Вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: чи можна було запобігти

Вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: чи можна було запобігти

Ексклюзивно
Вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: чи можна було запобігти
Суспільне Харків

З дня вбивства шестирічної Мирослави Третяк, дівчинки з селища Старий Салтів, минуло три місяці. Нині справу розглядають у суді. 13-річного підозрюваного Богдана, з яким Мирослава гралася у дворі, привозять до суду зі спецприймальника. Його мати продовжує не вірити у провину сина, а потерпіла родина добивається покарання і для хлопця, і для системи — адвокат матері Мирослави вважає, що запобігти вбивству могли вчителі, поліція та місцева влада.

Старосалтівська громада з населенням 3,5 тисячі людей розташована за пів сотні кілометрів від Харкова. Цей населений пункт відомий туристичними місцями. Повз Печенізьке водосховище, куди на відпочинок їдуть з усієї області, пролягає шлях у бік міста Вовчанськ. З жовтня у місцевому райсуді слухається справа про вбивство 6-річної Мирослави Третяк.

Вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: чи можна було запобігти
Суспільне Харків

Через вік підозрюваного справу розглядають у закритому режимі. Відмову у присутності ЗМІ на засіданні в суді обґрунтовують національними та європейськими нормами.

Суд перебуває на етапі допиту свідків. За клопотанням Артема Донця, представника матері вбитої дівчинки, до суду викликають держслужбовців. На засіданні 3 листопада слухали працівників школи, де вчився 13-річний Богдан.

"Частково підтверджують, частково не надають інформацію щодо нашої позиції про бездіяльність держави в особі освітнього органу. Але те, що робила школа, не було адекватними заходами для керування поведінки дитини", — вважає представник потерпілих Артем Донець.

Були сусідами

Мирослава та Богдан жили в одному будинку: дівчинка на першому поверсі, хлопець на другому.

"Сім'я Мирослави дуже порядна. Ні в яких конфузах не була, наскільки я знаю за шість років моєї роботи. І мати, і батько, і бабуся, й дідусь — адекватні люди. Ніяких питань до них немає", — розповідає Старосалтівський селищний голова Едуард Коновалов.

Суд у справі про вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: як запобігти дитячій злочинності

Після вбивства Мирослави прокурор Харківської області Олександр Фільчаков говорив, що три роки тому Богдана помітили за знущанням над тваринами.

"Ще три роки тому небайдужі мешканці селища Старий Салтів звертали увагу на агресивну поведінку малолітнього підозрюваного, який привселюдно знущався з беззахисних тварин і хизувався цим у соцмережах. Жодної уваги на такі публічні виклики не послідувало. Тут я маю на увазі не лише батьків та рідних, а й посадовців органів превентивної діяльності, служб у справах дітей тощо", — сказав Фільчаков 29 липня.

Колишня вчителька у Старому Салтові Тетяна Зімницька, повз двір якої до школи чи магазину ходив Богдан, знущань не пригадує.

"В мене є кози, собака, коти — ніколи він не чіпав, якоїсь шкоди... Він не був замічений мною, що він десь щось там на городі у когось украв. Рубав чи пиляв дрова. Спілкуватися близько — я з ним не перетиналася", — розповіла Зімницька.

"Не багатослівний був"

У селищі працює одна школа. Підліток навчався погано і тікав з занять, каже вчителька Любов Пономарьова. Жорстокості за Богданом вона не помічала.

"Як усі діти: міг побитися, міг побешкетувати. Але як таких зауважень не було. Можливо, були якісь випадки поодинокі: тікав з групи продовженого дня, мама реагувала на усі зауваження. Я ще вела у 7-му класі "Фінансову грамотність". Він був присутній у мене на уроках, писав тести. У мене стосовно нього претензій немає. Не навчався — це єдине, через що були проблеми", — сказала Суспільному Пономарьова.

Вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: як запобігти дитячій злочинності
Суспільне Харків

Водночас вона пам'ятає випадки грубощів до вчителів з боку хлопця: "Бувало й таке. Але він більше мовчав. Не багатослівний був. Бувало таке, що виражав невдоволення словами. Були й мати, але вони усі зараз матюкаються".

Любов Пономарьова навчала старшу сестру вбитої Мирослави.

"Востаннє її бачила на випускному у старшої дівчинки. Мирослава — вертуха. Дуже бойова, позитивна. Не знаю, як таке могло трапитися. Дуже страшно", — сказала Пономарьова.

"Жодного звернення не було"

Мати Мирослави Тетяна Третяк говорить, що просила жителів разом поскаржитися на хлопця та намагалася відгородити його від спілкування з дітьми.

"Я завжди боролася, щоб він з молодшими не гуляв, завжди сусідам казала, мовляв, давайте якось колективно підпишемо, але всі боялися її (мати підозрюваного — ред.)", — розповіла Суспільному Тетяна.

Через закритий процес та обмеження щодо неповнолітніх у поліції офіційно не коментують обставин вбивства. Тетяні Третяк ці обставини відомі з матеріалів справи: "Він сильно над нею познущався".

Мати Богдана виховувала сина та двох старших доньок сама. За інформацією Суспільного, вона має судимість та відбувала покарання. Це також відомо представнику потерпілих Артему Донцю. Він не уточнив, за що судили мати, але додав, що йдеться не про вбивство: "Дійсно, вона була засуджена, її позбавляли батьківських прав".

Офіційно на хлопця жодного разу ніхто не скаржився, розповідає Старосалтівський селищний голова Едуард Коновалов.

"Якби було звернення, є служба у справах дітей — його вже б на облік поставили. Щодо мами — у нас теж комісія є, затверджена сесією і виконкомом. Мені дуже шкода. Але так вийшло, що жодного звернення не було", — сказав Коновалов Суспільному.

За словами Донця, державні органи все-таки знали про поведінку хлопця, але на якому саме обліку він перебував, адвокат відповідати не став: "Я не можу повністю розповідати до рішення у справі, але цей облік був і дитина перебувала на ньому багато років".

На його думку, минуле жінки могло негативно вплинути на виховання хлопця.

"Я вважаю, що усі риси її, як матері, мали безпосередній вплив на дитину, бо навіть за висновками шкільного закладу вона не мала авторитету перед дитиною. І саме через це дитина не була схильна до впливу з боку школи, бо не було такої важливої складової як педагогічний авторитет матері. Тобто, якщо в школі кажуть, то хай кажуть, мені ж мама цього не забороняє робити", — припускає адвокат.

"Його залякали"

В очікуванні засідання суду мати підозрюваного і дві його старші сестри сидять на лавці біля судової зали. Сестри розмовляти відмовляються: кажуть, у кожної з них своя родина, зайвої уваги не хочуть з міркувань безпеки. Майже одразу після вбивства родина 13-річного Богдана переїхала зі Старого Салтова до Харкова — боялися самосуду.

Читайте також: "Хочу, щоб ув'язнили довічно", — мама вбитої дівчинки з Харківщини про підозрюваного підлітка

Мати Богдана Галина Федь спілкується неоохоче. Єдине, у чому впевнена: син не міг скоїти вбивства.

"На нього усіх собак натравили. Його залякали. Там багато брехні. А справжнього вбивцю вони не шукають... Він не настільки покидьок, щоб таке зробити", — сказала Суспільному Федь.

За її словами, з Мирославою він не був жорстоким: "Ми з одного двору. Вони гралися часто. Було, що й сварилися. Було, що у пісочниці гралися, одне одному ноги закопували й відкопували".

Жоден інший чоловік у справі не фігурує, говорить представник потерпілих Артем Донець.

Дитяча злочинність на Харківщині

У 2021 році неповнолітні на Харківщині найчастіше ставали фігурантами кримінальних справ про майнові злочини — 84 крадіжки та 18 грабежів за вісім місяців, повідомили Суспільному в Управлінні превентивної діяльності.

Вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: що кажуть знайомі та родина 13-річного підозрюваного
Суспільне Харків

За даними прокуратури Харківської області, у 2020 році слідчі розслідували чотири справи за статтею "Умисне вбивство" за участі неповнолітніх. Усього неповнолітні стали фігурантами 233 кримінальних справ за різними статтями. У порівнянні з минулим роком в поліції бачать зниження дитячої злочинності: у порівнянні з попереднім роком на 20,5%.

На обліку у правоохоронців у Харківській області, за статистикою на 2020 рік, були 186 неповнолітніх, які вчинили злочини. Як свідчить статистика, найчастіше до злочинів були причетні діти у віці 16-17 років — 131; у 14-15 років — 52. Дітей, які вчинили злочини до 14 років минулого року було троє. За вісім місяців цьогоріч на обліку опинилися 73 підлітки. Семеро неповнолітніх скоїли злочини повторно.

"Питання дитячої злочинності ширше"

Реальні дані щодо дитячої злочинності у регіоні значно вищі, вважає заступник голови правління Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов.

"Це ж тільки обвинувальні акти, які потрапили до суду. У статистику не потрапляють провадження, які були припинені, закриті за згодою сторін. Багато кримінальних правопорушень, які скоїли діти, переводяться в категорію адміністративних правопорушень. Але ж злочин був скоєний", — говорить Черноусов.

Водночас перекладати усю провину за дитячу злочинність виключно на погану роботу служби ювенальної превенції неправильно, наголошує він.

"Система побудована так: "А, дитяча злочинність? Значить, винна поліція, вони недопрацювали". А питання ширше. Питання в тому, що недопрацьовують батьки, школа, соціальні служби та інші елементи соціального контролю. Ми нічого нового не вигадали. Це пан ДюркгаймЕміль Дюркгайм — французький соціолог у XIX столітті описав як стан "аномії", коли є якісь кризи: економічні, у нашому випадку епідемія — це так само криза. І послаблення механізмів контролю призводить до цього", — пояснює Черноусов.

Вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: як запобігти дитячій злочинності
Суспільне Харків

"На жаль, з пандемією ситуація погіршилася. Якщо раніше якась відповідальність була у школи, то зараз майже всі перейшли на дистанційне навчання. І, відповідно, дитина, якщо немає батьківського контролю, то вона залишається сама з собою", — говорить Черноусов.

Він певен, що роль батьків у попередженні дитячих злочинів є значно важливішою, аніж робота ювенальної превенції.

"Ювенальна превенція — це люди, які мають обмежений інструментарій. Так, вони можуть когось затримати, припинити злочин. Але ж вони не можуть займатися з дитиною 24 години, сім днів на тиждень. Вони не можуть водити її на секції, займатися з нею спортом. Коли це не працює, з'являється інший неконтрольований час та інші заняття у дитини", — говорить Черноусов.

На території Харківської області розташовано дві установи, де можуть утримуватися неповнолітні: Харківський слідчий ізолятор та обласний приймальник-розподільник для дітей.

На 1 вересня 2021 року в установах утримуються 11 неповнолітніх: десять — у Харківському слідчому ізоляторі та один — у приймальнику-розподільнику для дітей.

Покарання для неповнолітніх

До кримінальної відповідальності притягуються неповнолітні, яким на час вчинення злочину виповнилося 16 років. "За окремі кримінальні правопорушення підлягають кримінальній відповідальності особи у віці від 14 років", — пояснюють у прокуратурі області.

До неповнолітніх суд може застосувати один або кілька примусових заходів виховного характеру, серед яких найменш суворе — обмеження дозвілля, найжорсткіше — направлення неповнолітнього до спеціальної навчально-виховної установи для дітей.

Суд у справі про вбивство 6-річної Мирослави на Харківщині: як запобігти дитячій злочинності

Якщо неповнолітній вчинив злочин, покарання мають нести і його батьки, наполягає генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова. Про це вона сказала в етері програми "Право на владу" 4 листопада, коментуючи смертельну аварію у Харкові за участі 16-річного водія Infiniti Миколи Харківського.

"В даному випадку — найжорстокішого (покарання) по цій статті, яку ми інкримуємо — ч.2 ст.286Порушення правил безпеки дорожнього руху, якщо вони спричинили смерть потерпілого або заподіяли тяжке тілесне ушкодження — до 8 років. Враховуючи, що він неповнолітній, ми знаємо, що буде обмеження — не більше семи років. Плюс ми йдемо з кваліфікацією і будемо намагатися доводити, але це зовсім інша історія — притягнення до відповідальності батьків", — зазначила Венедіктова.

Ігор Черняк, представник родини 58-річного загиблого в ДТП, каже, що суд, під час визначення покарання неповнолітнім, має враховувати й попередні злочини, а саму систему покарання треба реформувати. Він нагадав про епізод, коли два роки тому Микола Харківський вистрелив у супермаркеті у жінку та дитину, вони отримали травми середньої тяжкості, а в результаті тоді ще 14-річному підлітку призначили мінімальне покарання — один рік умовно.

"Що найдивніше в цій історії: йому можна було б інкримінувати ч. 4 ст. 296 Хуліганство, вчинене із застосуванням вогнепальної або холодної зброїКримінального кодексу — від трьох до семи років позбавлення волі або ч. 2 ст. 122Умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості з метою залякування потерпілого або його родичів — від трьох до п'яти, але йому інкримінувало слідство найлегшу статтю, а суд, коли розглядав справу, він встановив, що пан Микола, він не небезпечний для суспільства [...] — "ризик вчинення повторного кримінального правопорушення оцінюється як низький", — зачитав Черняк вирок суду.

Адвокат також порівнює санкції статей: "У нас ч. 2 ст. 286, ДТП з загиблим — від трьох до восьми років позбавлення волі. А є ще у нас ст. 289, викрадення транспортного засобу. Коли транспортний засіб коштує більш ніж 2 млн 800 тис. грн, умовно кажучи, дорогий елітний автомобіль, то міра відповідальності — від 8 до 12 років. І тут проблема: кого захишає держава: людей чи майно людей, які можуть собі це дозволити?"

На наступному засіданні 9 листопада у справі про вбивство шестирічної Мирослави Третяк продовжать допит освітян, правоохоронців та представників місцевої влади. На цей час допитали половину з 14 свідків.

Що відомо

  • 28 липня шестирічну Мирославу Третяк знайшли мертвою у покинутій будівлі у Старому Салтові.
  • Вбивцею дівчинки поліція назвала 13-річного хлопця, з яким того дня гуляла дівчинка. Старосалтівський селищний голова Едуард Коновалов сказав, що хлопчик зізнався у вбивстві, а його мати у це не повірила: "Вона не вірить, що син це зробив, але він сам сказав це, що це він зробив".
  • 29 липня підлітка помістили до спецприймальника на 30 діб. Інформацію про іншого фігуранта справи поліція не підтвердила.
  • 30 липня правоохоронці повідомили, що дівчинка померла від травми голови, нанесеної тупим предметом.
  • Наприкінці серпня стали відомі результати психіатричної експертизи підлітка. Вони показали, що хлопець осудний, усвідомлює свої дії та їх наслідки. На час слідства він перебував у спецприймальнику для дітей.
  • Родина 6-річної Мирослави Третяк, вбитої у Старому Салтові на Харківщині, вимагає від державних органів 100 мільйонів гривень моральної компенсації, від родини підозрюваного — відшкодування частини витрат на поховання. Батьки вважають, що в тому числі бездіяльність посадовців призвела до злочину.
  • Минулого засідання 28 жовтня у суді допитували директора школи, у якій навчався 13-річний підозрюваний у злочині. Адвокат родини вбитої дівчини Артем Донець не розкрив подробиць свідчень, посилаючись на закритий режим слухання справи, але зазначив: наданої інформації достатньо, щоб довести бездіяльність державних органів.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди