На підвищення солоності Азовського моря впливає екологічний стан річок у Приазов'ї

На підвищення солоності Азовського моря впливає екологічний стан річок у Приазов'ї

Марафон
На підвищення солоності Азовського моря впливає екологічний стан річок у Приазов'ї Суспільне Запоріжжя

Азовське море стало більш солоним через те, що майже не живиться прісною водою від малих та середніх річок. Так вважають мелітопольські біологи Валерій Санько та Володимир Воровка. За їхніми словами, річки пересихають не тільки через зміну клімату, а й внаслідок негативного впливу людей. Зокрема, зведення штучних дамб та ставків. 4 серпня журналісти Суспільного Запоріжжя, разом із науковцями, проїхали долиною найбільшої в Приазов’ї річки Молочної й побачили її нинішній стан.

На правому березі річки Молочної з кургану Куляб-Могила — найвищої точки Північного Приазов’я — мелітопольські вчені показують долину річки, що простягається на десятки кілометрів.

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

Кажуть: востаннє вона розливалася тут під час повені навесні 1985-го року. Відтоді у ній поменшало води й, власне, заплава змінила свій вигляд, каже доцент Мелітопольського державного педагогічного університету Володимир Воровка.

"Фактично, вся долина перетворена антропогенною діяльністю. Русло річки спрямлене. Щоб скоротити шлях, фермери перекривають річки, створюють штучні несанкціоновані дамби та таким чином скорочують шлях до своїх полів".

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

Володимир Воровка

Ріка Молочна завдовжки 197 кілометрів. Живиться талими й дощовими водами. Нині на ній та її притоках зведені близько сотні несанкціонованих гребель та ставків, — повідомив головний природознавець Приазовського Національного природного парку Валерій Санько.

"Наповнення Молочного лиману, фактично, йде з Азовського моря. А це — не зовсім правильно, не зовсім добре. Тому, що у природному стані верхів’я Молочного лиману завжди були прісноводні. І оця унікальність, вона губиться".

Поблизу села Старобогданівки, ще за радянських часів, місцеві жителі вирівняли річище Молочної. Тепер про його природний вигин нагадують очерет та маслини, що ростуть у заплаві.

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

"Це старе русло проходило прямо через село, підтоплювало будинки, і щоб цього не відбувалося, русло річки каналізували. Тут, у старому руслі, фактично, поховані всі джерела, які підживлювали річку Молочну", — каже Володимир Воровка.

Між берегів Молочної насипний міст. Вода під ним тече крізь труби. Біологи звертають увагу на зарості очерету, замулене дно, низький рівень води у річці.

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

"Крім того, що змінилася ситуація по паводкових водах, опадах, температурному режиму, який приводить до більшого випаровування, ще така проблема, як використання ґрунтових вод населенням для господарських нужд. Ми бачимо великі тепличні господарства приватні, які мають свердловини та беруть воду, яка б мала йти, як джерело для живлення річки", — каже Валерій Санько.

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

Валерій Санько

За кілька кілометрів, поблизу села Благодатного, науковці показують ще одну штучну дамбу: "Стоїмо на тій несанкціонованій греблі, яку насипали фермери, щоб обслуговувати ті поля, які знаходяться по той бік річки. А живуть вони по цей бік річки. Тут укладені в русло декілька бетонних труб великого діаметру. Труби засипані землею. Відповідно, з одного боку рівень води — один, з іншого — менший. І це унеможливлює перехід риби з нижньої частини течії у верхню".

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

Неподалік села Любимівки, на місці впадіння у Молочну її лівого притоку Юшанли — штучний ставок. Виритий у 80-х роках для поливу садів у заплаві ріки, нині він не використовується для господарської діяльності, — розповідає Володимир Воровка.

Читайте також: Азовське море заполонили медузи. Експертка назвала причину

"Найголовніше, що з цієї водойми, як і з усіх водойм річки Молочної, випаровується вода. І, внаслідок випаровування, кількість води в річці зменшується. А значить, і стік річки стає меншим. Це спричинює обміління річок, обміління водойм і, відповідно, їхній поганий екологічний стан".

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

Через заростання й замулення річки Молочної, у Мирненській територіальній громаді не рекомендують купатися у ній дітям, й не підпускають до води худобу, каже виконувач обов’язків старости Віктор Федорченко.

"Колись була купалка, де купалися мешканці села Новопилипівка і не тільки. Було глибоко, чиста вода, білий пісочок. А на даний час більше нагадує болото. Ми переймаємося тим, що вона може щезнути як річка, а залишитися струмком, на який зараз перетворилась річка Арабка. Але це — великі кошти і великі роботи, які треба проводити на базі державної".

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

Віктор Федорченко

Зараз у Запорізькій області діє Програма екологічного оздоровлення басейну річки Молочної, розрахована на період до 2025-го року, повідомила Суспільному головна фахівчиня басейнового управління водних ресурсів річок Приазов’я Інна Рибалко. Цією Програмою, зокрема, передбачене зменшення впливу людини на стан річки.

"Джерела фінансування тут також передбачені — кошти з державного бюджету, з місцевого, обласного також. І з обласного екофонду також передбачені. На жаль, як ми бачимо, кошти практично не виділяються".

Малі річкиСуспільне Запоріжжя

Інна Рибалко

Наразі у басейновому управлінні готують пакет документів на виготовлення паспорту для річки Молочної. До першого вересня планують подати його до Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації. Коштів на це буде потрібно 1 мільйон 600 тисяч гривень, зазначає Інна Рибалко.

А поки шукатимуть гроші на реалізацію програм оздоровлення малих та середніх річок області, в Азовському морі очікують зменшення незаконного вилову риби в 5-тикілометровій зоні від берега через нашестя медуз, каже біолог Валерій Санько. За його словами, збільшення кількості медуз у морі може сприяти відновленню поголів’я риби.

Читайте також: Заповненість курортів Азовського моря не перевищує 50 відсотків — експерт
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди