"Настає час живої героїки": як в УІНП створювали перший мальопис та що планують

"Настає час живої героїки": як в УІНП створювали перший мальопис та що планують

"Настає час живої героїки": як в УІНП створювали перший мальопис та що планують
Суспільне Харків

3 листопада у Харківському літературному музеї презентували перший історичний мальопис Українського інституту нацпам'яті "Оборона Замостя. Легенда про лопату". Як створювали комікс та які серії планують випустити у майбутньому, розповіли Суспільному художник Володимир Поліщук та співавтор сценарію Ігор Кромф.

"Частина домислу, але історичний базис"

Працівники Українського інституту нацпам'яті Володимир Поліщук та Ігор Кромф почали роботу над коміксом наприкінці 2020-го. Найбільше часу, за словами Ігоря Кромфа, вивчали архіви.

"Особливість історичного мальопису в тому, що він, безумовно, має якусь частину художнього домислу, проте основа ґрунтується на історичному базисі. Коли ми працювали, то залучали архів міста Замостя, польський архів, український. Величезна кількість інформації була перелопачена", — говорить Ігор Кромф.

Жива героїка: у Харкові презентували мальопис про оборону Замостя
В кінці мальопису є історична довідка про всіх учасників подій зі спогадами. Суспільне Харків

У центрі мальопису — два герої — український сапер Гнат Вечірній на прізвисько Лопата та польський стрілець Рафал Круц, які стали побратимами під час боїв у Замості 1920 року. Українські та польські союзні війська розгромили більшовицьку Першу кінну армію Семена Будьонного. "Лопата — це не тільки прізвисько сапера, але і символ коміксу, який проходить як окремий герой через весь мальопис", — каже Кромф.

Жива героїка: у Харкові презентували мальопис про оборону Замостя
Суспільне Харків

Ігор колекціонує комікси 20 років. Коли Володимир показав йому перші ескізи майбутнього мальопису, зрозумів: "Це те, що треба". Тоді колеги взялися за сценарій: прописали діалоги та перейшли до малюнків. Малюнок олівцем обводили чорними маркерами — це називається інкування. Потім — леттерінг — малювання бульбашок. Готовий чорновий варіант віддали на верстку.

"Настає час живої героїки"

У коміксі є зображення, змальовані з фотографій. Наприклад, зображення Замостя. Так само вирішили утриматися від художнього домислу з героями та змальовувати з фотографій усіх персонажів твору. А щоб якомога точніше зобразити динаміку боїв, автори чотири години дивилися фільми з кіннотою. В діалогах вирішили використовувати дані з мемуарів історичних прототипів.

Жива героїка: у Харкові презентували мальопис про оборону Замостя
Суспільне Харків

Володимир Поліщук говорить про актуальність коміксу та ворога: "Вже не радянська, але Росія. Тоді червоні пробували нав'язати комуністичні ідеї, зараз ворог той самий, зі своїми божевільними ідеями. На мою думку, настає час живої героїки. Адже герої ходять серед нас — кіборги, АТОвці. Вони боролися, вижили і живуть далі. У нас історія в сльозах і крові. Трагедія Голодомору, розстріл нескорених, але полонених учасників Другого Зимового походу під Базаром. Це наша трагічна героїка. Але треба додати того, що я називаю "живою героїкою", тобто живих героїв, українців, які проявили розум, хоробрість, хитрість, перемогли попри все, вижили і продовжували жити далі".

Жива героїка: у Харкові презентували мальопис про оборону Замостя
Суспільне Харків

Твір вже презентували у Києві — на фестивалі коміксів Comic Con Ukraine та у бібліотеці ім. Шевченка. Співавтори кажуть, що не очікували такої позитивної реакції від фанатів авторів коміксів Френка Міллера та Майка Міньйоли, але якоїсь особливої цільової аудиторії не мають: твір буде зрозумілим і для дітей, і цікавим для дорослих.

Продовження серії та графічний роман

Мальопис став першим у серії "Слава Героям", але хронологічно буде останнім. Другий комікс в серії та перший хронологічно присвятять походу полковника Болбочана до Криму, під час якого півострів звільнили від більшовиків. Головним героєм теж буде Гнат Вечірній.

Ще одна пригода Вечірнього-Лопати відбуватиметься в Одесі. Він потрапляє в революційне місто і долучається до роботи Гетьманської державної варти (аналог СБУ).

Жива героїка: у Харкові презентували мальопис про оборону Замостя
Суспільне Харків

Автори планують продовжувати серію, мають ескізи для двох коміксів, але поки не розкривають сюжет. Також у планах — видання графічного роману приблизно на 200 сторінок під назвою "Кенгір" про повстання в сталінському концтаборі.

"Це було найбільше повстання в сталінських таборах, воно трималося протягом місяця. Ніякі війська не могли стримати його. Було придушено танками, тобто буквально людей подавили танками. Я читаю спогади, там жахливі моменти. Це — історія людської гідності, коли люди попри жахливі умови повстали за вищі цінності", — каже Ігор Кромф.

Наступні презентації УІНП заплановані у Києві, Львові та Одесі.

Що відомо

Читайте також: "П’ятеро з ломбарду" — Суспільне Харків запускає третій подкаст про регіональну історію
На початок