Розмови щодо заборони експлуатації тварин в цирках в Україні ведуться роками. Ще у 2018-му році у Верховній раді був зареєстрований законопроєкт про зміни до закону "Про захист тварин від жорстокого поводження", який мав на меті заборонити використання тварин в цирку та інших видовищах. Але менше ніж за рік профільний комітет Ради заявив, що норми законопроєкту суперечать Європейській конвенції про захист домашніх тварин, де немає положення про повну заборону використання тварин у цирках і згодом проєкт закону відкликали.
З аналогічною ініціативою пізніше виступив міністр культури Олександр Ткаченко. Він планував ввести заборону на використання тварин з 2021-го року. Однак, тварини й досі виступають у цирках. У квітні в парламенті зареєстрували ще один законопроєкт про цирк без тварин. Що він передбачає, яка доля чекає на тварин, та скільки часу потрібно для відновлення хижаків після цирку з’ясувало Суспільне.
“Цирк може існувати й без тварин”
Над розробкою законопроєкту № 5409 працювали юристи та зоозахисники Всеукраїнського гуманістичного руху, який бореться за права тварин UAnimals. Засновник руху Олександр Тодорчук розповів Суспільному, що використання тварин у цирку — це знущання заради розваг, і жоден цирк на сьогодні не може забезпечити необхідних умов для забезпечення всіх фізіологічних потреб тварин.

"По-перше, жахливі умови. Я особисто був за лаштунками Національного цирку України, де на ліченому метрі утримуються тварини, як то леви, тигри і ведмеді. По-друге, це жахливе харчування просто тому, що охочі заробити більше грошей цирки зменшують витрати на тварин, через це вони харчуються жахливо. По-третє, це небезпека для глядачів цирку, працівників. Ледь не раз на кілька місяців відбуваються ситуації, коли тварини нападають на людей, дресувальників, глядачів, що призводить до того, що цих тварин присипляють, вбивають”, — розповідає Тодорчук.
Активіст переконаний, що український цирк може працювати й без тварин, на заміну їм прийшли б українські артисти, жонглери та акробати. Крім цього, живих тварин можуть замінити 3D голограми, на такі у 2018-му перейшов німецький цирк Ронкаллі. Реалізація видовища обійшлася цирку в понад півмільйона євро. Але за перший рік на вистави було продано більш ніж 600 тисяч квитків вартістю від 29 до 70 євро.
У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про заборону експлуатації тварин в цирку та інших видовищах з 2022-го року. Якщо документ ухвалять парламентарі, під заборону підпадуть контактні зоопарки, пересувні звіринці та бої тварин. Як виняток, залишаться стаціонарні зоопарки, спортивні видовища, виставки домашніх та сільськогосподарських тварин, а також реабілітаційні центри.
Що буде з тваринами
Законопроєкт передбачає безоплатне переведення усіх тварин з цирків до реабілітаційних центрів. Нині за словами Олександра Тодорчука, в українських цирках перебувають десятки тварин. Сфера реабілітації тварин в Україні дуже слабка, нині в країні налічується до десяти таких закладів. Та, за словами активіста, вільних місць у них достатньо, щоб перевести звільнених від циркової арени.

Зазвичай, за словами Тодорчука, після цирку тварини мають серйозні проблеми зі здоров’ям.
“У них є деякі наслідки цирків, як стереотипна поведінка, коли тварини ходять по колу на одному місці, розхитуються зі сторони в сторону, дряпають себе чи вольєр. По суті, ці тварини зійшли раніше з розуму через самотність, маленькі вольєри, погане харчування, знущання на манежі”, — розповідає Тодорчук і додає, через ці проблеми зоопарки відмовляються приймати таких тварин.
Історія врятованої Чади
Майже все своє життя Національному цирку присвятила ведмедиця рідкісного підвиду бурого тянь-шанського ведмедя Чада. А як стала не потрібна, її продали фізичній особі-підприємцю, який утримував її 7 років у гаражі у промисловій зоні в Білогородці, що біля Києва.

2019-го Чаду забрали до реабілітаційного ведмежого притулку "Біла скеля", тут вона відновлюється від наслідків цирку.

“Вона була в жахливому стані, у неї було ожиріння, у неї були компульсивні розлади, стереотипові розлади психіки довелося попотіти трохи", — розповідає власник притулку Євген Яковлєв.
За його словами, реабілітація ведмедів, які постраждали від людського впливу може тривати все життя. Наприклад, у Чади досі зберігається побічний ефект: під час тривоги у неї виникає компульсивна поведінка, за присутності людей тварина починає розбризкувати воду. Крім Чади, у "Білій скелі" перебувають ще двоє циркових ведмедів, ще одного забрали із ресторанного комплексу, та двоє молодих ведмежат, які раніше брали участь в контактних фотосесіях. На обслуговування тварин в рік йде щонайменше 800 тисяч гривень.

“У тварин повинен бути грамотний ветеринарний догляд, ґрунт, щоб вони могли ходити по ньому. У тварин має бути вода, щоб вони пили та купалися, коли потрібно, має бути прихисток, щоб можна було сховатися від людської уваги та опадів, сонця", — каже Яковлєв про вимоги, яким має відповідати реабілітаційний центр.
“Біла скеля” набрати вже нікого не зможе, лише, якщо буде додаткове фінансування, зокрема, на будівництво огорож.
Чи передбачається фінансова підтримка центрам
Щоб фінансувати реабілітаційні центри, треба вносити зміни до державного бюджету, розповів Суспільному голова комітету Верховної ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Олег Бондаренко ("Слуга народу"). Поки пропозицій до таких змін законопроєкт не передбачає. На думку нардепа, центри реабілітації для тварин лише підлягають створенню, бо ті, що вже існують не регулюються законодавством.

“Щоб центри реабілітації відповідали законодавству, повинно бути прописано це в підзаконних актах, і потім вже цим центрам повинні передаватися тварини, але, на жаль, в усіх цих законопроєктах є один величезний недолік, законопроєкти не дають пропозиції щодо фінансування цих центрів реабілітації" — розповідає нардеп.
За словами Бондаренка, наразі немає достовірної інформації, скільки тварин перебувають у цирках. Для того, щоб закон працював треба створити реєстрацію всіх циркових тварин і обліковувати їх. На розгляд парламенту законопроєкти, які спрямовані на захист тварин, зокрема, № 5366 (про заборону дельфінаріїв), № 5406 (про заборону експлуатації тварин в цирках) і № 5302 (на захист вовків і котів, яких масово знищують мисливці) винесуть восени.
Читайте також
Як запобігти сонячному або тепловому удару у тварин. Пояснює лікарка
Євросоюз планує з 2027 року заборонити утримання свійських тварин у клітках
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!