У трьох громадах на Волині – карантин через нашестя гусені

У трьох громадах на Волині – карантин через нашестя гусені

У трьох громадах на Волині – карантин через нашестя гусені
Суспільне Волинь

У місті Рожище, Боратинській і Городищенській громадах запровадили карантин через нашестя гусені американського білого метелика. Наразі розвивається гусінь другого покоління, яка більш численна та шкодочинна, – повідомила Суспільному в коментарі начальниця відділу карантину Держпродспоживслужби в області Ірина Хайдукова.

З її слів, в області гусінь розвивається у двох поколіннях: перше – в травні, друге з’являється наприкінці липня – на початку серпня.

Ірина Хайдукова говорить: хоч і виявляють гусені менше, ніж у попередні роки, проте карантинний організм розвивається дуже швидко та не має природних ворогів.

"Один метелик дає 500 яєць, то уявіть, в якій геометричні прогресії йде розвиток даного карантинного організму, а ще якщо врахувати, що у нього немає природних ворогів, як можуть його знищити, то це може бути надзвичайно проблематично", – зазначила начальниця відділу карантину.

У трьох громадах на Волині – карантин через нашестя гусені
Суспільне Волинь

Фахівці Держпродспоживслужби, говорить Ірина Хайдукова, виїжджають на території, про які повідомляють місцеві жителі, відбирають зразки шкідників та повідомляють про результати адміністрації територіальних громад.

"Вони (адміністрації громад – ред.) приймають рішення яким саме чином вони будуть здійснювати локалізацію даного карантинного організму", – каже посадовиця.

У трьох громадах на Волині – карантин через нашестя гусені
Суспільне Волинь

Нашестя гусені на деревах з початком осені помітив житель села Гірка Полонка Луцької громади Олексій Савчук. Чоловік розповів: гусінь є на сливі, горіху, черешні, яблуні та інших деревах.

"Влітку були невеликі осередки, а зараз на все перекидається. Здивований, що гусінь їсть навіть горіх. Листя горіха дає такий запах, що навіть муха не сідає, а то видно не боїться нічого", – зазначив чоловік.

У трьох громадах на Волині – карантин через нашестя гусені
Суспільне Волинь

Пошкоджені кущі смородини, які їсть гусінь, помітила цього року жителька Рожища Євгенія Ковтонюк. Зі слів пенсіонерки, шкідників знешкоджує ручним способом.

"Фізично знімаю, бо жодні хімікати нічого не помагають: беру здираю і давлю її. Того року такого не було. Цього року вона пожирає все", – розповіла жінка.

На боротьбу зі шкідником та озеленення з бюджету Рожищенської громади цьогоріч виділили орієнтовно 100 тисяч гривень, – повідомив телефоном голова ТГ В’ячеслав Поліщук.

"В літній період, коли перший льот (гусені), ми не використовували нічого, бо не було такого масового. По підприємствах та організаціях, то рішення покладається на керівників", – каже голова громади.

Жителі приватного сектору, додав В’ячеслав Поліщук, повинні боротися зі шкідником самостійно.

Що відомо

  • Вперше американський білий метелик на Волині з’явився в Рожищі у 2019 році. Шкідник ушкоджував шовковицю, клен, горіх, грушу, сливу, вишню, черешню, тополю та інші дерева.
  • У липні 2020-го року чотири села Боратинської громади – Мстишин, Лучиці, Коршовець і Вербаїв – опинилися на карантині через нашестя американського білого метелика.
  • Влітку 2021 року самшитова вогнівка (гусінь) вразила кущі самшиту в Луцьку на транспортній розв’язці проспекту Василя Мойсея, на вулиці Лесі Українки та на території ботанічної пам’ятки природи місцевого значення "Меморіал".

Термінові новини та щоденні інформаційні підсумки читайте в Telegram Суспільного Волині.

На початок