Антикризовий штаб для Укрзалізниці: чи врятує це компанію. Пояснює експерт

Антикризовий штаб для Укрзалізниці: чи врятує це компанію. Пояснює експерт

Антикризовий штаб для Укрзалізниці: чи врятує це компанію. Пояснює експерт
УНІАН

Кабінет міністрів України 8 вересня схвалив створення Антикризового штабу з відновлення функціонування Укрзалізниці. До нього увійшли представники низки міністерств та бізнес-асоціацій. Створенню Антикризового штабу передував звіт Верховної ради про можливу бездіяльність та порушення керівництвом УЗ, що призвели до погіршення технічного стану підприємства. Окрім того, Укрзалізниця отримала 1,4 мільярда збитків за півроку. В якому стані підприємство і хто несе відповідальність за погіршення роботи УЗ – про це в ефірі "Українського радіо" розповів директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

Чи вплине звіт слідчої комісії на покращення роботи Укрзалізниці

Звіт ― це діагноз стану системи, в якому вона зараз перебуває. Багато речей, які стосуються економічного стану Укрзалізниці, вказані точно. Хоча все це не було секретом для експертного кола. Я думаю, що основний наслідок звіту, по-перше, це вплив на ухвалення кадрових рішень, оскільки кадрова проблема – одна з головних.

Зараз проходить ротація в наглядовій раді Укрзалізниці, яка є головним стратегічним органом, що керує органом підприємства. Також відбуваються зміни в менеджменті. Вважаю, що матеріали слідчої комісії стануть основою для тих питань, які варто ставити кандидатам на посади в Укрзалізниці.

Читайте також: Корупція і вплив олігархів. У Раді представили попередні висновки ТСК щодо роботи "Укрзалізниці"

Стосовно зловживань і корупційних діянь, то там має бути відповідна реакція правоохоронних органів. Роботу над цим звітом не припиняють, її будуть продовжувати надалі. Якщо дивитися на безпрецедентний інтерес до цього документу і те, що за нього проголосували в Верховній раді, то очевидно, що він стане драйвером для змін на найбільш проблемних і корупційних ділянках, зокрема таких як державні закупівлі, де повністю потрібно змінювати процедури. Боротися з корупцією лише за допомогою правоохоронних органів ― це не найефективніший шлях. Ефективний шлях ― це створювати такі умови, за яких корупція стане економічно невиправданою, де не буде надприбутків. Тому, я думаю, що цей звіт має лягти в базу тих змін, які відбудуться в компанії, але м побачимо як він реалізується на практиці.

Про роботу Наглядової ради УЗ та її обов’язки

Наглядова рада ― це орган, який контролює діяльність менеджменту стосовно важливих стратегічних питань. Він розробляє фінансовий план компанії, тобто основний документ, який затверджує наглядова рада. Він визначає напрямки генерації доходів, витрат і капітальних інвестицій. Він займається підбором кадрів, оскільки наглядова рада ініціює конкурси заняття цих посад. Крім того, він має надзвичайно широкі повноваження для контролю тими операціями, які здійснює Укрзалізниця, зокрема державних закупівель на інших фінансових напрямків діяльності компанії. Тобто це орган, якого акціонер, тобто Кабінет міністрів, уповноважує здійснювати контроль за менеджментом і визначати стратегічні напрямки діяльності. Однак ми бачимо, що всі ці напрямки провалили. Тому, безумовно, потрібно проводити ротації, слідкувати за тим, щоб у склад цієї ради входили професіонали, які чудово розуміють, у якому стані знаходиться Укрзалізниця, і мають рецепти розв'язання цих проблем. Це можуть бути вітчизняні фахівці, хоча можуть бути залучені й іноземні, головне, щоб вони всі зрозуміли, що вони роблять і виконували обов’язки в Україні, а не за її межами, як це було з поточним складом ради. Важливо, щоб вони звітували перед Кабміном і суспільством про ті результати роботи, яких вони досягли.

Зараз ухвалили закон, за яким заробітні плати стають публічними. Я сподіваюся, що це буде ще одним чинником, завдяки якому суспільство зможе контролювати прибутки і вимагати відповіді, за що людям дають таку величезну зарплату, тобто вимагати звіт виконаної роботи.

Хто несе відповідальність за погіршення стану підприємства

У першу чергу ― це відповідальність Кабміну, який призначає персональний склад наглядової ради, який підписує договори з її членами.

Саме Кабмін як колегіальний орган має контролювати ефективність діяльності ради. Результати звіту є поштовхом до дій на рівні Кабінету міністрів, який має провести зміни. Дуже давно про те, чому не було кадрових рішень ― це питання, відповідь на яке має дати Кабмін. У членів наглядової ради є контракти, які досить складно розірвати. Ми бачили прецеденти з контрактами працівників державних банків та інших установ. Але з іншого боку не можуть бути ситуації, коли люди, які отримують такі величезні заробітні плати, бувають в Україні лише раз у кілька місяців. Тому Кабінет міністрів має підійти до цього кроку надзвичайно відповідально, адже ті зміни, які відбудуться в Укрзалізниці матимуть вплив на події ще кількох років.

Отримати швидкий ефект тут надзвичайно складно, тому ми маємо розуміти, що навіть за умов правильних і адекватних рішень зараз, результат можна отримати за рік чи пів року. Там є проблеми, які накопичувалися не роками, а десятиріччями. Однак важливо, щоб ті люди, які прийдуть на посади, мали певний карт-бланш на реалізацію своєї політики.

Дуже часто зміна менеджменту в Укрзалізниці призводила до того, що навіть правильні зміни не доводили до кінця. В результаті ми отримали УЗ у тому стані, в якому вона є зараз.

Про завдання, які стоять перед Антикризовим штабом

Є дуже багато питань, від яких залежить розвиток компанії, але вони виходять за рамки повноважень міністра інфраструктури, тому потрібно залучати інші міністерства, зокрема Міністерство фінансів України, Міністерство економіки. Також потрібне залучення бізнес спільноти, щоб оцінювати ті інновації, які обирає Укрзалізниця.

Цей штаб ― це ще один орган, який має допомогти у розв'язанні проблем. Якщо говорити про напрямки його діяльності, то це створення фінансової моделі роботи компанії, зокрема виділення пасажирського напрямку в окрему компанію.

Чи дійсно Укрзалізниця розділить пасажирські та вантажні перевезення

Ми маємо розуміти, що цей процес можна розділити на три складові. Перша ― це створення необхідної моделі, в якій важливим є залучення зовнішніх спеціалістів, які можуть оптимально організувати перевезення, які покажуть як правильно розрахувати собівартість перевезень. Другий етап ― це коли менеджмент має подивитися як це буде впроваджуватися. А далі вже необхідно на рівні нормативної бази, зокрема того ж законодавства про бюджет, проводити зміни на рівні актів Кабінету міністрів України.

Ця робота триває вже. Я сподіваюсь, що до кінця року ми отримаємо перші результати. Це одне з надзвичайно важливих рішень, яке потрібно було ухвалювати ще декілька років тому, щоб у фінансовій частині компанії, яка стосується пасажирських перевезень, було більше порядку.

Зазначимо, що за висновками звіту Тимчасової слідчої комісії щодо роботи компанії, за п'ять років роботи компанія "Укрзалізниця" втратила третину вартості основних фондів та близько 100 мільярдів гривень за вантажні перевезення через вплив олігархів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди