"Досить болісно для прикордонної поліції". Експерт розповів про міграційну кризу у Литві

"Досить болісно для прикордонної поліції". Експерт розповів про міграційну кризу у Литві

Ексклюзивно
"Досить болісно для прикордонної поліції". Експерт розповів про міграційну кризу у Литві
. Фото: AP

На початку липня Литва заявила про те, що на її територію з білоруського боку намагається потрапити велика кількість нелегальних мігрантів. Невдовзі уряди низки країн включно із Україною пообіцяли надати Литві допомогу для облаштування кордону. Литовський експерт у галузі безпеки Даріус Антанаітіс у коментарі Суспільному розповів про наплив мігрантів з Білорусі в Литву і новий закон, який має зупинити цей потік.

За словами Антанаітіса, ситуація з мігрантами з Білорусі загострюється досить швидко.

"Диктатор Лукашенко (президент Білорусі Олександр Лукашенко – ред.) обіцяв, що він перекине багато мігрантів через наш кордон, і зараз майже щодня наша прикордонна поліція перехоплює і фіксує велику кількість мігрантів на кордоні. І це досить болісно для прикордонної поліції", – розповів експерт.

За його словами, нещодавно литовський гелікоптер зафіксував, як на кордоні офіційні представники Білорусі проводять мігрантів через кордон з Литвою.

"Тож, зважаючи на це, ескалація ситуації відбувається так швидко через Білорусь", – наголосив Антанаітіс.

При цьому експерт зазначив, що мігранти на кордоні зазвичай не поводяться агресивно.

"Вони починають бути агресивними, коли вони в таборах, коли вони разом у спеціальних місцях, де вони захищені, де в них є притулок, їжа і вода. Тож в такому випадку можливі бунти, коли деякі ключові лідери намагаються збурити бунт", – пояснив Антанаітіс.

Він додав, що донині такі спроби залишалися безрезультатними.

"Тож ми бачимо не лише нелегальних мігрантів, а й деякі проблеми, які вони роблять в Литві: вони провокують нашу владу використовувати силу, щоб зупинити їх від створення певних проблем і завдання шкоди іншим мігрантам або цивільним", – зауважив експерт.

Що робить уряд Литви

Антанаітіс пояснив, що литовський уряд намагається направити потік нелегальних мігрантів до офіційних пунктів пропуску, щоб встановити контроль над ситуацією.

"Наша прикордонна поліція може повертати нелегальних мігрантів. Вона пояснює, що якщо вони хочуть мати політичний притулок, вони мають попросити про нього у дипломатичних представництвах або посольствах у Білорусі чи в інших місцях. Або піти до офіційних пунктів пропуску і просити про політичний притулок там", – пояснив фахівець.

За його словами, в цьому випадку буде можливим бути впевненим, що політичні мігранти будуть обліковуватись офіційними органами Литви.

"Ми як країна Європейського Союзу маємо надавати політичний притулок кожному, хто просить про це. Тож у цьому випадку, пропонуючи нелегальним мігрантам перетинати офіційний кордон, справжні політичні мігранти можуть просити про притулок, про політичний притулок. Тож я думаю, у цьому випадку ми досягнемо двох речей: перше - нелегальний трафік буде не таким хаотичним, і друге – якщо вам дійсно потрібен політичний прихисток, це досить легко зробити офіційним шляхом, і цей політичний притулок нададуть вам так швидко, як це тільки можливо", – зауважив Антанаітіс.

При цьому експерт додав, що до цього Литва не отримувала прохання про політичний притулок.

"І в цьому випадку, це трохи нереалістично, що справжні політичні мігранти, наприклад, білоруські політичні мігранти, мають спершу перетнути білоруський пункт пропуску, наблизитися до литовського пункту пропуску, щоб їх не заарештувала білоруська поліція. Тож у цьому випадку можу припустити, що це рішення було прийняте, щоб зробити цей хаос не таким хаотичним", – пояснив він.

Антанаітіс зауважив, що політичні мігранти мають попросити про політичний притулок у посольстві Литви в будь-якій країні.

"Але це буде досить складно для справжніх політичних мігрантів, якщо вони підуть в Мінську чи в Москві у посольство і проситимуть про політичний притулок. Я думаю, в такому випадку воно не працюватиме. І знову ж таки, якщо справжні політичні мігранти перетнуть кордон Литви у будь-якому місці і проситимуть притулок, сподіваюся, їм зможуть його надати", – підсумував експерт.

Що відомо

  • 2 липня Литва оголосила режим надзвичайної ситуації через мігрантів, які прибувають з білоруської території.
  • Уряд Литви анонсував план посилення охорони кордону з Білоруссю та побудови стіни на "найбільш небезпечних ділянках" через нелегальну міграцію.
  • Уряд Литви анонсував план посилення охорони кордону з Білоруссю та побудови стіни на "найбільш небезпечних ділянках" через нелегальну міграцію.
  • Президент Володимир Зеленський підписав указ про надання Литві гуманітарної допомоги у вигляді колючого дроту для облаштування кордону з Білоруссю.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок