Створює яйця за технікою Фаберже. Анатолій Бойко. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Створює яйця за технікою Фаберже. Анатолій Бойко. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ

Створює яйця за технікою Фаберже. Анатолій Бойко. СУСПІЛЬНЕ | ЛЮДИ UA.Волинь

Заслужений майстер народної творчості України Анатолій Бойко з Володимира-Волинського виготовляє роботи за технікою ювеліра Патера Карла Фаберже. У колекціях митця — понад 160 різьблених яєць.

Бойко розповідає, що обробку металом по яєчній шкаралупі винайшов сам, називаючи її видом мистецтва.

"Прорізав алмазним бором зайве шкаралупу і після того, як вся частина виріжеться, тоді воно має, як мінімум, добу полежати, щоб шкаралупа звикла до нової форми, тоді йде зачистка, лаковка на підставочку", — розповідає митець.

У цій техніці Бойко працює десять років. Усі експонати, розповідає він, в одному екземплярі.

"Я беру яйце, я щось бачу, згадую, мені от цікаво таку завітушку, ніби такої я ще не робив. Просто заради цікавості, поетапно і робота виходить абсолютно нова зовсім. Кожна унікальна по своєму, кожна не має аналогів. Так як яйце не реально знайти два однакових", — каже він.

У колекції Бойка понад більше 160 різьблених яєць — є перепелині, курячі, яйця гусей і страусів. Іноді працює швидко, часом на роботу витрачає кілька місяців. Розпочинає зі стандартного — миє, підсушує, видуває. Малюнки, каже, наперед не продумує.

"Є набори подарункові колекційні, є роботи філософські, є роботи, зроблені по техніці Фаберже. Це звичайне гусяче яйце, обковане металом. Воно зроблене як подарунковий варіант, воно йде як шкатулочка. Це яйце - оберіг, символ води, символ повітря, що в трипіллі було і трипільська берегиня. Є роботи ексклюзивні. Ця робота майже немає шкаралупи. По такому тонкому ще потрібно обтягнути металом. Мало в мене таких робіт, бо над ними дуже важко працювати. Одна із десяти по факту доходить до кінця. Це все яєчна шкаралупа і вона ніде не зламана, не тріснута. Хоча по всіх законах це не реально, бо це кальцій, кремінь і крейда, це матеріали, які не можна перевести в еластичний стан",— каже майстер народної творчості.

Кує з бронзи і срібла, у роботі використовує дорогоцінне каміння, каміння Сваровскі. Каже – любить експериментувати.

Поряд із виробами з різьбленням на яєчній шкаралупі - роботи з дерева, очерету, лози, скла, вишивка. Бойко розповідає: працює у 17-ти мистецьких техніках.

"Мій авторський винахід із очерету, якому на даний час немає аналогів. Замок зроблений із очерету, квіти із кори берези, ваза із очерету. Я знайшов спосіб як трубку очерету вибілити, висвітлити, цьому немає при сучасних технологіях перепон, а от як трубочку перетворити в пластинку це мій винахід. Потрібна певна температура розпарювання, велику роль грає, яке коліно по рахунку, на яких болотах очерет росте. Я це вивчив за десять років. Зараз з очерету я можу виплести косичку, квітку", — художник.

Нині запозичують досвід Бойка студентки педагогічного коледжу. Розповідають, що вирізати візерунки на яєчній шкаралупі — нелегко.

"Це дуже делікатна робота і це заворожує і заспокоює, але коли не виходить, то трохи нервує", — каже студентка педагогічного коледжу Оксана Лазарук.

Колекція Анатолія Бойка ввійшла до Національного реєстру рекордів України. Його роботи є у музеях Європи.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди