Рош га-Шана-2021: що треба знати про юдейський Новий рік

Рош га-Шана-2021: що треба знати про юдейський Новий рік

Рош га-Шана-2021: що треба знати про юдейський Новий рік

З 6 по 8 вересня 2021 року хасиди в Умані святкують іудейський Новий рік. Щоосені паломники їдуть до міста, щоб на могилі свого духовного лідера Раббі Нахмана відсяткувати Рош га-Шана, що буквально означає "початок року".

Відзначають Рош га-Шана два дні поспіль, які мають назву "йом-ха-аріхта" ("один довгий день"), і в цей час заборонена будь-яка праця, крім приготування їжі. Суспільне розповідає про історію свята, його традиції та що таке хасидизм.

Історія свята Рош га-Шана

Юдейський Новий рік має мало чого спільного з європейським. Для юдеїв, перш за все, він пов'язаний зі створенням світу, перших людей, закінченням Всесвітнього потопу та іншими біблійними подіями.

Рош га-Шана – це не тільки день створення світу, а й день Божого суду. Головне завдання людини в ці дні – згадати про все, що сталося за рік, прислухатися до голосу совісті, зізнатися собі в усіх недобрих вчинках і щиро в них розкаятися.

Таким чином, юдейський Новий рік – це і початок людської історії, і Божий суд, і можливість оновити відносини з Богом.

Зі свята Рош га-Шана починаються 10 днів молитов і каяття, так звані Дні трепету. Їх кульмінацією стає наступне свято – Йом-Кіпур ("день примирення"). Вважається, що на початку цього періоду Бог сидить на престолі справедливого судді й уважно оцінює вчинки всіх людей. Але потім Бог "пересідає" на престол милосердя і дає людям ще один шанс виправитися.

Рош га-Шана-2021: що треба знати про юдейський Новий рікУНІАН

За віруваннями іудеїв, в це свято Бог визначає долю людини на наступний рік. І протягом 10 днів рішення може змінюватися, тому євреї святкують не один день.

Традиції Рош га-Шана

Протягом двох святкових днів, які мають назву "йом-ха-аріхта" ("один довгий день") юдеї ходять у синагогу та вітають одне одного словами "Нехай Всевишній у Книзі Життя запише вам гарний рік".

Святкування починається з урочистого богослужіння, яких протягом дня є три: ранкове, денне та вечірнє. Початок кожного супроводжується ритуальним сурмлінням у шофар (баранячий ріг) – на Рош га-Шана звичай вимагає стократного трубіння. Його звуки закликають вірян на Божий суд і нагадують про агнця, якого Авраам приніс у жертву замість свого сина Ісаака. Це символізує готовність кожного вірянина до самопожертви.

Напередодні першого дня Рош га-Шана і в ніч другого дня запалюють святкові свічки. Здебільшого виконання цієї заповіді покладено на жінку – господиню будинку; вона запалює свічки за всіх членів сім'ї. Існує ще один обряд – ташліх, який символізує позбавлення від гріхів. Віряни збираються на березі якої-небудь водойми, читають молитви та витрушують у воду крихти з кишень, нібито годуючи рибу своїми гріхами.

Святкування Рош га-Шана не обходяться без сімейної трапези. Під час неї необхідно спожити продукти, що символізують щось хороше, певні сподівання на новий рік. Символіка цих продуктів заснована на грі назв на івриті, яка пов'язана з надією. Споживаючи якийсь продукт, вони говорять побажання. Наприклад, коли вони їдять буряк, то кажуть: "Хай буде бажанням Твоїм, Всевишній, щоб не стало у нас супротивників". Потім вони вживають фініки, моркву, гранат, яблука, мед. Також є традиція їсти круглі хліби, які називають хала. Вони символізують ще одне коло року.

У ці дні, згідно з єврейською традицією, на небесах вирішується, кому жити, а кому – померти. Однак якщо ці десять днів щиро каятися і молитися, то будь-яке рішення може бути змінене на краще.

Категорично заборонено їсти гірку і кислу їжу, щоб наступний рік не приніс горе й біди. Не заведено їсти горіхи, тому що числове значення слова "горіх" на івриті дорівнює числовому значенню слова "гріх". А про гріх у цей час згадувати не можна в жодному разі.

Рош га-Шана-2021: що треба знати про юдейський Новий рікСуспільне Черкаси

У XVIII ст. в містечку Брацлав Раббі Нахман заснував так званий Брацлавський хасидизм, і це одне з десятків відгалужень хасидизму. Більшість його послідовників зараз живуть у США та Ізраїлі

Чому Умань стала місцем паломництва хасидів

Річ у тім, що засновник брацлавської течії хасидизму – раббі, або цадик (праведник) Нахман заповів, щоб його поховали в Умані, на кладовищі жертв єврейських погромів часів Коліївщини.

Остання проповідь цадика була приурочена до Нового року за юдейським календарем, саме у ній він заповів приїжджати на його могилу. Через місяць він помер. Відтоді Умань стала місцем паломництва. Послідовники Нахмана вважають: якщо зустрінуть Рош га-Шана біля його могили, то наступний рік буде дуже щасливим.

У радянські часи єврейське кладовище, де був похований цадик, віддали під звичайні городи. Саме поховання не чіпали, але паломників туди не пускали за жодних умов. Ослаблення заборони настало за часів перебудови: 200 брацлавських хасидів приїхали на могилу Нахмана у 1988 році. Після розпаду СРСР в Умань почали регулярно приїжджати хасиди з усього світу.

У багатьох хасидів вважається вкрай важливим відвідати могилу цадика Нахмана хоча б раз у житті – і краще за все робити це при святкуванні Рош га-Шана. Велике значення паломництво має для духовного розвитку молодшого покоління: під час поїздки в Умань хасиди вчать хлопчиків Торі.

Рош га-Шана-2021: що треба знати про юдейський Новий рікСуспільне Черкаси

Хасиди вірять: якщо на Новий Рік приїхати до могили вчителя, весь рік будеш щасливим.

Що таке хасидизм

Хасидизм ("праведність") – це відгалуження юдаїзму, яке зародилося в Польщі у XVII ст. і швидко охопило значну територію, включно з Україною. Його засновником вважають рабина Бешта (справжнє ім'я: Ізраель бен Еліезе) з Меджибожу, невеличкого селища у Хмельницькій області.

Відповідно до його навчання, понад усе в поклонінні Богу цінується не знання віршів Талмуда, а релігійний екстаз. Отже, навіть неграмотний єврей може наблизитись до Бога, що сподобалося звичайному населенню. Тому хасидизм відкидає всі ритуали та відвідування синагоги.

Засновник однієї з його течій – раббі Нахман (правнук Ізраеля) з Брацлава, народився у 1772 році. Він проповідував ідею про те, що молитва не повинна бути обтяжливою. Під час неї потрібно танцювати, співати і веселитися. Крім того, цадик Нахман рекомендував відступити від зазубрених з дитинства глав Тори й молитися "серцем" на рідному їдиші, а не на івриті, як було заведено.

Рош га-Шана-2021: що треба знати про юдейський Новий рікУНІАН

Хасидизм – відносно нове відгалуження від іудаїзму. У перекладі це як аббревіатура, що складається з трьох слів: мудрість, радість та віра.

Що відомо

  • На святкування юдейського нового року Рош га-Шана в Умані у 2021 році очікують до п'ятдесяти тисяч паломників, а це в 15 разів більше, ніж було у 2020, розповіла Суспільному міська голова Ірина Плетньова.
  • Настання нового 5 782 року за юдейським календарем почнуть святкувати увечері шостого вересня 2021 року. Святкування закінчиться ввечері 8 вересня.
  • Свято Рош га-Шана набуло в Україні статусу національного. Щороку на святкування єврейського нового року до Умані приїжджає від 30 до 50 тисяч паломників з різних країн. У 2020 році через пандемію приїхало у десять разів менше паломників.
  • Станом на 2 вересня до Умані на відзначення юдейського нового року – Рош га-Шана, прибули 20 тисяч хасидів. Про це розповіла речниця Нацполіції області Зоя Вовк.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

Як минула ніч святкування юдейського нового року Рош га-Шана. Фоторепортаж

Як відбувається приготування до святкування Рош га-Шана в Умані. Фоторепортаж

Очікують 50 тисяч паломників: до Умані з'їжджаються хасиди

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди