"Може, нас перестануть розділяти": харківські паралімпійці — про премії та подарунки міськради

"Може, нас перестануть розділяти": харківські паралімпійці — про премії та подарунки міськради

"Може, нас перестануть розділяти": харківські паралімпійці — про премії та подарунки міськради
Суспільне Харків

Учасники та призери змагань у Токіо — олімпійці та паралімпійці з Харкова — отримають різні премії з бюджету Харкова. Рішення про заохочення спортсменів ухвалили 12 жовтня на сесії депутати Харківської міськради. Цього тижня різницю у подарунках відмітили деякі паралімпійці.

"Хочеться ридати від такої підтримки"

Тему дискримінації спортсменів порушила чемпіонка Паралімпіади з настільного тенісу Марина Литовченко. Вона звернула увагу на те, що міська влада вирішила нагородити паралімпійців преміями меншими за олімпійців. Так, за інформацією міськради, харківські призери Олімпіади отримають по 55 тис. доларів, а призери Паралімпіади по 75 тис. грн за "золото", 50 тис. грн за "срібло" та 30 тис. грн за "бронзу". Плюс до цього, "всім учасникам XVI літніх Паралімпійських Ігор, незалежно від завойованих медалей, додатково будуть виплачені премії в розмірі 200 тис. грн".

"Знаєте, справа не тільки у тому, що премії, м'яко кажучи, відрізняються, а у тому, як до нас ставляться і як з нами спілкуються під час зустрічі на вищому рівні у місті та області", — написала Литовченко.

Вона розповіла, що в облраді спортсменам подарували квіти та зарядні пристрої. "Power Bank — це ж джерело енергії, нам, паралімпійцям, вона дуже знадобиться", — прокоментувала спортсменка.

У подарункові набори від міськради паралімпійцям поклали квитки до зоопарку та книжки. "Ні, про книги зі шрифтом Брайля ніхто не подумав", — зазначила Литовченко.

"Знаєте, дискримінації тут взагалі "немає", але висновок тільки один напрошується: паралімпійцям взагалі не потрібна підтримка від міста й області, оскільки вони "найзаможніші" громадяни нашого міста. А що про здоров'я, чи у них є проблеми зі здоров'ям? Звісно, відповідь очевидна, зі здоров'ям усе прекрасно, значить, їм не потрібна реабілітація після Ігор, їм не потрібні на це фінансові кошти і таке інше... Просто хочеться ридати від такого "прекрасного" ставлення та підтримки міста", — підсумувала паралімпійка.

Спілкуватися із Суспільним на цю тему більше тенісистка не захотіла. Відповіла, що усе, що хотіла сказати, висловила у дописі на Facebook.

"Книга досі запакована"

Книжку про Харків та квитки до зоопарку від міськради у вересні отримала 23-річна плавчиня — бронзова призерка Паралімпіади Марина Піддубна. Марина, яка повністю втратила зір у два роки, книжку досі не розпакувала.

"Я навіть не знаю, куди її подіти... Книжка про Харків, мені здається, якось іронічно", — говорить бронзова призерка Паралімпіади Марина Піддубна.

"Імідж Харкова": чому паралімпійці отримують нагороди майже всемеро менше, ніж олімпійці
З архіву Марини Литовченко

Марина підтримує думку Литовченко та сподівається, що дискусія про нагороди для спортсменів змінить ситуацію.

"Можливо, хоча б у майбутньому це дасть якісь плоди. І те, що ми кажемо, нас все ж почують й перестануть так розділяти з олімпійцями", — каже Піддубна.

"Це імідж України та Харкова"

На Паралімпіаді у Токіо наприкінці серпня виступили 14 спортсменів з Харківщини. Вони здобули 18 медалей, майже половина з них — золоті.

"Це імідж України та імідж міста Харкова. Давайте усі поаплодуємо. Ви знаєте, що у нас є унікальний спортсмен, гордість України, який завоював на Паралімпійських Іграх п'ять медалей, і це тільки золотих. Він отримає скільки? 650 тисяч гривень він отримає", — сказав на сесії міськради 12 жовтня в. о. мера Ігор Терехов.

Ідея нагородити усіх учасників Паралімпіади належить самим спортсменам, сказав Терехов.

"Одне те, що вони пробилися на Ігри, це вже подвиг. Ті паралімпійці, які завоювали медалі, звернулися до нас з проханням про те, щоб ми виділили гроші та нагородили тих, хто брав участь в Паралімпіаді. Так, вони не перемогли, не отримали медалі, але те, що вони брали участь від міста Харкова й від України — це вже багато вартує. Тому ми виділяємо кожному з них по 200 тисяч гривень", — сказав Терехов.

"Імідж Харкова": чому паралімпійці отримують нагороди майже всемеро менше, ніж олімпійці
Суспільне Харків

Питання, чому олімпійці та паралімпійці, які стали призерами, отримають різні грошові винагороди, Суспільне намагалося поставити Ігорю Терехову. Він не відповів, посилаючись на зайнятість. Директор міського Департаменту у справах сім’ї, молоді та спорту Олексій Чубаров порадив звернутися до пресслужби міськради. Речник міськради Юрій Сидоренко жодних коментарів протягом двох днів не надав.

Заступниця мера Світлана Горбунова-Рубан у тому, що незрячі спортсмени отримали книжки без шрифту Брайля, дискримінації не бачить.

"Ну так й що? Вони сьогодні читають "зрячі книги" тільки так. Є цілі комп'ютерні програми, кладуть книгу у сканер і незрячі люди читають її. Це вже вчорашній день", — сказала Горбунова-Рубан.

Незрячий журналіст Володимир Носков, який відстежує тему інклюзії у Харкові, вважає, що в цій історії важливе питання рівності у сумах премій.

"Мене колеги запитують, наскільки коректно незрячим дарувати квитки в зоопарк. Відповідаю: люди з порушеннями зору спокійно відвідують зоопарк, театри й кінотеатри. У багатьох є залишок зору, хоч і малий. А тим, хто зовсім не зможе побачити тварин чи птахів, їм можуть розповісти про експозицію друзі, кохані, супроводжуючі. Гадаю питання в іншому, наскільки міська влада рівноцінно розподілила кошти на винагороду олімпійських чемпіонів і паралімпійців", — коментує Носков.

"Я знаю, що на загальнонаціональному рівні було ухвалене рішення стосовно того, що треба урівняти винагороди. Харківська влада, яка говорить, що наше місто — №1 в інклюзії, у розвитку громадянського суспільства, у ставлені до людей з інвалідністю, а саме так презентують, то мені здається, треба переглянути це рішення і все ж таки адекватно нагородити в рівній мірі", — говорить журналіст.

"Атавізми виникають не лише у Харкові"

Питання, порушене Мариною Литовченко, обговорюється не тільки серед харківських паралімпійців, воно набуло широкого обговорення у національній команді, каже президент Національного паралімпійського комітету України Валерій Сушкевич.

"Харківщина — унікальний регіон, в якому є найкращий спортсмен світу за підсумками Токіо — Максим Крипак. У Харкові багато є нюансів, коли дехто хоче конвертувати перемогу нашого Максима у свої політичні здобутки. Я навіть на зустрічі нашої збірної з президентом і на інших майданчиках говорив, що наша паралімпійська команда хоче конвертувати нашу перемогу у забезпечення прав людей з інвалідністю України", — прокоментував Суспільному Сушкевич.

Він також згадує один неприємний спогад, пов'язаний з Харковом.

"Коли перед минулою Паралімпіадою у Ріо Максим Крипак тренувався, керівник одного із харківських басейнів казала: "Тут не місце інвалідам у нашому басейні, інвалідів тут не буде". Я зараз починаю думати: чи випадковість, що це трапилося саме у Харкові, чи не випадковість? Коли читаєш про подарунок книги для незрячих та квитків у зоопарк, такі думки виникають — що ж там з Харковом?" — сказав Сушкевич.

"Може, нас перестануть розділяти": харківські паралімпійці — про премії та подарунки міськради
Валерій Сушкевич та паралімпійці на зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським перед поїздкою збірної на Паралімпіаду. 12 серпня 2021 року. president.gov.ua

"У Харкові, без сумніву, багато відповідальних чиновників. Не можу сказати про Харківщину погано, моя дружина починала спортивну кар'єру у харківському "Інваспорті", Харків завжди був одним із міст, які давали лідерство у спорті. Сказати про місто та область в контексті спорту погано не можу, але бачте — атавізми час від часу виникають, і не лише у Харкові. Питання не у цінних подарунках, хоч різний погляд і різне відношення до олімпійців та паралімпійців — це дисонанс: треба, щоб у всіх спортсменів були рівні права та рівне ставлення до них. Коли воно кардинально відрізняється, це недобре", — зазначив він.

Він підтримує Марину Литовченко: "Ця дівчина має громадянську позицію, мені було зрозуміло це, ще коли вона виступала у Токіо в контексті її боротьби за результат для України з росіянкою".

"Я не хочу говорити: дайте гроші для паралімпійців. Все залежить від ресурсу, який є в наявності, єдине, що хочу, щоб відзначення були гідні по прояву поваги. Це людина — паралімпієць, яка перемогла у світі, вона прославила й Україну, і регіон, який вона проживає. А Харків дуже добре представив Україну. І харківська влада цим має пишатися. Але порада для чиновників — ставитися з гідністю та рівноправно як до олімпійців, так і до паралімпійців".

Читайте також

На тренування без ліфту: тренери носять харківських фехтувальниць на руках

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди