Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган відмовився від наміру вислати із країни послів десяти західних держав. Він вважає, що тепер вони будуть обережними у своїх заявах.
Про це він заявив 25 жовтня під час пресконференції в Анкарі, інформує AP.
"Ми віримо, що ці посли, які виконали свої зобов'язання щодо статті 41 Віденської конвенції, тепер будуть більш обережними у своїх заявах", — зазначив Ердоган після тригодинного засідання Кабміну в Анкарі.
Також він додав, що дипломатична криза врегульована після заяв посольств про невтручання у справи Туреччини.
“Ті, хто не поважає незалежність нашої країни та почуття нашої нації, не можуть перебувати у цій країні, незалежно від своїх титулів. Обов'язок глави держави — дати необхідну відповідь на цю зневагу до нашої незалежної та неупередженої судової системи та її представників", — заявив турецький лідер, передає Anadolu.
За його словами, заява послів в Анкарі "стосувалася не конкретної особи або питання, а була прямо спрямована проти судової системи та суверенних прав" Туреччини.
Читайте також: У Туреччині заарештували сімох росіян. Їх підозрюють у підпалах лісів
“Хто повернеться до старих звичок, приймаючи доброзичливість Туреччини за слабкість, отримають відповідь, на яку вони заслуговують, якщо не визнають свою помилку”, — попередив Ердоган.
Він наголосив, що Туреччина не може допустити, щоб група послів втручалася у діяльність судової системи країни: "За конституцією, це право не мають навіть наші законодавчі та виконавчі органи".
На його переконання, "подібне ставлення є великою образою для всіх представників судової влади Туреччини, включаючи суддів, прокурорів та адвокатів". Крім того, Ердоган підкреслив, що наміри Туреччини полягають не в тому, щоб викликати кризи, а в тому, щоб "захистити інтереси, права, гідність і суверенітет країни".
Читайте також: У Туреччині в Мармуровому морі зіткнулися два судна. Одне йшло з порту "Південний"
Що передувало
18 жовтня посли Німеччини, Данії, Канади, Нідерландів, Нової Зеландії, Норвегії, США, Фінляндії, Франції та Швеції виступили зі спільною заявою, в якій закликали владу Туреччини "якнайшвидше і справедливо вирішити питання Кавали", який вже чотири роки перебуває у в’язниці без оголошення вироку. За їх словами, затримання народженого в Парижі турецького бізнесмена "кидає тінь" на Туреччину. Наступного дня МЗС Туреччини викликало керівників вказаних дипмісій.
За даними ЗМІ, Кавалу кинули до в'язниці у 2017 році за звинуваченням в участі в антиурядових протестах у 2013 році, а також у причетності до спроби військового перевороту в Туреччині у 2016 році.
У 2019 році Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) закликав Туреччину звільнити Кавалу. В ЄСПЛ дійшли висновку, що бізнесмена арештували з метою змусити його замовкнути. У 2020 році з Кавали зняли звинувачення щодо участі в протестах, але пізніше рішення скасували, а справу знову об'єднали з провадженням стосовно спроби перевороту.
23 жовтня Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган ініціював оголошення персонами нон ґрата 10 послів, які оприлюднили заяву із закликом звільнити турецького бізнесмена Османа Кавалу, якого звинувачують у причетності до спроби держперевороту у 2016 році.
Що відомо
- Спроба державного перевороту в Туреччині відбулася в ніч з 15 на 16 липня 2016 року, коли група військових, використовуючи свої повноваження і зброю, спробувала захопити владу в країні.
- Під час нього на вулиці вийшли тисячі людей, через що виникли вуличні сутички між прихильниками чинної влади та заколотниками. Як заколотники, так і проурядові сили застосовували авіацію.
- Туреччина вважає причетним до спроби перевороту мусульманського проповідника зі США Фетхуллаха Ґюлена, проте він відкидає всі звинувачення на свою адресу. Рух Ґюлена оголошений офіційною Анкарою терористичним рухом.
- У листопаді 2020 року суд Туреччини засудив до довічного ув‘язнення частину із 500 заколотників, які намагались здійснити державний переворот у 2016 році.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!