Чому в Україні реєструють поліомієліт та як захистити від нього дітей — розповідає експертка

Чому в Україні реєструють поліомієліт та як захистити від нього дітей — розповідає експертка

Чому в Україні реєструють поліомієліт та як захистити від нього дітей — розповідає експертка
Марина Колерова. Колаж: Суспільне Запоріжжя

З вересня на Рівненщині та Закарпатті почали фіксувати випадки поліомієліту. Найновіший випадок зафіксований 3 листопада, а ще в чотирьох дітей виявлений поліовірус.

Чи можна очікувати спалаху на Запоріжжі та як запобігти поширенню вірусу у програмі "На часі" в етері Українського радіо Запоріжжя розповіла регіональна координаторка з вакцинації Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Марина Колерова.

Як поширюється поліомієліт

За словами експертки, ця хвороба лікується, але є такі форми поліомієліту, які залишають наслідки у вигляді паралічу, кульгання на все життя, і втрачені функції наразі неможливо відновити. Введення цієї вакцини — це єдиний засіб профілактики від цієї хвороби.

У Запорізькій області понад 30 років не реєструвалися випадки захворюваності на поліомієліт. Щодо поліомієліту є чіткий механізм нагляду, який дозволяє не пропустити випадки хвороби. Якщо у дитини до 15 років розвиваються симптоми схожі на поліомієлітні, то її обов'язково обстежують на поліовірус. Саме такий нагляд дозволив виявити поліомієліт на Закарпатті.

Поліовіруси, які викликають хворобу, можуть мати різне походження:

  • дикі штами, які циркулюють в природі. Україна вже понад десять років визнана вільною від циркуляції диких поліовірусів;
  • вакцинні штами, які входять до складу живих вакцин проти поліомієліту. Випадки трапляються вкрай рідко, зустрічаються один на декілька років;
  • мутовані вакцино-споріднені штами, які кілька разів пройшли через організми нещеплених людей.

Саме вакцино-споріднені штами виявили нині на Закарпатті, попередні випадки були виявлені там же 5-6 років тому.

Щодо диких поліовірусів, існують країни де вони досі циркулюють, серед таких, наприклад, Афганістан і Пакистан. Але система епіднагляду запобігає їхньому поширенню: по-перше, високий рівень охоплення поліомієлітною вакциною дітей забезпечує надійний імунний прошарок, а по-друге, люди з будь-якими симптомами схожими на поліомієліт обстежуються на поліовіруси, щоб визначити, що це за штам.

"Але на фоні того, що знижується імунний прошарок, не досить великі показники охоплення дітей, це вже дуже багато років ми вже маємо перші ластівки, внутрішні можна так сказати, коли наші поліовіруси, вакцинні штами проходять декілька разів через невакцинованих дітей та вони називаються вакцино-спорідненими, але якщо до нас зайде дикий поліовірус на фоні такого низького прошарку не виключено, що він в нас також може проявитися", — каже Марина Колерова.

Поліомієліт, за словами експертки, не має сезонності, оскільки для нього характерний фекально-оральний спосіб передачі через питну воду, брудні руки, через спілкування, контактно-побутовим шляхом.

Як запобігти хворобі

За життя людина має щепитися кілька разів: три щеплення у віці до одного року, одне щеплення в 18 місяців, одне щеплення в 6 років та одне щеплення 14 років.

Марина Колерова каже, що Запорізька область має прийнятний рівень вакцинації населення від поліомієліту, але водночас нижчий, ніж в середньому по Україні. За 8 місяців поточного року вакциновано 46 % дітей віком до року, тоді як загалом по країні цей показник сягає 53 %. Інші вікові категорії вакциновані в межах 43-47 %, тоді як по Україні показник становить 45-52 %.

"Безумовно свою роль відіграла пандемія COVID-19. Батьки бояться вести дитину до лікарні, бо там можуть бути хворі й так далі. Хоча в лікарнях все передбачено, не змішують потоки хворих та потоки здорових дітей. Визначені дні коли запрошують на щеплення, там, де тільки здорові діти. Є такі батьки, які взагалі відмовляються від вакцинації своїм дітям, на жаль, такий відсоток досить великий, в цілому по країні, та і в нашій області він є", — каже вона.

Експертка зазначає: існує лише один спосіб вберегти дітей — вчасно зробити всі щеплення. Процедура і препарат у державних клініках безплатні, проблем із наявністю вакцини немає.

Якщо ж батьки знають, що дитина пропустила вакцинацію, і має симптоми схожі на поліомієліт, треба негайно звернутися до лікаря. Варто звертати увагу на біль який проявляється без видимих причин, проблеми із рухами та координацією.

Що відомо

  • На початку вересня у півторарічної дівчинки на Рівненщині діагностували поліомієліт. Дівчина – наймолодша – десята дитина в сім'ї, окрім неї, вірус виявили ще у шістьох її братів та сестер. Вони є носіями, але не мають важких ускладнень.
  • До 3 листопада на Закарпатті виявили 4 випадки інфікування дітей поліовірусом. Першою наявність поліовірусу підтвердили у 12-річної дівчинки — жительки Тячівського району.
  • Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін заявив про низький показник вакцинації проти поліомієліту дітей до одного року та назвав ситуацію загрозливою для країни. Про це він сказав 26 жовтня на брифінгу. Представники ВООЗ та ЮНІСЕФ також закликали українських батьків звернути увагу на ці ризики.
  • Як повідомляється на сайті МОЗ України, рівень охоплення щепленнями від поліомієліту (дітей до 1 року, поліо-3) у 2021 році є недостатнім, за 8 місяців 2021 року — 53,0 %. Рівні в областях: у Рівненській — 48,9 %, в Херсонській — 40,7 %, Івано-Франківській — 42,2 %, Закарпатській — 43,1 %, Запорізькій — 46,2 %, Харківській — 46,5 %, в Одеській та Київській областях — 47,5 %. У Чернівецькій та Львівській — по 48,5 %.

На початок