Цього року будинку Лещинського в Запоріжжі виповнюється 120 років

Цього року будинку Лещинського в Запоріжжі виповнюється 120 років

Цього року будинку Лещинського в Запоріжжі виповнюється 120 років
Суспільне Запоріжжя

Цього року споруді на проспекті Соборному, 52 у Запоріжжі виповнюється 120 років. Це перша триповерхова будівля Олександрівська у стилі еклектики — поєднання різних стилів з домінуванням ренесансних та готичних елементів.

Про історію будинку Лещинського та пов'язаних з ним персоналій кореспондентам Суспільного розповіли запорізькі краєзнавці Роман Акбаш та Валерій Стойчев.

Цього року будинку Лещинського в Запоріжжі виповнюється 120 років
Суспільне Запоріжжя

Будівлю звели у 1901 році на замовлення представник єврейської громади міста Якова Лещинськього. Він був купцем і власником заводу сільськогосподарських знарядь та обіймав посаду старости Центральної синагоги. Дім, де чоловік мешкав із родиною, в документах так і значився — "Будинок Лещинських".

Архівне фото дому Лещинського
Фото 1912 року. Фото 1912 року

Перший поверх орендували підприємці, на другому та третьому — розмістилися квартири. Арка, розташована вздовж Троїцької вулиці, функціонувала як наскрізний проїзд у двір, а нині тут розташувався магазин квітів. Над ним височіє гербовий щит з ініціалами Я. Л. (Яків Лещинський).

Цього року будинку Лещинського в Запоріжжі виповнюється 120 років
Фото Суспільне Запоріжжя

У 1905-му під час "Єврейських погромів" будинок було повністю знищено вогнем. Відновити споруду вдалось лише у 1908-му році.

"Сам купець, як він писав у листах, отримав збитків на 110 тисяч карбованців сріблом", — розповідає історик Валерій Стойчев.

Історик
Валерій Стойчев. Суспільне Запоріжжя

Після відновлення на першому поверсі розташовувалась "Перша перукарня" Наума та Пауліни Цфасманів, власники якої орендували житло саме в цьому будинку. Сім’я перукарів мешкала там зі своїм сином Олександром, у майбутньому одним з найвідоміших джазменів Радянського Союзу.

У 2020 році митець Олександр Корбан створив стінопис на торцевій стіні історичної пам'ятки у рамках проєкту "Сучасне мистецтво для покоління Z".

Мурал на будинку Лещинського
Мурал із портретом О. Цфасмана.

Роман Акбаш розповідає, що історія будинку пов'язана зі ще одним відомим прізвищем — Утьосовим. У 1913 році співак та актор Леонід Утьосов в одній з його квартир розпочав спільне життя зі своєю майбутньою дружиною Оленою Ленською. Одного вечора Утьосов вирішив повечеряти в ресторані поблизу будинку. Саме тут він зустрів свою музу і любов усього життя.

"Як написав колись Утьосов: "Мабуть, все добре починається в дощ". Він потім продовжив цю думку, він написав: "Олена увійшла в мою квартиру і більше не вийшла з неї ніколи", — розповідає краєзнавець.

Краєзнавець
Роман Акбаш. Суспільне Запоріжжя

У квітні 2021 року згідно з Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України об’єкт занесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

На початок