Як на студентів впливає дистанційне навчання. Відповідає експерт

Як на студентів впливає дистанційне навчання. Відповідає експерт

Як на студентів впливає дистанційне навчання. Відповідає експерт
УНІАН

Попри те, що вся Україна перебуває у “зеленій” зоні, частина університетів не вийшли з карантину і вирішили продовжити навчання в онлайн-режимі. Які знання отримують студенти, які навчаються дистанційно, як така форма роботи на них впливає і чи знизять плату за навчання у такому форматі за в ефірі Українського радіо розповідає член Національної команди експертів з реформування вищої освіти Володимир Бахрушин.

www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=2922934

Скільки навчальних закладів продовжили дистанційне навчання?

Достовірної статистики сьогодні немає. У різних навчальних закладах навіть на різних курсах може бути різна ситуація, тому зараз важко конкретно сказати, скільки вишів нині віддають перевагу змішаному, дистанційному чи звичайному формату навчання. Втім, можна сказати, що багато закладів почали навчання у звичайному форматі.

Чи якісну освіту здобувають ті, хто навчається вдома?

Я б сказав, що у нас було багато запитань до освіти ще до пандемії, тому ми можемо порівнювати те, що є сьогодні, з тим, що було до того. Ситуація доволі неоднозначна, бо з одного боку дистанційне навчання позбавляє студентів вільного і очного спілкування з викладачами та однокурсниками в межах освітнього процесу, з іншого ― воно дає змогу залучати сучасні технології, а також дає більше можливостей для якісної освіти, ніж звичайний формат. Якби в кожному закладі вищої освіти, в кожній аудиторії були віртуальні дошки, то такий формат давав би багато переваг. Однак й так будуть залишатися проблеми з тим, що хтось зі студентів захворів чи комусь треба терміново поїхати додому, тому вони можуть вибувати з навчання, а завдяки дистанційному формату вони б не пропускали занять. Інколи віртуальний формат може мати перевагу перед звичайним. З іншого боку, якщо говорити про мистецькі спеціальності чи медичні, які пов’язані з проведенням лабораторних робіт на реальному обладнанні, то там, безумовно, якість освіти дуже страждає, адже багато навичок, які студенти мають отримати під час навчання, не відпрацьовуються у реальному часі

Чи пристосувалися викладачі до дистанційно форми навчання?

Викладачі на такий формат реагують по-різному. Дійсно у багатьох з них є проблеми, хоча багато з них вже знайомі з цими технологіями або дуже швидко їх опанували. Сьогодні в межах однієї кафедри одного університету ми бачимо, що хтось з викладачів може досить ефективно працювати за допомогою різних електронних засобів, але є й ті, хто знає дуже обмежений інструментарій

Чому студенти страждають від депресії через карантин?

Багато університетів, коли ухвалюють рішення стосовно дистанційного чи очного формату, зважають на те, що частина студентів мешкають у гуртожитках, тому через це виникають додаткові проблеми. Виші не можуть організувати для частини студентів один формат, для іншої ― інший, то вони обирають зазвичай очне навчання. Адміністрації університетів доводиться думати і над тим питанням, що багато студентів проводять час у транспорті, коли їздять із дому на навчання, тому вони обирали дистанційне чи змішане навчання.

Багатьом студентам навпаки подобається більше дистанційний формат, бо так вони можуть планувати свій час. Особливо для тих студентів, які працюють, таке навчання є більш зручним ― так вони можуть все поєднувати.

Ситуація з емоційними реакціями дуже різна. Однак є й частина студентів, які звикли бути в колективі, тому відсутність у них спілкування може призводити до певних проблем.

Чи повинні університети переглянути оплату за навчання, якщо воно є дистанційним?

Такі закиди були б доречними і обґрунтованими, якби оплата за навчання покривала всі видатки закладу, що пов’язані з цим навчанням. Якщо ми візьмемо цьогорічні видатки на навчання у розрахунку на студента бакалаврату, то в середньому вони становлять приблизно 60 тисяч гривень, то оплата за навчання дуже рідко перевищує 30 тисяч гривень, а є й випадки, коли це може бути 15 тисяч гривень і навіть менше. Відповідно відбувається фактичне донатування студента, який вчиться за власні кошти, коштом державного бюджету. Це окрема і дуже складна проблема. З цього приводу є багато дискусій.

Сьогодні оплата за навчання не покриває всіх видатків університетів. Інша проблема полягає у тому, що те фінансування, яке надходить від держави, є істотно нижчим, ніж фінансування освіти у наших сусідніх країн, наприклад: в країнах Балтії, Польщі, Чехії та Угорщині. Все це є одним з факторів, чому українська освіта менш конкурентоздатна. Тому у нас має бути загальний тренд до підвищення бюджетного фінансування та оплати, яку вносять контрактники. На жаль, у цьому контексті ми не можемо сьогодні казати про те, що студенти чи батьки переплачують за навчання. Навіть викладачам більше доводиться готуватися до занять у дистанційному форматі, ніж у звичайному, але це ніхто не враховує, їхні заробітні плати залишаються незмінними.

Що відомо

  • Протягом 13 вересня українські медики зробили 135 223 щеплень проти COVID-19, повністю імунізовано 4,8 мільйона українців.
  • Протягом тижня 6-12 вересня українські медики зробили 921 443 щеплень проти COVID-19, повністю імунізовано 4,8 мільйона українців.
  • За попередню добу в Україні кількість хворих на коронавірус збільшилася на 3332 людини.
  • 13 вересня Кабінет міністрів прийняв з доопрацюванням зміни до постанови №1236 про карантинні обмеження, що стосується нових обмежень для "жовтої" та "червоної" епідемічних зон.
  • Всесвітня організація охорони здоров’я очікує нову хвилю захворюваності на коронавірус восени.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди