До проєкту, присвяченого Голодомору, увійдуть спогади 98-річного мешканця Запорізької області

До проєкту, присвяченого Голодомору, увійдуть спогади 98-річного мешканця Запорізької області

До проєкту, присвяченого Голодомору, увійдуть спогади 98-річного мешканця Запорізької області Національний музей Голодомору-геноциду

10 відеоісторій свідків Голодомору створюють організатори й учасники проєкту «Голодомор: мозаїка історії. Невідомі сторінки».

Про це розповіла заступниця директора Національного музею Голодомору-геноциду Юлія Коцур.

Починаючи експедицію у серпні 2021 року команда музейників побувала у Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській, Харківській, Вінницькій та Хмельницькій областях. Записали 105 історій зі свідками Голодомору.

Зокрема у Запорізькій області поспілкувалися з 98-річним жителем села Канцерівка Дмитром Винярським.

"На печі у нас проса мішечок так, ну відра два було. І ми, як курчата ці – посідали збилися у куточку на тому мішечку. Так і той мішечок витягли замітили та забрали. Ну їли що – лободу, галахи. Стала вже весна, стали виловлювать ховрахів і їсти", — згадує свідок Голодомору 1932-1933 років.

До проєкту, присвяченого Голодомору, увійдуть спогади 98-річного мешканця Запорізької областіНаціональний музей Голодомор-геноциду

Дмитро Винярський

Дмитро Винярський каже, проблема була не у неврожаях, а в тому, що людей відкрито грабували, залишаючи без засобів для існування.

"А саме Дніпрогес строївся. Все за границю йшло. Так що… що не вродило – не можна сказать … грабили, розграблювали ото все Багато померло, багато. І родичі. Батько й мати пухлі були, з голоду пухлі. А ми, слава Богу, вижили", — додає 98-річний житель Канцерівки.

На Хмельниччині записали найстарішого свідка Голодомору  — Ганну Губіцьку з міста Деражня, якій цьогоріч у грудні виповниться 102 роки, розповіла Юлія Коцур: "Цю жінку ми знайшли в експедиції, надсилаючи запити до органів місцевого самоврядування. Нам передали інформацію, поспілкувалися з родичами, сказали, що бабуся добре себе почуває, рада з нами поспілкуватися".

До проєкту, присвяченого Голодомору, увійдуть спогади 98-річного мешканця Запорізької областіСуспільне Запоріжжя

Юлія Коцур

"Ми зафіксували про Голодомор саме в їхньому селі. Кожна експедиція, вона охоплює дві області, тобто, дві сусідні області. Це було розроблено з тією ціллю, щоб в одній експедиції можна було записати людей і з однієї, і з іншої області", — пояснює Юлія Коцур.

Зараз учасники експедиції перебувають на Херсонщині й Миколаївщині. Завершать проєкт «Голодомор: мозаїка історії. Невідомі сторінки» 2 жовтня у Донецькій та Луганській областях. Історії записаних свідків Голодомору 1932-33 років будуть збережені на сайті музею Голодомору-геноциду. 29 жовтня у музеї запланована презентація-звіт.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди