Економічне зростання Запорізької області: реальне чи номінальне – пояснює експерт

Економічне зростання Запорізької області: реальне чи номінальне – пояснює експерт

Економічне зростання Запорізької області: реальне чи номінальне – пояснює експерт
Колаж: Суспільне Запоріжжя. Використане фото Олександра Ралика

Період з початку 2021 року характеризувався для Запорізької області ростом економічних показників. Так, область посіла третє місце в країні за надходженнями від зовнішньоекономічної діяльності промислових підприємств.

Такі данні оприлюднили у Запорізькій державній адміністрації.

Що це означає для жителів регіону у програмі "Сьогодні. Головне" розповів Костянтин Денисов, кандидат економічних наук ЗНУ.

Чи можемо ми говорити про реальне зростання економіки в Запорізькій області?

— Так дійсно це зростання. Але ми маємо розуміти, що це зростання в порівнянні з минулим провальним роком, коли вся країна декілька разів опинялася в локдауні, коли зупинялися підприємства, ставали на простій, коли частину працівників переводили в вимушене або адміністративне безробіття. Дійсно на цьому фоні воно нібито-то непогано, але ж якщо ми порівняємо з аналогічним періодом, наприклад з 2019 чи 2018 роками, то звісно картина не буде наскільки позитивна. У будь-якому разі те, що активізувалася економіка, почали зростати заробітні плати, збільшилось надходження до бюджету, фінансується соціально-економічний розвиток — це у будь-якому разі плюс.

зростає процент жирів у маслі
Костянтин Денисов. Фото: Суспільне Запоріжжя

Запорізька область посіла третє місце в країні за надходженнями від зовнішньоекономічної діяльності промислових підприємств. З чим це пов'язано?

— Велику частку в переробній промисловості займає металургія, машинобудування. Це ті галузі, які є основними наповнювачами бюджету від промисловості, галузі які є основними роботодавцями, ті галузі, які забезпечують більшу частину товарного експорту з Запорізької області. З одного боку це плюс, з іншого боку великий мінус, тому що якщо ми беремо зовнішню торгівлю експорту товарів, то ми критично залежимо від п’яти-шести підприємств, які знаходяться у двох галузях, машинобудування та металургія. Як тільки на зовнішніх ринках починають менше купувати їхньої продукції, це відразу боляче б’є по запорізькій економіці.

зростає процент жирів у маслі
Інфографіка: Держстат

Тобто зростання пов'язане з цінами на світовому ринку?

— Так, я передивився динаміку світових цін, в цьому році. Наприклад світові ціни на сталь виросли в 1,5 раза, а на руду зростання склало до 2,5 раза. Ми активно експортуємо зерно, навіть в цьому році відзначають аналітики, що на світових ринках просто аномалія, коли шалено зростають ціни на сировину. Тому, що інвестори в період пандемії, нестабільності шукають куди вкласти ці гроші.

зростає процент жирів у маслі
Інфографіка: Держстат

Згідно з інформацією головного управління статистики, це за серпень 2021 року ціни на товари підвищилися. З чим це пов'язано?

— Причини зростання цін на деякі товари в тому, що ми маємо розуміти, що бізнес — це не благодійність, бізнес — це заробляння прибутку. Запорізькі підприємці торік зазнали великих збитків, ці збитки потрібно компенсувати. Відповідно яким чином? Трішки підіймати ціни. На деякі види товарів впливає той факт, що вони імпортні, завозяться закордону, а у нас курс гривні в цьому році укріплювався. Багато чинників, потрібно дивитися по кожній сфері окремо.

зростає процент жирів у маслі
Інфографіка: Держстат

Як визначити рівень інфляції пересічним запоріжцям?

— Пересічні запоріжці орієнтуються по цінниках у магазинах. Так, ціни зростають. На те є об’єктивні та суб’єктивні причини. Держава сьогодні ціни не регулює, тому що в нас проголошена ліберальна модель економіки, де держава ціни не регулює. Хоча в найліберальнішій економіці світу США, там федеральний уряд ціни регулює. Про що це говорить? Сьогодні зачіпали питання інфляції, реальної, номінальної заробітної плати. Гостро стоїть проблема підвищення реальних доходів населення. Реальні доходи населення, їх зростання стане можливим тільки в результаті системних економічних реформ.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди