У мережі набирає обертів флешмоб на підтримку адвокатки родин Небесної Сотні Євгенії Закревської, яка оголосила голодування, допоки у ДБР, яке тепер розслідує "справи Майдану", не перейдуть усі слідчі, які досі розслідували ці справи.
Користувачі Facebook публікують фото порожніх тарілок і склянок з водою із підписом "сніданок, обід і вечеря" та хештегом #plate_for_Zhenya на знак підтримки Закревської.
Адвокатка голодує вже шостий день. За її словами, від початку протесту вона втратила 4 кілограми.
Як пояснила правозахисниця, наразі є 9 епізодів "справ Майдану", в яких уже не лишилось слідчих. Серед них — розгін протестувальників 30 листопада 2013 року, штурм Майдану 11 грудня 2013 року, вбивства і поранення в січні 2014 року та інші.
"Шанси на продовження розслідування справ Майдану худнуть разом зі мною. Коли я це говорю, я не перебільшую. Я применшую небезпеку. Справи Майдану під набагато більшою загрозою, ніж моя вага", — заявила Закревська.
Адвокатка додала, що разом із нею вже чотири дні голодують активісти Михайло Шекета і Микола Колорович з Мукачева.
Також до голодування, за її даними, 25 листопада долучилася потерпіла по "епізоду 30 листопада" Любомира Кеплер, Микола Виговський і Максим Музика.
З 20 листопада Генпрокуратура втратила функцію досудового розслідування. Справи були передані слідчим Національного антикорупційного бюро, Державному бюро розслідувань та Національній поліції.
У ГПУ запевнили, що понад сто проваджень щодо злочинів, пов’язаних із масовими протестами у 2013—2014 роках, будуть скеровані до органів досудового розслідування і слідство не зупинятиметься.
У Державному бюро розслідувань заявили, що створили підрозділ з розслідування злочинів, вчинених під час масових протестів на Майдані.
У пресслужбі відомства наголосили, що створення окремого підрозділу стало можливим лише за рахунок перерозподілу та скорочення посад в інших структурних підрозділах Державного бюро розслідувань.
Після цього Закревська оголосила, що не буде їсти, поки Верховна Рада не ухвалить поправку у закон про ДБР та не створить управління, де будуть працювати слідчі ГПУ. Йдеться про поправку, яка дозволила б перевести до ДБР без конкурсу або за спрощеною процедурою слідчих управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури, які займалися "справами Майдану".
Депутати мали розглянути поправку минулого пленарного тижня, з 12 по 15 листопада, проте не зробили цього. Голова фракції "Слуга народу" Давід Арахамія заявив, що порушити це питання вдасться не раніше, ніж під час наступного засідання парламенту — 3 грудня.
У свою чергу, голова парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський стверджує, що поправку до закону про ДБР, яка б дозволила розслідувати "справи Майдану", не ухвалили, "бо могли бути питання до її законності".
За його словами, в день, коли мала розглядатися правка, у депутатів сплив запланований час для роботи. Розглядати документ поза цим часом було неможливо, бо тоді його законність могли оскаржити, тому було вирішено "не ризикувати".
Монастирський зазначив, що 3 грудня продовження розгляду законопроекту про ДБР і цієї правки буде першим на порядку денному Ради.
Наразі протест і вимоги Закревської підтримали десятки людей. Серед них — звільнений з російського ув’язнення український режисер Олег Сенцов. "Це не жест і не хайп, це позиція небайдужої людини. І ми всі маємо ії підтримати – не у відмові від їжі, а у цій вимозі, щоб президент, уряд та парламент нас почули", – заявив Сенцов.
Також адвокатку підтримала колишня очільниця МОЗу Уляна Супрун. "Чимало процесів, рішень та зрушень в Україні стають можливими не завдяки, а всупереч. Вони стають можливими завдяки людям, що віддані своїй справі та відстоюють справедливість, як Женя. Кожен із нас може допомогти не злити справи Майдану та підтримати Женю", — вважає вона.
14 листопада активісти та родичі загиблих під час Революції Гідності провели акцію під Офісом президента, вимагаючи ефективного розслідування "справ Майдану" після переходу їх у підслідність ДБР.
У Генпрокуратури є три місяці для того, щоб передати "справи Майдану" Держбюро розслідувань. Нині у прокуратурі триває інвентаризація матеріалів.