До переліку небезпечних порід собак, який затвердив Кабінет міністрів, зокрема увійшли такі породи, як:
- вівчарка,
- сенбернар,
- фокстерьер,
- доберман,
- ротвейлер,
- лайка,
- далматин,
- айну (собака айнський, хоккайдо),
- акбаш,
- акіта-іну,
- боксер німецький,
- бріард,
- бульдог алапахський,
- бульдог американський,
- бульдог мальорський,
- бульмастиф,
- бультер'єр,
- вельштер'єр.
Усього список налічує близько 90 порід собак.
Про покарання за різними видами порушень
Цим законом жорстоке поводження з тваринами нарешті карається неуклінно. І таке як вище, як догхантерство нарешті стає поза законом. Всі догхантери за пропаганду насильства, поширення аудіо- та відеопродукції з пропагандою насильства, за знущання над тваринами можуть отримати до 8 років ув'язнення.
Що відомо
- У 2018-му році у Верховній раді був зареєстрований законопроєкт про зміни до закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", який мав на меті заборонити використання тварин в цирку та інших видовищах.
- Профільний комітет Ради заявив, що норми законопроєкту суперечать Європейській конвенції про захист домашніх тварин, де немає положення про повну заборону використання тварин у цирках і згодом проєкт закону відкликали.
- У квітні в парламенті зареєстрували ще один законопроєкт про цирк без тварин.
- 8 листопада в Україні набув чинності закон, який підсилює кримінальну та адміністративну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами.
Читайте також
- Євросоюз планує з 2027 року заборонити утримання свійських тварин у клітках.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!