Як підготувати дитину до вакцинації від COVID: розмова з харківською педіатринею

Як підготувати дитину до вакцинації від COVID: розмова з харківською педіатринею

Як підготувати дитину до вакцинації від COVID: розмова з харківською педіатринею
Суспільне Буковина

На Харківщині вже понад тисяча дітей віком від 12 до 17 років отримали щеплення від коронавірусу. Чи потрібно здавати аналізи перед щепленням, дітям з яких груп ризику необхідна вакцинація та чому охочі щепитися підлітки мають мати повний курс обов'язкових щеплень за віком, у програмі "Сьогодні.Головне" розказала лікарка-педіатриня Олександра Ямчицька.

Захист від важкого протікання хвороби

Скільки до вас вже звернулося батьків, які хочуть щепити своїх дітей?

Поки небагато. Здебільшого, мова йде про підлітків 16-17 років. Особливо студенти, які навчаються у технікумах та вишах. Школярів небагато. Мої пацієнти – це здебільшого ті діти, які кудись їдуть і батьки не можуть проконтролювати стан здоров’я дитини.

Чи радите ви вакцинувати дітей і чому?

Так. Захистити їх від важкого протікання захворювання. Коли дитина вакцинована, ми більш спокійні. Особливо коли діти далеко. Ми радимо всім нашим пацієнтам вакцинуватися.

У роз'ясненні Міністерства охорони здоров'я йдеться, що щепитися від COVID можна лише тим дітям, які мають повний курс обов'язкових щеплень за віком. Що думаєте про таку умову? Навіщо вона?

На будь-яку вакцину можливі алергічні реакції. Це не часто, але вони є. В тому числі й важкі алергічні реакції. Ця рекомендація виходить з того, що ми знаємо, що ця дитина вакцинацію переносила добре. Якщо немає однієї вакцини й з поважних причин, то я вважаю, що таку дитину треба вакцинувати. Але розбиратися треба у кожному випадку окремо. У кожному випадку ми маємо визначити, що більше — користь чи ризики.

У роз’ясненні Міністерства також йдеться, що щепитися можна дітям, які не належать до групи ризику тяжкого перебігу COVID-19. Що це за групи?

Хронічні захворювання легень, бронхіальна астма, може бути такий діагноз "рецидивний обструктивний бронхіт", діти з хронічними порушеннями обміну речовин, цукровий діабет.

Я вважаю, що ці групи треба щепити в першу чергу. Не можна щепити дітей із загостреннями, не можна щепити дітей з проявами гострого інфекційного захворювання. Там, де є ризик ускладненого піславакцинальної течії.

Як підготувати дитину до щеплення

Як правильно підготуватися до вакцинації?

Огляд лікаря обов’язковий, вимірювання температури обов’язкове. Бажано і напередодні ввечері поміряти й вранці перед виходом з дому. Анамнез дуже важливий. Зібрати дані: чи контактувала дитина з гострими інфекційними захворюваннями, чи були алергічні реакції.

Чи потрібно дітям перед вакцинацією здавати якісь аналізи?

Ні. Спеціальних рекомендацій щодо дітей тут немає. Ні дорослим, ні дітям не треба проходити якихось специфічних досліджень або модна зараз тема встановлювати рівень антитіл. Вважається, що на сьогодні це не показово, люди у яких високий рівень антитіл можуть бути вакциновані. Дитині, яка має якісь захворювання, його лікар може призначити. Наприклад, був зафіксований епізод пониження гемоглобіну, дитина отримувала терапію. Пієлонефрит перенесений, тоді можуть призначити аналізи, але робити імунограму не треба.

Діти, які перехворіли на COVID, їм ви рекомендуєте вакцинуватися?

Ні, швидко бігти вакцинуватися не рекомендуємо. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує почекати шість місяців після гостро перенесеної хвороби.

Чого не можна робити після вакцинації?

Мочити місце ін’єкції можна. А ось не терти місце ін’єкції – це добра рекомендація, щоб туди не потрапила ніяка інфекція, і щоб ми не сумнівалися, що це у нас реакція на вакцину, а не якийсь сторонній запальний процес.

Слідкувати за станом. Якщо дитина себе погано почуває, то не треба вести її на тренування, давати якесь велике навантаження. Навіть якщо дитина трохи спекулює ситуацією, не хоче йти на англійську – дайте їй спокій, каже що болить голова – дайте їй парацетамол.

Що відомо

  • 18 жовтня Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики також рекомендувала МОЗ дозволити вакцинацію проти COVID-19 дітей від 12 до 17 років.
  • На 3 листопада на Харківщині щепили 1101 дитину, з них 621 дитина отримала друге щеплення.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди