Мав 55 регістрів і 4000 труб. Унікальний орган згорів у костелі Св. Миколая. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Мав 55 регістрів і 4000 труб. Унікальний орган згорів у костелі Св. Миколая. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

Мав 55 регістрів і 4000 труб. Унікальний орган згорів у костелі Св. Миколая. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ
Будинок органної музики

Пожежа у київському костелі Святого Миколая сталася увечері 3 вересня. Попередньою причиною пожежі у поліції назвали коротке замикання, від вогню ніхто не постраждав, але було майже повністю знищено унікальний орган "Рігер-Клосс", який входив до двадцятки найкращих у Європі.

Орган в костелі з'явився у 1981 році, коли у будівлі відкрили Республіканський (наразі Національний) будинок органної та камерної музики. У радянський час це була класика — концертні зали "духовної" музики відкривали не лише у філармоніях, а й великих церквах, бо вони не функціонували як культові установи. А таким чином культурна спадщина починала діяти.

Є легенда, що орган в костелі був до 1981 року. Історики та священники вважають, що міф виник через те, що будівлю розграбували у 30-х роках.

Костел святого Миколая побудував архітектор Владислав Городецький за проєктом архітектора Станіслава Валовського. Будівництво тривало десять років — з 1899-го по 1909-й, і було профінансоване римо-католицькою громадою Києва. До середини 30-х тут відбувалися релігійні служби, а після настоятеля заслали на Соловки. Після цього з церкви зникли мармуровий амвон та різьблена передвівтарна перегородка, три дзвони роботи варшавських майстрів, вітражі, які виготовили у майстерні Тоді у Ризі. Це лише те, що вдалося встановити. Багато предметів розчинилися у жорнах політичного режиму.

Органістка костелу Ольга Бондарева переконана, що орган "стояв" не на своєму місці.

"Річ у тім, що коли грає орган — грає все навколо: грають вітражі, стіни, стільці. Абсолютно все грає. І коли він стоїть на місці для хору на балконі, все це розповсюджується по всьому храму. Звучить дуже об’ємно, різнобарвно. Натомість коли він стоїть внизу, у центральній частині вівтаря, дуже губиться все це. Він звучить пласкіше. Немає об'єму, немає різнобарвності", — розповіла вона Суспільному.

В Україні близько двадцяти органів, вироблених "Рігер-Клосс", на всіх грають. Проте інструмент у Національному будинку органної музики був спецпроєктом. У 2008 році Міністерство культури оцінило його у 1,2 млн євро.

Інструмент мав 55 регістрів, що були розподілені по трьох мануальних та педальній клавіатурах, і 3945 труб різних розмірів (від 13 міліметрів до 6 метрів), виготовлених з металу та цінних порід дерева (чорного та червоного). Програмне керування дозволяло повною мірою використовувати всю палітру його тембрів.

За попередньою оцінкою, на відновлення костелу Святого Миколая у Києві після пожежі знадобиться не менше 75 млн грн. Відновлювальні роботи почнуться з середини жовтня.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок