Більшість українців підтримують "мовний закон" – опитування

Більшість українців підтримують "мовний закон" – опитування

Опитування
Більшість українців підтримують "мовний закон" – опитування
. фото: Національна поліція у Кіровоградській області

Понад половина українців висловлюються на підтримку законодавчих норм про обслуговування українською мовою за умови збереження права на обслуговування іншими мовами на прохання клієнтів.

Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова

"55% українців підтримують норму "мовного закону" про обслуговування українською мовою при збереженні можливості обслуговування клієнтів іншими мовами на їхнє прохання", – розповіли соціологи.

Відповідно до результатів дослідження, загалом 21% респондентів не підтримує таку норму. Водночас майже 18% українців заявили, що їм байдуже щодо цього питання.

При цьому найбільша кількість респондентів, які підтримують обов’язкове обслуговування державною мовою, проживає на заході та у центрі країни, й складає відповідно 74% та 62%. На півдні та сході України мешкають приблизно однакові частки тих, хто підтримує та не підтримує таку норму закону.

Зокрема, на півдні на підтримку правил щодо обслуговування державною мовою висловлюються 33% респондентів, а 37% виступають проти. Натомість на сході 38% населення підтримують цю норму, а майже 33% – не підтримують. В обох цих регіонах також мешкає близько 30% тих, хто не визначився зі своїм ставленням або кому це байдуже.

Як зазначили соціологи, на ставлення до зазначеної норми закону суттєво впливає рідна мова респондентів.

"Серед тих, для кого рідною мовою є українська, 63% підтримують обслуговування українською, а серед тих, для кого рідною є російська – 26%. При цьому рідна мова є навіть більш значущим фактором, ніж регіон походження респондентів", – наголосили дослідники.

За їхніми словами, серед тих мешканців півдня та сходу, для яких рідною мовою є українська, більшість підтримують норму закону. Натомість носії російської мови навіть на заході та в центрі радше не підтримують цю норму закону, ніж підтримують.

Загальнонаціональне опитування проведене Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 29 липня по 4 серпня 2021 року в усіх регіонах України за винятком Автономної Республіки Крим та окупованих територій Донецької та Луганської областей. Опитування проведено методом особистого інтерв'ю за місцем проживання респондентів.  Загалом опитано 2019  респондентів/-ок віком від 18 років. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%. Фінансування опитування здійснювалося в межах проєкту МАТРА Посольства Королівства Нідерландів.

Що відомо

  • 16 липня 2021 року набула чинності 23 стаття Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", відповідно до якої мовою проведення культурно-мистецьких, розважальних та видовищних заходів є державна мова. Публічне виконання та/або публічний показ театральної вистави іншою мовою в державному чи комунальному театрі повинен супроводжуватися перекладом державною мовою за допомогою субтитрів, звукового перекладу чи в інший спосіб.
  • За даними Міністерства культури та інформаційної політики України, а також обласних державних адміністрацій, усього в 2020 році в Україні діяло 117 державних та комунальних театрів. Саме їх в першу чергу стосуються нові норми закону. Комунальні та державні театри 15 областей торік здійснювали показ вистав лише державною мовою. У репертуарі театрів інших областей були як державною, так й іншими мовами.
  • У 2022 році 78% показів всіх вистав здійснювалося українською мовою. 22% іншими – це російська, англійська, угорська, польська, італійська, ідиш, ромська та інші мови.
  • Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що державні театри не виконують мовний закон.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок