65 років з дня народження Леоніда Ушкалова: у Харкові згадують науковця та письменника

65 років з дня народження Леоніда Ушкалова: у Харкові згадують науковця та письменника

65 років з дня народження Леоніда Ушкалова: у Харкові згадують науковця та письменника
Фото: Сергій Рожко

До дня народження професора Леоніда Ушкалова, який пішов з життя у 2019 році, Харківський літературний музей запустив флешмоб "Ушкалівська абетка".

У 65-річчя з дня народження Леоніда Ушкалова користувачам соцмереж пропонують розмістити спогади про професора з гештегом #ушкалівська_абетка.

"Звісно, ми ніколи не зможемо сказати, що знали Леоніда Ушкалова від А до Я, але ж хай цей день буде сповнений цією грою у слова — слова, сповнені любові до пана Професора" — йдеться в дописі Літмузея.

Письменниця та редакторка харківського видавництва Vivat Олена Рибка, науковим керівником якої був Ушкалов, розповіла Суспільному, що сьогодні перечитувала листування з професором: "У тих листах було надзвичайно багато тепла, сонця і якоїсь безмежної доброти".

Олена говорить, що Леонід Ушкалов був дуже гострим та хронічно чесним науковцем: "Його гострота, німецька точність у літературознавстві, у розвідках, які були на межі літератури і філософії, але потім вони завжди при спілкуванні переростали в зовсім інший вимір. Тобто з однієї сторони — гострий науковець, неймовірно правдивий і чіткий, а з іншого — тепла, мудра й іронічна людина".

За своє життя Леонід Ушкалов видав понад 30 книжок, близько 200 наукових статей, рецензій та коментарів.

Провідна фахівчиня Літературного музею Ольга Різниченко згадує Ушкалова як справжнього енциклопедиста, який ввів давню літературу у сучасну: "Він був певним еталоном, програмним гіпертекстом доби бароко і постаті Сковороди. Він запам'ятався своєю популяризаторською роботою класичної української літератури".

Задача послідовників науковця, вважає літературознавиця, полягає в тому, щоб продовжувати справу професора: "Саме барокова література і ранньомодерної доби зовсім невідома для сучасного читача. Вона має увійти в тренди, і тоді українці не матимуть комплексу меншовартості".

Справа професора живе — готується видання "Сковородинівського словника", який почав, але не встиг закінчити науковець. Олена Рибка як учасниця проєкту розповіла, що незадовго до смерті Леонід Ушкалов поділився з нею змістом словника: "Це глосарій, в якому всі найважливіші слова, що використовував у своїй творчості Сковорода, будуть пояснені. Словник даватиме уявлення, що саме Сковорода мав на увазі. Цей проєкт він хотів встигнути втілити до 300-річчя українського філософа. Пан професор надіслав мені повний глосарій і повністю підготував літеру "А".

Нині проєкт на етапі планування. Олена говорить, що для нього шукають наукового керівника. Робота триватиме впродовж всього наступного року, словник вийде у харківському видавництві Vivat.

Що відомо

  • Професор та літературознавець Леонід Ушкалов помер 25 лютого 2019 року у Харкові. 8 квітня 2019 року вчена рада Харківського національного педагогічного університету ім. Григорія Сковороди присвоїла кафедрі української і світової літератури ім'я професора Леоніда Ушкалова.
На початок