24 серпня Алжир офіційно оголосив про розрив дипломатичних відносин з Марокко через конфлікт, що пов'язаний навколо Західної Сахари. У Рабаті таке рішення назвали "невиправданим".
24 серпня відповідну заяву оприлюднила пресслужба Міністерства закордонних справ країни.
"Алжир відмовляється толерувати надзвичайну ситуацію, яка спричиняє постійну напругу в регіоні Магрибу, що повністю суперечить принципам і правилам, що регулюють міжнародні контакти, добросусідські відносини та співробітництво. На основі вищезгаданих факторів Алжир вирішив припинити дипломатичні відносини з Королівством Марокко, починаючи відсьогодні", — йдеться у повідомленні.
У відомстві додали, що Алжир й надалі підтримуватиме "справедливе і остаточне вирішення конфлікту в Західній Сахарі шляхом організації вільного і чесного референдуму, який дозволяє сахарському народу визначати свою долю з повним авторитетом і без будь-якого примусу".
Реакція Марокко
У Рабаті вважають таке рішення "невиправданим": "Марокко шкодує за це абсолютно невиправдане, але очікуване рішення — з огляду на логіку ескалації, відзначену останніми тижнями, а також його вплив на алжирський народ. Марокко категорично відкидає хибні, навіть абсурдні, звинувачення, що лежать в основі цього".
Там додали, що Марокко залишатиметься "надійним і вірним партнером алжирського народу і продовжуватиме діяти з мудрістю та відповідальністю для розвитку здорових та плідних відносин в Магрибі".
Проблема Західної Сахари
Західна Сахара — спірна територія на північному заході Африки, що межує на півночі з Марокко, на сході з Алжиром та Мавританією, на півдні з Мавританією, на заході омивається Атлантичним океаном.
Регіон був іспанськими володіннями ("африканською провінцією") Ріо-де-Оро та Сегієт-ель-Хамра з 1958 по 1976 рік, після чого опинився розділений між Мавританією і Марокко. У 1979 році Західна Сахара була переважно окупованою Марокко. Частина неокупованої території становить близько 20% (вільна зона на схід від марокканської "прикордонної стіни"). Марокко управляє районами на захід від стіни, в тому числі найбільшим містом — Ель-Аюном, де проживає більша частина населення регіону, однак міжнародна спільнота цих дій Рабату не визнає.
Водночас Алжир підтримує військову організацію "Полісаріо", яка бореться за незалежність цієї території. 27 лютого 1976 року фронт "Полісаріо", що вів партизанську війну проти марокканських військ за підтримки Алжиру, проголосив Західну Сахару незалежною державою під назвою Сахарської Арабської Демократичної Республіки (САДР). САДР в різний час була визнана 84 державами світу, з них 24 пізніше розірвали відносини, а 11 їх заморозили. Республіка є членом Африканського Союзу (колишня Організація африканської єдності) з 1984 року. Фактична тимчасова столиця САДР — Тіфаріті.

Раніше колишній президент США Дональд Трамп пообіцяв схвалити суверенітет Марокко над Західною Сахарою у відповідь на нормалізацію відносин між Марокко з Ізраїлем. Однак цей крок викликав побоювання в Алжирі, що Ізраїль може надати військову підтримку Марокко, що може мати дестабілізаційний ефект.
Ця суперечка також викликала напругу з європейськими країнами, які відкидають претензії Марокко на Західну Сахару. Після того, як на початку 2021 року іспанська лікарня прийняла на лікування лідера руху "Полісаріо", уряд Марокко послабив контроль на кордоні з іспанським ексклавом Сеута, в результаті чого тисячі мігрантів перетнули кордон. Крім того, Марокко відкликало свого посла з Берліна у травні, також через конфлікт навколо Західної Сахари.
Читайте також
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!