Бустерна доза та вакцинація підлітків: кому рекомендоване щеплення. Пояснює експерт

Бустерна доза та вакцинація підлітків: кому рекомендоване щеплення. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Бустерна доза та вакцинація підлітків: кому рекомендоване щеплення. Пояснює експерт
DW

На сьогодні в Україні офіційно повністю вакцинованих вже понад 7,2 мільйона людей. Як заявив головний санітарний лікар та заступник міністра охорони здоров'я Ігор Кузін, додаткове щеплення проти коронавірусу в Україні будуть рекомендувати тим, у кого може бути слабка імунна відповідь на стандартний курс вакцинації. Кузін також зазначив, що для третьої дози будуть такі ж рекомендації щодо поєднання вакцин, як і для перших двох доз.

Кандидат медичних наук, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій в ефірі Українського радіо прокоментував, чи варто українцям вже готуватися до третьої дози від коронавірусу.

Чи реально до кінця року вакцинувати 70% дорослого населення

"Навряд чи, до кінця року ми зможемо вакцинувати 70% дорослого населення України. Якщо взяти нинішні темпи, тобто приблизно мільйон на тиждень, то потрібно брати до уваги ще й потенціал, наскільки люди будуть готові далі підтримувати такі темпи", — зазначає експерт.

За його словами, зараз через "певний примус та обмеження пересування" люди пішли на вакцинацію, "але це так само як і на початку, коли були визначені пріоритетні групи вакцинації" й тоді "було багато охочих вакцинуватися не з групи ризику і не з груп пріоритетності".

"Коли вакцинація стала їм доступною, з'явилися пункти вакцинації в Києві, в Одесі, у Львові, то ми спочатку в суботу побачили чергу, в неділю вже після обіду черги не було, у наступні вихідні люди були в черзі, а потім такий потенціал охочих вичерпувався", — зауважив фахівець.

На його переконання, зараз ми так само бачимо, що люди пішли на вакцинацію, але наскільки того потенціалу буде достатньо — не можна сказати, щоб на тривалий період.

Бустерна доза та вакцинація підлітків: кому рекомендоване щеплення. Пояснює експерт
Суспільне

Про додаткову дозу вакцини

Аналітик підкреслює, що треба чітко розділяти поняття бустерної дози, або ж ревакцинації та додаткової дози, позаяк додаткова доза — це є плюс одна доза до первинної схеми вакцинації для осіб, які мають серйозні проблеми з імунітетом, які на дві дози мають менш ефективний захист, порівнюючи з пересічними українцями або американцями. Тобто ці люди від самого початку погано відповідають на дві дози.

"Наприклад, пацієнтам з онкопатологією чи з іншими серйозними захворюваннями, які менш захищені двома дозами, рекомендована третя доза, як і в інших країнах. Це пріоритетна група для вакцинації. Вакцини не містять живого мікроорганізму", — пояснив Лапій.

Співрозмовник додав, що тому якщо людина перебуває у тяжкій імуносупресії, коли імунітет "на нулі", то їй вакцинація потрібна у першу чергу. І оскільки ефективність захисту через вакцинацію у таких людей є набагато нижчою, то для них рекомендована третя доза в Україні, тобто додаткова доза в курсі первинної вакцинації.

Читайте також: В Україні проведуть випробування вакцин від коронавірусу GlaxoSmithKline та Sanofi

"Якщо говорити про Astrazeneca, Pfizer, Moderna або Coronovac, там схема передбачає дві дози, то ми говоримо зараз про плюс одну дозу через мінімум 28 днів від другої дози. Проте, використання вакцини від компанії Johnson & Johnson передбачає введення однієї дози, тому у цьому випадку плюс одна доза буде другою дозою", — розповів експерт.

З його слів, аби дізнатися, чи людині потрібна третя доза вакцини, їй варто поговорити зі своїм сімейним лікарем: "Якщо це обтяжливо для вас або ви хочете це дізнатися швидше, то є рекомендації Національно-технічної група експертів з питань імунопрофілактики, які викладаються на сайті Центру громадського здоров'я МОЗ України".

Водночас ревакцинація — це введення вакцини через певний проміжок часу, як правило, через шість місяців від другої дози, якщо мова йде про вакцини Astrazeneca, Pfizer, Moderna або Coronovac для відновлення та продовження захисту. У цьому випадку вакцина вводиться планово через 6 місяців, додає Лапій.

"Тобто бустерна доза передбачена для тих, у кого з плином часу знижується рівень імунної відповіді. Для ревакцинації передбачена лише одна доза", — пояснив він.

Читайте також: Як згенерувати COVID-сертифікат після першої дози вакцини. Інструкція від "Дії"

Аналітик вказує, що в Україні прийнято питання щодо додаткової, так званої третьої дози для визначених вакцин: "Якщо мова йде про ревакцинацію, то наразі прийняті рекомендації щодо медичних працівників і працівників будинків інтернатного типу. Через 6 місяців після первинного курсу вакцинації їм рекомендовано цю ревакцинальну дозу".

Водночас деякі країни вже розпочали універсальну ревакцинацію, зокрема Ізраїль, розповідає співрозмовник: "Проте наразі немає наукових підстав говорити, що ревакцинація потрібна всім і що це потрібно робити раз в рік тощо".

Вакцинація підлітків від 12 років

"Ми не стільки вирішили вакцинувати підлітків від 12 років, як зробили можливим вакцинацію підлітків від 12 років. Пріоритетним залишається вакцинація людей старшого віку, проте незалежно від віку є наявність серйозної супутньої патології", — зауважив експерт.

Вона, з його слів, робить людину вразливою щодо COVID-19 і відносить її до групи ризику тяжкого перебігу хвороби незалежно від віку.

"Ми зробили вакцину доступною для тих батьків, які бажають своїх дітей захистити. Вакцинація доступна від 12 років, тому що вакцина, яку ми маємо в Україні і яка використовується в інших країнах, дозволена від 12 років", — додав фахівець.

Він вказує, що в Україні використовують чотири вакцини: Astrazeneca, Pfizer, Moderna та Coronovac. Серед них лише Pfizer містить в інструкції дозвіл на використання від 12 років.

Також аналітик розповів, що наприкінці червня було прийнято рішення дозволити використання вакцини Pfizer від 12 років дітям, які мають супутні захворювання, тобто визначають, що вони в групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19.

Читайте також: До кінця року Україна отримає понад 18,5 млн доз вакцин від COVID-19 — МОЗ

"Друга категорія дітей — це діти, які виїжджають на міжнародні змагання чи беруть участь у міжнародних заходах за кордоном, де є умова наявності вакцинації. І ми могли обмежувати цих дітей. Третя категорія — діти, які отримали першу дозу за кордоном, повернулися в Україну, і ми, щоб закінчити їм вакцинацію, дозволяли робити другу дозу", — підкреслив Лапій.

Він зазначив, що в Україні не прийняли рішення зробити вакцину доступною для всіх дітей від 12 років наприкінці червня, тому що подібно до Великої Британії — наголошується на пріоритетності вакцинації людей літнього віку групи ризику і незалежно від віку, якщо вакцина дозволена до використання при супутній патології.

"Нас бентежило питання реакцій на вакцину, бо є дуже рідкісні побічні реакції від цієї вакцини — враження серцевого м'яза, тобто міокардит. Переважно ці випадки були сконцентровані у віковій групі від 16 до 19 років", — констатував співрозмовник.

Читайте також: Іноземці та біженці можуть вакцинуватись в Україні – МОЗ

На його переконання, логічно припустити, що чим менший вік, тим вища частота випадків, що обмежувало використання або рекомендації вакцини влітку: "Але ми вже маємо понад 50% вакцинованих підлітків віком 12-15 років в Ізраїлі, США, Італії, Німеччині, Франції, де цю вакцину протягом літа використовували у підлітків і відстежували за цим побічним ефектом ураження серцевого м'яза".

Лапій підмітив, що дані, які вже стали доступними у вересні, засвідчували, що вакцина у цих дітей безпечна, частота не зростає, і, маючи можливість зробити доступною цю вакцину, у МОЗ прийняли рекомендації для Міністерства охорони здоров'я, і вони були затверджені, що ці батьки, які бажають провакцинувати своїх дітей від 12 років, можуть це зробити.

Смерть через вакцинацію: чи реальні побоювання

Експерт зазначив, що в Україні від початку компанії вакцинації проти COVID-19 зафіксовано 14 випадків анафілактичного шоку: "Це тяжка алергічна реакція, яка розвивається незабаром після вакцинації, як правило, протягом 15 хвилин, і у всіх випадках була надана своєчасна медична допомога, і з людьми все нормально на сьогоднішні".

"Тобто тут випадків смерті, які було б можна просто так встановити, не зафіксовано. Водночас COVID-19 причетний до тромбозів. Сама інфекція COVID-19 в рази збільшує ризик виникнення тромбозів, від чого пацієнти можуть помирати й в гострий період, і навіть протягом місяця і більше після перенесеного COVID-19", — пояснює він.

Крім того, COVID-19, навіть коли перебігає без симптомів, може спричиняти тромбоз, вважає Лапій.

"Людина може бути вакцинована і мати, наприклад, у післявакцинальний період тромбоз. Але тромбоз-вакцинація на сьогоднішні не доведена", — резюмував фахівець.

Що відомо

  • Протягом доби 27 жовтня в Україні від COVID-19 вакцинувалися 291 985 людей, що є найбільшим періодом від початку проведення масової кампанії з вакцинації.
  • Станом на ранок 28 жовтня в Україні зафіксовано 26 071 новий випадок COVID-19, через захворювання померло 576 людей.
  • З 21 жовтня через погіршення ситуації з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні​​ оновилися правила міжрегіональних перевезень. Зокрема пасажирам під час поїздок у регіонах із “жовтим”, “помаранчевим” чи “червоним” рівнем епіднебезпеки потрібно пред'являти COVID-сертифікати або негативний тест на коронавірус.
  • 11 жовтня Кабінет міністр затвердив нові правила пасажирських перевезень на час карантину.
  • Секретар РНБО Олексій Данілов прогнозував, що пік захворюваності на COVID-19 в Україні припаде на кінець жовтня – початок листопада.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди