Як уберегтися від торгівлі людьми в Україні. Пояснює експертка

Як уберегтися від торгівлі людьми в Україні. Пояснює експертка

Ексклюзивно
Як уберегтися від торгівлі людьми в Україні. Пояснює експертка
Facebook

18 жовтня — європейський День боротьби з торгівлею людьми. Відповідно до інформації Нацполіції, за перше півріччя 2021 року виявлено 130 фактів торгівлі людьми, майже 100 кримінальних проваджень вказаної категорії скеровано до суду. Переважна більшість виявлених випадків  пов’язана із втягненням у злочинну діяльність, на другому  і третьому місці — трудова та сексуальна експлуатація громадян.

Наскільки цей злочин поширений в Україні та як не стати жертвою в ефірі Українського радіо розповіла урядова уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко.

Чи поширена торгівля людьми в Україні

Експертка пояснює, що торгівля людьми — міжнародний злочин, який не оминає жодної країни світу. За її словами, Україна — одночасно і країна проходження транзиту, і призначення людей, які експлуатуються в міжнародній системі торгівлі людьми.

"В останні роки ми все більше стаємо країною призначення для самих українців. Це означає, що більшість осіб, визначених постраждалими від торгівлі людьми, експлуатувалися всередині України", — зауважує фахівчиня.

Вона пояснює, що торгівля людьми відбувається не тільки із перетином кордону, а й всередині держави. За даними Нацполіції, за 9 місяців 2021 року зафіксовано 223 кримінальних правопорушення щодо торгівлі людьми і вручено підозру 153 особам.

"Це — не мало, враховуючи що торгівля людьми — організована злочинність, і за кожним фактом стоїть декілька або більше осіб, які займаються експлуатацією людей", — вказала аналітикиня.

Як уберегтися від торгівлі людьми в Україні. Пояснює експертка
Катерина Левченко. Фото: ГО “Центр "Жіночі перспективи"

Де використовують жертв торгівлі

Левченко розповіла, що спочатку торгівлю людьми пов’язували виключно з жінками з метою сексуальної експлуатації, але потім ситуація почала змінюватися: "Сьогодні серед постраждалих більше чоловіків, що свідчить про зміни видів експлуатації людей. На сьогодні найбільший вид експлуатації — експлуатація у збройних конфліктах, пов’язаних зі збройною агресією РФ проти України, АР Крим та частиною територій Донецької та Луганської областей".

З її слів, на другому місці — постраждалі від трудової експлуатації, на третьому — від сексуальної експлуатації, жебракування та продажу дітей.

"Тому, з року в рік змінюється обличчя постраждалих і види експлуатації. Злочин пристосовується до кожної ситуації в країні, і це вимагає постійної уваги, інформаційних кампаній і навчань для фахівців, адже розслідувати такі злочини складно", — констатує експертка.

Читайте також: В Ужгороді влаштували мовчазну ходу до Європейського дня протидії торгівлі людьми

Як не потрапити до пастки торговців людьми

Фахівчиня радить оцінювати пропозицію роботи з точки зору оплати праці, умов, і обов’язково проконсультуватися, зателефонувавши на урядову "гарячу лінію" 1547 з питань протидії насильства та торгівлі людьми або до громадської організації "Ла Страда — Україна" 0-800-500-335 або 111-123 на їхню "гарячу лінію".

"Майже мільйон консультацій з питань протидії насильства та торгівлі людьми будо надано там за ці роки", — додала вона.

Міфи навколо торгівлі людьми

Аналітикиня розповіла, що на сьогодні існує багато міфів навколо торгівлі людьми, яким вона не рекомендує довіряти, зокрема:

  • не потрібно думати, що з вами цього не може статися;
  • що торгівля людьми стосується виключно молодих жінок для експлуатації в сексуальній сфері;
  • що тільки малоосвічені люди можуть стати жертвами торгівлі людьми тощо.
Читайте також: Apple пригрозила заборонити Facebook після викриття "онлайн-ринку рабів"

"Ще одним із таких міфів є переконання, що робота в РФ менш ризикована, ніж в інших країнах. Саме в Росії, після України, найбільше українців страждає через експлуатацію, враховуючи її агресивну політику. Тож ставлення до українців там вкрай негативне", — пояснює Левченко.

Також є міф, як продовжила експертка, що друзі та родичі не можуть бути залучені до торгівлі людьми або що не потрібно звертатися до правоохоронних органів через неможливість доведення торгівлі людьми: "Потрібно. Якщо є підозри — телефонуйте на "гарячі лінії", звертайтесь до поліції та соціальних служб".

Чи є статус у тих, хто визнаний жертвою торгівлі людьми

"Є. Він так і називається "статус особи, постраждалої від торгівлі людьми" і надається відповідно до закону України "Про протидію торгівлі людьми". Потрібно звернутися до органів соціального захисту населення за містом проживання", — зауважила фахівчиня.

За її словами, документи розглядаються Міністерством соціальної політики і таким громадянам передбачена виплата в розмірі декількох мінімальних прожиткових мінімумів, а також можливість отримання соціальної психологічної та інших видів допомоги.

Що відомо

  • Європейський день боротьби з торгівлею людьми започаткований 18 жовтня у 2007 році Європейським парламентом як День консолідації діяльності та підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.
  • За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин становить 30 мільярдів доларів на рік, що робить його другим за величиною після торгівлі наркотиками.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок