У місцях несвободи Харківщини протягом півтора року проводять громадський моніторинг. Перевіряють слідчі ізолятори, колонії, геріатричні та психоневрологічні пансіонати на те, як дотримуються вимог карантину. Чи знають, як реагувати у випадку виявлення інфікованого та чи забезпечені засобами захисту та медикаментами у місцях несвободи.
Про результати моніторингу розповів в ефірі "Сьогодні. Головне" на Суспільному Харків громадський монітор місць несвободи і виконавчий директор ГО "Україна без тортур" Костянтин Автухов.
"Український превентивний механізм один з небагатьох у світі, який не припиняв своє діяльності з початком пандемії", — каже Автухов.
За спостереженнями команди моніторів, ситуація з обізнаністю, що треба робити у випадку виявлення особи, у якої є симптоми коронавірусу, у порівнянні з початком пандемії покращилася. Є маски і антисептики, хоча часто — номінально, каже Автухов.
"Зараз вже більшість працівників місць несвободи знають, де вони будуть ізолювати хворих, що робити при спалаху ковіду. Це, на жаль, не всіх стосується, але динаміку ми бачимо. Зараз в місцях несвободи бачимо людей в масках, хоча часто вони на підборіддях. Є кошики для утилізації і антисептики, але часто вони поганої антисептичної якості", — говорить монітор.

Найчастіше у місцях несвободи порушують дистанцію між ліжками постояльців. У них часто немає масок.
"Бачимо, що є маски в адміністрації, та стикаємося з ситуацією, коли питаємо: "Скільки ви видали масок за місяць, пів року, рік?", Нам кажуть: "Видаємо", але скільки — невідомо. Якщо не ведеться облік, то не ведеться й видача. Ліжка ставлять щільно і багато в одній кімнаті. Виникає ця ситуація, перш за все, через хибну систему розрахунку фінансування цих закладів і, по-друге, через банальну неможливість розмістити людей в інших місцях", — каже Автухов.


Проблему з ліжками можна було б вирішити завдяки процесам децентралізації, адже утримання місць несвободи соціальної сфери переходить у відповідальність громад. Проте іноді громади не хочуть брати на себе такий "фінансовий тягар", зазначає Автухов.
"Також гостро стоїть питання опалювального сезону. Навіть коли є приміщення, але з гіршими умовами. І тут керівник приймає Соломонове рішення: гірші умови і без тепла або компактне розташування і кращі умови", — розповідає монітор.

Контролюють і питання вакцинації. Зокрема у Диканівській колонії вакциновані, за даними адміністрації, 100% працівників і постояльців.
"Виникає запитання: "Чи не має там протипоказань і як це можливо?". Гонитва за статистичними показниками часто викликає у нас сумніви у правдивості тієї інформації, яку ми отримуємо", — говорить Автухов.