Чи вплине збільшення виплат при народженні дітей на демографічну ситуацію. Відповідає науковець

Чи вплине збільшення виплат при народженні дітей на демографічну ситуацію. Відповідає науковець

Ексклюзивно
Чи вплине збільшення виплат при народженні дітей на демографічну ситуацію. Відповідає науковець
Ілюстративне фото, Unsplash

Сучасна сімейна політика та збільшення виплат при народженні дитини можуть допомогти людям народити дітей, яких вони хочуть, але не збільшать кількість багатодітних родин.

Про це в ефірі Українського радіо розповів старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи Національної академії наук Борис Крімер.

"Приймаючи певні інструменти підтримки батьків, ми не спонукаємо їх народжувати нових дітей. Ми допомагаємо їм народити тих дітей, яких вони хочуть. Якщо на першу дитину наважуються практично всі, хто хочуть дітей, то з другою дитиною вже складніше. Цей потенціал від однієї до другої дитини — це той простір, де сімейна політика і всі ці інструменти можуть якось повпливати. Тобто навіть якщо буде підтримка, то суцільної масової багатодітності не станеться. Це фактично історичне минуле зараз", — зазначив він.

Експерт наголосив, що тенденція до зменшення народжуваності є загальносвітовою, тому збільшення виплат на дітей питання не вирішить. За його даними, лише близько 15% дітей в Україні, які зараз народжуються, є третіми і орієнтація населення України все-таки йде на дві дитини.

"Сучасна сімейна політика — це не тільки про гроші. Це насамперед про час, про те, щоб допомогти батькам подолати якісь проблеми, які виникають, пом'якшити різні ризики, допомогти їм працювати разом і водночас виховувати дітей, допомогти самореалізуватися, дати час, щоб бути з дітьми, але щоб це не штовхати їх на межу бідності. Мова також йде про дитячі садки, дошкільні заклади та про інші елементи соціальних послуг догляду за дитиною", — наголосив Крімер.

Він також відзначив, що до питань сімейної політики також входять відпустки.

"Наразі в Україні є досить тривала відпустка, але вона не оплачується, тобто не є такою ефективною, як могла бути. Також важливими є консультації з того, як правильно виховувати дітей, а також психологічна підтримка. Крім того, актуальним є житлове питання. Для батьків великою перешкодою є відсутність житла, необхідного до їхніх вимог. Тому гроші — це лише одна зі складових, хоча і важлива" — пояснив він.

Що відомо

  • Кабінет міністрів України пропонує збільшити допомогу при народженні дитини, розмір якої не переглядали з 2014 року. З 1 січня 2022 року допомога при народженні дитини становитиме 50 тисяч гривень. Перша виплата буде становити 25% від суми (12,5 тисяч гривень), а далі рівними частинами (10 тисяч 41 гривня) протягом 36 місяців. З 2023 року проводитимуть щорічну індексацію виплат. Законопроєкт також передбачає збереження допомоги у вигляді "пакета малюка", який можна отримати протягом 30 днів після народження дитини.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок