Вакцинація і права людини: чи можна вимагати від громадянина щепитися — відповідає експерт

Вакцинація і права людини: чи можна вимагати від громадянина щепитися — відповідає експерт

Вакцинація і права людини: чи можна вимагати від громадянина щепитися — відповідає експерт
Колаж: Суспільне Запоріжжя

20 жовтня на офіційному інтернет-представництві президента України зареєстрована петиція щодо примусової вакцинації. Її авторка Ілона Скоробагата зазначає, що така примусова турбота держави за стан здоров’я викликає побоювання та обурення.

Про те, чи правомірні вимоги Уряду та адміністрації підприємств, де зобов’язують вакцинуватися працівників, чи можуть відсторонити від роботи через відмову від щеплення в етері Українського радіо Запоріжжя у програмі "Між нами" говорили з адвокатом Дмитром Гладким.

Чи може держава вимагати вакцинуватися

За словами експерта, не можна казати, що наразі в Україні відбувається примусова вакцинація, оскільки існує баланс прав. Наприклад право користуватися громадським транспортом або право на працю взаємно пов’язані безпосередньо з вакцинацією. Для того, аби використовувати деякі права, потрібно задовольнити обов'язок з приводу вакцинації. Це не нововведення, оскільки й інші інфекційні захворювання, які давно відомі, також передбачають, що лише вакцинована особа, яка пройшла профогляд та має медичні довідки, може перейти до своїх трудових обов’язків.

Дмитро Гладкий зауважує, що часто бачить посилання на статті Конституції, коли противники вакцинації хочуть довести неправомірність дій держави.

На його думку, від Конституції не можна виокремлювати певне речення і ним послуговуватися, цей документ треба читати комплексно, наскрізно та далі посилатися вже на відомчі нормативно-правові акти:

"Це і кодекс Закону про працю, який охоплює взагалі права роботодавців та права робітників, стаття 46, яка навіть далі відсилає вже на інше законодавство. Це закон України про захист населення від інфекційних хвороб, стаття 12, що відсилає на відомчі накази Міністерства охорони здоров’я, яке у сукупності із положенням про надзвичайну ситуацію, дозволяє правомірно закликати та обмежувати права як і на переміщення, так і на використання своєї праці", — каже адвокат.

Оскільки в календарі обов'язкових щеплень, щеплення від Covid-19 не внесене, тут діє не лише Закон, а ще й наказ Міністерства охорони здоров’я, що встановлює підстави для обов'язкової вакцинації.

Чи можна звільняти та відстороняти від роботи працівників без довідки

Експерт каже, що звільняти працівника саме через відсутність довідки про вакцинацію роботодавець права не має, але може не допустити до роботи представників певних професій за певних обставин. У будь-якому окремому випадку Дмитро Гладкий радить консультуватися з юристом:

"Є великий ризик, навіть процедурно зробити помилку та таким чином заподіяти шкоду і людині, і підприємству, та потім зазнавати збитків на компенсації. Тому немає простої формули, треба врахувати і медичні показники, і медичну таємницю, і баланс між правом на працю та правом на зберігання медичної таємниці", — каже він.

Чи порушує вимога надати COVID-сертифікат медичну таємницю

За словами Дмитра Гладкого, якщо говорити дуже широко, то медична таємниця охоплює зокрема факт звернення до лікаря, але безпосередньо в сертифікатах вакцинації жодних діагнозів чи відомостей щодо стану здоров’я людини немає.

Сертифікати лише доповнюють торішню модель обмежень у "червоних" зонах, і надають послаблення цих обмежень для громадян, які мають додаткові документи про вакцинацію.

Читайте також: Коли розпочнуть відстороняти невакцинованих освітян і посадовців. У Кабміні визначили дату
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди