Які цифри українці побачать у своїх платіжках у новому опалювальному сезоні. Пояснює експерт

Які цифри українці побачать у своїх платіжках у новому опалювальному сезоні. Пояснює експерт

Які цифри українці побачать у своїх платіжках у новому опалювальному сезоні. Пояснює експерт
. Фото: УНІАН

Прем’єр Денис Шмигаль та представники Нафтогаз повідомили про готовність країни до опалювального сезону і про відсутність підстав для зростання тарифів, однак місцева влада в деяких областях України має іншу думку. Чи зможуть регіони самостійно сформувати тарифи й утримувати їх на сьогоднішньому рівні в ефірі Українського радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Чи є ризики, коли місцева влада відповідає за встановлення тарифів на тепло та гарячу воду

Раніше тариф також встановлювався на місцях. Тільки тоді різниця була у тому, що його подавали в НКРЕКПНаціональна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг і регулятор затверджував цей тариф. І через те, що з бюджету виділяли дотації, субвенції на покриття різниці в тарифах, місцева влада цим користувалася, встановлювала у регіоні нижчий тариф і потім домовлялася з урядом про виділення коштів на покриття різниці в тарифах.

До речі, зараз вже ухвалили рішення про реструктуризацію боргів на ринку газу, де головною проблемою було погашення боргів попередніх періодів для Теплокомуненерго, зокрема й до підготовки нинішнього опалювального сезону. Різниця у тарифах там була 30 мільярдів гривень, це борги за період з 2016 до 2020 року.

Читайте також: Ціни на тепло: чому і на скільки зросте вартість опалення

Змінилося те, що зараз грошей у бюджеті на субвенції та дотації немає, тобто їх не планують виділяти. Хоча чесно скажу, що в умовах такої загальної кризи, яка є у світі й у нашій країні частково відчутно, що ціна на газ зростає, держава має втручатися в цей процес і виділяти допомогу тим компаніям, які постачають газ, або безпосередньо виділяти субсидію для населення. Якби споживачі платили б ринкову ціну, то всі б пішли за субсидіями.

Читайте також: Як відбуватиметься розрахунок за газ за новою моделлю

30 мільярдів гривень, які прем'єр-міністр анонсував виділяти для місцевих органів Теплокомуненерго ― це погашення боргів попередніх періодів. Це гроші, які підприємства мали отримати ще раніше. На новий період, 2021-2022 роки, грошей немає.

Зараз ми бачимо спробу центральної влади перекласти відповідальність на плечі місцевих органів самоврядування. Щоб вони на себе взяли політичну відповідальність за тарифи, адже це завжди було політичним питанням.

Чого варто очікувати українцям

Ситуація, яка складається, буде призводити до того, що буде рости загальна заборгованість за комунальні послуги, де ключові борги ― це завжди газ і тепло.

Адже місцева влада у будь-якому випадку буде змушена підвищувати тарифи на теплопостачання, бо якщо цього не зробити й сподіватися, що у майбутньому буде субвенція, то тоді буде нарощуватися борг ― Теплокомуненерго будуть боргувати Нафтогазу, у такому випадку борг буде суттєво більшим, ніж той, що назбирався з 2016 року.

Ця проблема буде технологічною також, бо підприємствам не буде вистачати коштів для оперативної діяльності, для виплати зарплат, заміни матеріалів, ремонту труб, тому всі ці фактори піддаються ризикам.

Наскільки збільшиться сума у платіжках

Минулого року був тариф (за опалення) 1400-2000 гривень, в залежності від регіону. Нині тариф підвищують, він зросте до 2000-2800 гривень, тобто майже вдвічі. Під кінець опалювального сезону тарифи можуть зрости. За такими прогнозними оцінками суми можуть збільшитися до 3000-3500 гривень. Але це наслідок того, що ціна на газ зростає.

До 2019 року опалювальний сезон в Україні завжди починався 15 жовтня. Однак 2 роки тому уряд переглянув встановлений календар запуску теплових станцій, через часті температурні коливання. Відтепер опалювальний сезон починається, якщо середньодобова температура повітря в регіоні протягом трьох діб поспіль не вище 8°С. Початок постачання опалення визначає місцева влада, яка ухвалює відповідне рішення.

Читайте також: Уряд представив у Раді проєкт бюджету-2022

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок