Як попередити появу деменції та як піклуватися про хвору близьку людину

Як попередити появу деменції та як піклуватися про хвору близьку людину

Як попередити появу деменції та як піклуватися про хвору близьку людину
. Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

За даними ВООЗ, нині у світі 55 мільйонів людей мають деменцію. Однак населення планети старішає, а отже, і кількість людей з деменцією найближчими роками збільшуватиметься. До 2030 року частка людей із деменцією зросте до 78 мільйонів, а в 2050 році у різних країнах світу житиме близько 139 мільйонів людей із деменцією різного ступеня тяжкості. Що таке деменція, як її попередити та вчасно виявити – пояснює Суспільне.

Що таке деменція

Група дослідників із Медичної школи Гарварду у статті для журналу The American Journal of Medicine пропонують називати деменцію синдромом із багатьма можливими наслідками. Річ у тім, що деменція може бути зумовлена різними захворюваннями, наприклад хворобою Альцгеймера, пухлинами у ділянках мозку, що відповідають за мовлення, або відмиранням нейронів у лобовій долі великих півкуль.

У будь-якому разі, у пацієнта поступово погіршуються пам’ять, розуміння простору і часу, здатність проводити мінімальні математичні обрахунки, а на пізніх етапах хвороби людина починає погано говорити, має проблеми з ясністю суджень, часом навіть не може ходити. Все це супроводжується стрибками настрою, відсутністю мотивації та втратою емоційного контролю.

Деменція може бути зумовлена різними захворюваннями
Деменція може бути зумовлена різними захворюваннями. Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

Що може призводити до розвитку деменції

Спеціалісти з асоціації хвороби Альцгеймера у Вашингтоні багато років вивчали походження різних типів деменції і дійшли висновку, що основними факторами ризику її розвитку є поважний вік (зазвичай вище 65 років), генетична схильність та серцево-судинні захворювання (переважно інсульти). У людей молодшого віку також трапляється деменція, але виникає вона в результаті травм або пухлин головного мозку.

Також є інші чинники, які можуть опосередковано впливати на клітини нервової системи, призводячи до розвитку деменції. До них належать дефіцит вітамінів у раціоні (зокрема, В12), надмірне споживання алкоголю, порушення роботи щитоподібної залози, інфекційні захворювання (наприклад, ВІЛ), депресії та тривожність, а також порушення сну.

Як вчасно розпізнати та діагностувати деменцію

Цей синдром не має ефективного методу лікування. Можливо лише вживати заходів задля уповільнення процесів порушення роботи мозку та покращення якості життя пацієнта. Якщо сімейний лікар побачить ранні ознаки деменції, він може попросити хворого пройти тест на увагу, пам’ять та інші когнітивні характеристики. Інколи для того, щоб встановити основну причину розвитку захворювання, пацієнтові можуть запропонувати пройти додаткове обстеження за допомогою комп’ютерної чи магнітно-резонансної томографії.

Проте відомі наразі тести допомагають розпізнати захворювання на більш пізніх стадіях, коли вже відбулося пошкодження мозку, що почало відбиватися на якості життя пацієнта. Група дослідників із Університету Бата (Велика Британія) розробили двохвилинний тест, який дозволяє виявляти деменції на ранніх стадіях, ще до появи видимих симптомів. Дослідники вимірюють інтенсивність електричних імпульсів у мозку пацієнтів як реакцію на серію миготливих зображень, які показують на моніторі. Тест включає аналіз лексичної та візуальної обробки даних. Його вже застосовують для ранньої діагностики хвороби Альцгеймера (становить близько 60% деменцій) у лікарні Саумід, що в Брістолі. Науковці сподіваються, що метод також можна буде застосовувати для діагностики рідкісних типів деменцій, які часто діагностуються вже на дуже пізніх стадіях.

Як можна попередити появу деменцій

Результати спостереження за трьома поколіннями людей у Framingham Study свідчать про те, що високий рівень освіти є ключовим фактором попередження розвитку нейродегенеративних захворювань. Мовляв, у освічених людей формується більше зв’язків між нейронами, що уповільнює прогресування захворювання. Однак на результати досліджень також міг вплинути той факт, що у США наявність освіти переважно свідчить про середній рівень доходу людини та високу якість життя, включаючи повноцінне харчування і здоровий сон (робота без нічних змін, як часто буває у людей робочого класу).

Деменція
Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

Результати дослідження, опубліковані у журналі Neurology, вказують на тісний зв’язок між хворобами серцево-судинної системи та деменцією. Тому автори радять усім вести здоровий спосіб життя, аби у старшому віці уникнути хронічних захворювань серцево-судинної системи і деменції. Йдеться про нормалізацію ваги, збалансований раціон, налагодження сну, помірну фізичну активність та відмову від шкідливих звичок.

World Wide FINGERS – це велике клінічне дослідження впливу стилю життя на когнітивні функції людей, старших за 60 років, яке проводиться в країнах Європи, обох Америк, Китаї та Австралії. Науковці спостерігають, як впливає запровадження здорового способу життя на когнітивні функції добровольців. Попередні результати були приголомшливі. Вже через два роки у людей на 25% покращилися когнітивні здібності порівняно з учасниками контрольної групи. Тобто, тими, хто брав участь у дослідженні, не змінюючи звичного способу життя. Ба більше, навіть добровольці, які мали генетичну схильність до хвороби Альцгеймера, продемонстрували покращення загального стану здоров’я нервової системи.

Як поліпшити якість життя людини з деменцією

Деменцію лікують симптоматично в залежності від її природи, лише уповільнюючи прогресування. Наразі відомий єдиний препарат, який може дещо покращити когнітивні функції пацієнтів із хворобою Альцгеймера (Aduhelm). Його часом також призначають людям для полегшення симптомів інших видів деменції, але це лише дещо призупиняє прогресування хвороби. Наразі науковці працюють над розробкою ліків від деменції, але досі жоден із проєктів не просунувся далі початкових стадій клінічних досліджень.

Експерти радять бути свідомими того, що стан людини з деменцією поступово погіршуватиметься і вона буде більш залежною від вас
Експерти радять бути свідомими того, що стан людини з деменцією поступово погіршуватиметься і вона буде більш залежною від вас. Ілюстрація: Софія Кучеренко / Суспільне

Експерти клініки Майо розробили список порад для людей, які піклуються чи багато спілкуються із людьми, що мають деменцію різного ступеня тяжкості. Вони радять намагатися бути гнучкими, адже людина з деменцією може хвилюватися з будь-якої причини, якщо завдання їй здається заважким. Тобто будь-які завдання варто чітко проговорювати, але не вимагати чіткого виконання, якщо це викликає негативні емоції у хворого.

Експерти також радять бути свідомими того, що стан людини поступово погіршуватиметься і вона буде більш залежною від вас. Це може бути важко, але слід намагатися бути гнучкими і не злитися на хворого. Гнучкість може полягати у підлаштуванні свого розпорядку дня під його потреби, придбанні додаткових речей, які хоче мати людина, наприклад, кілька наборів однакового одягу, бо людина щодня хоче одягати одне й те ж.

Варто звертати додаткову увагу на безпеку людини з деменцією. Слід максимально попередити травмування, прибравши речі, що можуть спровокувати падіння, а також сірники, запальнички, ліки, алкоголь та інші речовини чи предмети, якими хворий може собі нашкодити.

Читайте також: Осіння депресія: чому вона виникає і як цьому завадити

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок