Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КПП

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КПП

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КПП

Заробіток на нелегальному переміщенні сигарет та нелегальних мігрантів через кордон на Закарпатті здійснюють не тільки через КПП. У місцях, де прикордонні стовпчики розташовані біля річки, пакунки сигарет вночі переправляють водолази. А у лісистій гірській місцевості з "товаром" на спині крокують контрабандисти.

Суспільне Закарпаття розповідає, якою є контрабанда на так званому «зеленому кордоні» з країнами Європейського союзу.

На Закарпатті протяжність кордону України з країнами ЄС становить 460 кілометрів. Межа між країнами пролягає через поля Ужгородщини, ліси Перечинщини, повноводну річку Тиса та гірські Мармароські хребти.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: УНІАН

Від розташування кордону залежить спосіб переправлення сигарет. Речниця Мукачівського прикордонного загону Леся Федорова розповідає, що важкодоступні гірські ділянки кордону у контрабандистів популярністю не користуються. Найбільш активно переправляти сигарети порушники намагаються через ті відрізки кордону, які розташовані поблизу населених пунктів.

"На ділянці Мукачівського прикордонного загону найбільш вразливим вважається українсько-румунський кордон в межах населених пунктів "Великий Бичків", "Ділове" та "Богдан". Заходи з посилення охорони кордону на цій ділянці постійно супроводжується обуренням та провокаціями з боку окремих мешканців цих селищ. Це люди, які так чи інакше причетні до переміщення через кордон сигарет: зберігають тютюнові вироби на території своїх приватних помешкань, дають прихисток особам, які носять товар, відстежують дії прикордонних нарядів тощо", — каже речниця.

Контрабанда на кордоні з Румунією: отруєння собак та залучення неповнолітніх

Село Ділове Рахівського району розташоване впритул до Румунії. Через цей населений пункт пролягає траса державного значення Мукачево — Рогатин. З одного боку розміщені приватні будинки та господарства. З іншого — паркан з колючим дротом. За цією огорожею пролягає річка Тиса, за якою розташоване вже румунське село Вишівська долина.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: castles.com.ua

Смуга кордону між цими селами — ласий шматок для контрабандистів. Одним із способів переміщення сигарет на цьому відрізку кордону є так звана "контрабанда з коліс".

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: ДПСУ

"Там не потрібно багато зусиль. Хтось один викидає ці сигарети. Люди, які мають перемістити ці сигарети через кордон, спускаються. Піднімають пакунки і несуть до Румунії. А там їх чекають вже поплічники. Підносять до таких самих приватних помешкань, які у безпосередній близькості до кордону розташовані. Це здійснюється дуже швидко й іноді для цього їм потрібно хвилин п’ять", — каже Леся Федорова.

За її словами, на такі вилазки у водолазних костюмах та екіпіровці контрабандисти брали і дітей.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: ДПСУ

"Організатори цієї протиправної діяльності використовують і неповнолітніх. Причому використовують як для переміщення сигарет через кордон, так і у випадках, якщо прикордонники не йдуть їм назустріч. Вони використовують неповнолітніх для здійснення провокацій. Були випадки коли затримували дитину — 14-річного хлопчика. Його виховує бабуся. О 4-ій годині ранку, весною, тобто було і досить холодно, і річка була повноводна, у мокрому гідрокостюмі, вже після повернення з румунського боку, дитину затримали. Контрабандистам все-рівно хто це буде робити, їм головне прибутки", — розповіла речниця.

Щоб ускладнити контрабандистам здійснення цієї схеми, навесні 2019-го року прикордонники почали встановлювати колючий дріт на українському березі річки Тиса. Нове спорудження викликало обурення у частини місцевих.

Висловити невдоволення тоді вийшли кілька десятків чоловіків. Головний аргумент проти нової огорожі — відсутність доступу до річки. З приводу акції протесту проти встановлення прикордонниками колючого дроту перед водоймою висловлювався і сільський голова села Ділове. Тоді, у коментарі телеканалам "Sirius" та "ICTV", він розповів свою думку про контрабанду.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: ДПСУ

"В усіх людях вбачають потенційних контрабандистів. Хоча контрабанда не є вже таке дуже протиправне явище. Ми ж у своїй державі Україні… ніяк не приносять шкоди. Найголовніше не паркан, а відношення прикордонників до місцевого населення. Яка контрабанда, ну там десь підуть 2 ящики, 3. Та то не контрабанда. Контрабанда йде через пункти пропуску. Ви самі розумієте, що поки є кордон, поки є якась різниця в цінах, доти вона буде", — прокоментував сільський голова Ділового Андрій Панасюк.

Паркан, попри протести, змогли добудувати. Він розташований на цьому відрізку кордону і сьогодні.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: kordon.ua

"Щоб ви розуміли, 2-3 хвилини часу, які протиправні елементи витратять для того, щоб перемістити сигарети, ми їх виграємо. І це дозволяє нам попереджати такі спроби і затримувати виконавців", — розповіла Леся Федорова.

"Контрабандна слава" цього населеного пункту влаштовує далеко не всіх місцевих мешканців. З журналістами жителі Ділового спілкуються неохоче, одна з причин — можливі погрози з боку контрабандистів.

"Тут не можна нічого говорити. Я щось сказала, і мені вночі вікно розбили. Оці бандити. Так що мовчимо, та й усе", — розповіла програмі "Факти" на "ICTV" мешканка села Марія.

За словами речниці Мукачівського прикордонного загону місцеві контрабандисти своїми діями заважали місцевим мешканцям, які відношення до контрабанди не мали.

"Нерідко коли тютюнові контрабандисти тікають від прикордонників. Вони забігають на будь-які приватні помешкання. Люди скаржилися, що в їхніх дворах постійно труять собак. Оскільки собаки видавали своїм гавкотом чужих осіб і це допомагало, знову ж таки, цим прикордонникам при переслідуванні правопорушників", — розповіла речниця прикордонників Мукачівського загону Леся Федорова.

Вона каже, що організатори контрабандних схем знаходять виконавців не тільки у прикордонних селах, а й у найближчих містах — Рахів, Тячів або Хуст. Підбирати стараються чоловіків та хлопців спортивної статури, яким по силам буде переправити у складних погодних умовах важкі пакунки із сигаретами. Знаходити охочих вдається з кількох причин: найголовніша — високий рівень безробіття у прикордонних районах. Чимало працездатних чоловіків та жінок виїжджають на заробітки у інші країни. Серед тих, хто залишився на місці — контрабандисти вишуковують собі потенційних виконавців.

"Контрабанда у цьому регіоні носить характер чітко організованої злочинної схеми. Не варто вважати, що заробляють на ній прості громадяни. Основний дохід осідає в кишенях організаторів, які не гребують ані здоров'ям, ані життям тих, хто на них працює", — повідомила Леся Федорова.

З кожним роком охочих заробляти переправленням сигарет через кордон стає менше.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: ДПСУ

За даними прикордонників Мукачівського загону, на ділянці "Ділове" за неповні 7 місяців 2021 року службовці зафіксували 6 спроб переміщення сигарет. Для порівняння: минулого року за перші 7 місяців 2020-го прикордонники виявили 15 спроб нелегального переміщення тютюну. А у 2016-му році — 36.

Носити важкі пакунки через річку або ліси стало важче, тому не дивно, що сигарети через кордон частіше почали доставляти повітрям.

"Контрабанда у небі": як контрабанду переправляють літаками та квадрокоптерами

Спроби непомітно перетнути кордон на невеликих літаках або гелікоптерах прикордонники фіксували нечасто. Найбільш затяті контрабандисти щільно забивали літальний апарат пакетами із сигаретами, а серед ночі намагалися непомітно пролетіти над кордоном.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: ДПСУ

Такі авантюри з боку контрабандистів, хоч потенційно і могли принести високі прибутки, проте часто такий ризик не був виправданим.

Насамперед звук двигуна навіть невеликих літаків з високою імовірністю міг почути прикордонний наряд, який ніс службу неподалік рубежу. Навіть якщо контрабандистам вдавалося потрапити на інший бік кордону, правоохоронці сусідніх держав починали пошуки повітряного судна на прикордонній території.

Одну з таких схем у липні 2020-го року викрили угорські правоохоронці. Вночі контрабандисти на літаку або дельтаплані з України порушували повітряний простір Угорщини та у визначеному місці скидали на парашутах сигарети. Там їх підбирали спільники та відносили до місця переховування.

За допомогою службових собак угорські слідчі митної служби знайшли будинок контрабандистів, у ньому правоохоронці виявили наркотики, тепловізор, пристрій нічного бачення. У цьому угрупованні перебували шестеро людей. Окрім тюремного терміну у 8 років, чоловіки можуть отримати акцизний штраф, розмір якого перевищуватиме 50 мільйонів форинтів.

Інший недолік такого способу переправлення контрабанди — ризик потрапити у авіакатастрофу.

У 2018-му році у Румунії, неподалік кордону з Україною розбився вертоліт КА-26. Апарат був без реєстраційних номерів і, за інформацією прикордонслужби України, міг використовуватися для контрабанди. Внаслідок аварії загинув пілот вертольота.

Технологічний прогрес останніх років дозволив контрабандистам не ризикувати життям, а зробити переправлення сигарет мобільнішим та непомітнішим. Над кордоном замайоріли квадрокоптери.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: thedroneu.com

Квадрокоптери, які використовують відеографи для зйомок весіль, досить сильно відрізняються від тих апаратів, якими керують контрабандисти. Вантажні коптери або дещо перероблені квадрокоптери для сільського господарства можуть підняти на сотню метрів більше десятка кілограмів вантажу.

Їх вартість на ринку хоч і висока, однак, менша і легша у обслуговуванні, ніж невеликий літак чи вертоліт. Кілька сотень тисяч гривень — і ви власник хоч і нелегального, зате перспективного стартапу у прикордонному регіоні.

За словами Лесі Федорової, переправлення сигарет дронами через кордон — наразі одна з найбільших проблем на зеленому кордоні не тільки України, а й сусідніх європейських держав.

Запливи через річку Тиса та запуски квадрокоптерів: якою є закарпатська контрабанда поза КППФото: ДПСУ

"Що стосується використання потужних безпілотних апаратів — зараз це дуже актуальне питання. Для того щоб обійти всі перепони, які діють з боку прикордонників, тютюнові контрабандисти використовують новинки сучасної техніки. Їх досить важко відстежити. Робити вони це намагаються у темний час доби, коли їх ще і візуально важко відстежити. Тобто, прикордонний наряд може тільки чути звук і зі свого боку, і угорці передають, що чують звук. Але відстежити, особливо у темний час доби, досить важко", — повідомила речниця.

Вона каже, що повністю подолати контрабанду сигарет можна тільки після вирівнювання цін на тютюнові вироби. Або ж посиленням відповідальності за контрабанду.

"Через існування значної різниці цін на сигарети та високої рентабельності їх збуту у країнах Європейського Союзу, на жаль, на повну перемогу сподіватися ще складно. Основними факторами, що продовжують впливати на постійні спроби тютюнової контрабанди у краї залишається високий рівень безробіття у прикордонних районах. Також відсутність кримінальної відповідальності, суттєвих штрафів за незаконний перетин державного кордону та за контрабанду", — розповіла речниця.

Більше про контрабанду поза межами КПП слухайте у подкасті Суспільного Закарпаття "Сірі кордони". Перші три епізоди можна прослухати на одній з платформ:

Читайте нас у Telegram та Viber

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди