12 кроків у Мюнхені. Що пропонується для посилення безпеки в Україні

12 кроків у Мюнхені. Що пропонується для посилення безпеки в Україні

12 кроків у Мюнхені. Що пропонується для посилення безпеки в Україні
. https://www.vontobel.com/

Перед початком Мюнхенської конференції з питань безпеки 2020 року група лідерів євроатлантичної безпеки представила програму з урегулювання конфлікту в Україні, яка містить 12 кроків. У спільній заяві запропоновано 12 кроків для посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні. Серед підписантів — голова Мюнхенської конференції Вольфганг Ішингер.

Зазначається, що конфлікт в Україні та навколо неї є трагедією для всіх, хто постраждав від насильства. Також він становить постійну загрозу безпеці й стабільності в євроатлантичному регіоні.

"Політична резолюція має важливе значення для припинення збройного конфлікту на Донбасі, для покращення перспективи конструктивного діалогу між Україною та Росією, зокрема щодо Криму та задля покращення євроатлантичної безпеки", — йдеться у заяві.

Повідомляється, що зазначені кроки можуть допомогти у вирішенні конфлікту та нагальних питань безпеки, гуманітарних, економічних і політичних проблем, а також допоможуть зменшити напругу між Росією та Заходом, у тому числі розбудувати стійку архітектуру взаємної безпеки в євроатлантичному регіоні, включаючи посилене співробітництво щодо зменшення ядерної загрози.

Лідери ЄС наголосили, що обмін полоненими, розведення сил на окремих ділянках на Донбасі та проведення саміту Нормандської четвірки відкрили шлях до прогресу в цьому питанні. Для посилення безпеки в Україні та євроатлантичному регіоні пропонуються наступні кроки.

КРОКИ З БЕЗПЕКИ

КРОК 1. Відновлення Спільного Центру Координації та Контролю (СЦКК)

Відновлення СЦКК забезпечить додаткову можливість для виконання Мінських угод. Крім того, на думку підписантів, це має допомогти в забезпеченні оперативного реагування на порушення угод, включно з реагуванням на перешкоди моніторингу СММ ОБСЄ та буде підтримкою у питанні відновлення інфраструктури і розмінування територій.

КРОК 2. Встановлення діалогу щодо військових дій у рамках переговорів Нормандської четвірки

Лідери країн Нормандського формату (Франція, Німеччина, Росія та Україна) мають розширити діалог, який може слугувати як механізм регулярних обмінів у рамках Мінських угод та задля припинення вогню, про що регулярно доповідає СММ.

Зокрема, зустріч лідерів Нормандської четвірки може проходити не тільки спільно, а й окремо — наприклад, у форматі двосторонніх переговорів.

КРОК 3. Розширення свободи пересування

Зазначається, що на сході України потребує поліпшення ситуація зі свободою пересування місії ОБСЄ та цивільного населення. Пропонується розширити кількість і зробити безпечнішими пункти пропуску в'їзду-виїзду та забезпечити ефективний моніторинг. Також має припинитися ситуація, коли патрулям місії ОБСЄ відмовляють у доступі до територій і певних об'єктів у нічний час.

КРОК 4. Вирішення проблеми зниклих безвісти

Для вирішення ситуації зі зниклими безвісти потрібні всі відповідні зацікавлені сторони, включно з правозахисними організаціями та сімейними групами, щоб співпрацювати у пошуку й виявленні зниклих безвісти по всій країні.

На думку лідерів ЄС, допомогти полегшити процес могли б Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) та Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти, якби вони отримали повний і безумовний доступ до всіх затриманих осіб.

КРОК 5. План і реалізація гуманітарних заходів ініціативи з розмінування

На Донбасі має негайно розпочатися процес розмінування територій, а дітей і дорослих на сході України слід навчити розуміти ризики, які створюють міни й інші вибухонебезпечні предмети.

КРОК 6. Попередня реконструкція на Донбасі

Засідання Дельфійського економічного форуму в березні 2020 року за підтримки ЄС повинне просунути концепцію створення відповідної міжнародної основи щодо реконструкції Донбасу, зокрема й за участі Росії.

КРОК 7. Дослідження зон вільної торгівлі

Зони вільної торгівлі мають використовувались для пожвавлення постраждалих від війни регіонів. Відповідні зацікавлені сторони повинні вивчити на експертному рівні заходи щодо створення зони вільної торгівлі України з ЄС (реалізація Угоди про глибоку та всеосяжну вільну торгівлю між ЄС та Україною) і Росією, а також цілеспрямовані заходи на підтримку експорту.

КРОК 8. Підтримка дорожньої карти щодо санкцій

Необхідно визначити процес для якомога визначення конкретних дій щодо реалізації Мінських угод можуть призвести до відповідних змін у санкціях.

КРОК 9. Усунення радіологічної небезпеки

Приблизно 1200 радіоактивних джерел, що використовувались у медичних, промислових або наукових цілях, розташовані у Донецькій області та навколишній місцевості. Деякі з них становлять ризик для здоров'я, безпеки та екології. Усунення радіологічної небезпеки на Донбасі забезпечить важливі економічні (а також гуманітарні, безпекові й екологічні) зиски і стане цінним кроком у зміцненні довіри.

Працюючи з ОБСЄ, Тристоронньою контактною групою і країнами в Нормандському форматі, відповідні зацікавлені сторони повинні узгодити заходи щодо організації безпечного вивезення високоактивних радіоактивних джерел (цезію, стронцію тощо) з Донбасу.

Крім того, мають бути узгоджені заходи з моніторингу безпеки радіоактивних джерел високої активності, які наразі використовуються в медичних або промислових цілях на Донбасі.

КРОК 10. Спрямування нового діалогу між євроатлантичними державами на створення взаємної безпеки

Цей новий діалог має бути визначений політичними лідерами і повинен вирішувати основні проблеми безпеки за допомогою динамічного процесу, який безпосередньо стосується ключових розбіжностей. Такий діалог міг би допомогти поглибити співпрацю і взаєморозуміння та запобігти майбутнім конфліктам.

EASLG (Група лідерів із питань євроатлантичної безпеки — ред.) може забезпечити основу для цієї роботи, в якій повинні брати участь відділи планування і стратегії міністерств закордонних справ з усього регіону.

КРОК 11. Підтримка і визначення сфер виборчої взаємодії між ЄС і Росією

ЄС і Росія повинні визначити пріоритети виборчої взаємодії у 2020 році, в тому числі шляхом підтримки реалізації Мінських угод. Вони також повинні робити кроки у сферах, де існує великий спільний інтерес (наука і дослідження, транскордонна й регіональна співпраця, співпраця у сфері зміни клімату та навколишнього середовища).

Таким чином, сторони могли б визнати, що прогрес може бути взаємно підсилювальним. Наявні людські та економічні зв'язки повинні розвиватися.

КРОК 12. Запуск нового національного діалогу про ідентичність

Новий інклюзивний національний діалог по всій Україні є бажаним і має розпочатись якомога швидше. До нього мають долучитись особи, які формують громадську думку, провідні науковці й міжнародно визнані експерти.

Слід докласти зусиль для вивчення перспектив сусідів України, особливо Польщі, Угорщини та Росії. Цей діалог повинен торкатися теми історії та національної пам'яті, мови, ідентичності і досвіду меншин. Він має включати терпимість і повагу до етнічних та релігійних меншин — як всередині країни, так і на міжнародному рівні — для підвищення залучення, інклюзивності й соціальної згуртованості.

Лідери конференції наголосили, що необхідно узгодити або реалізувати підхід до безпеки, який може забезпечити мир, незалежність і свободу від страху перед насильством для всіх.

Що відомо:

  • У німецькому Мюнхені розпочинається щорічна міжнародна конференція з питань безпеки. Її основними темами стануть конфлікти і роззброєння, питання клімату та охорони здоров’я.
  • На конференції з безпеки у Мюнхені очікується виступ, зокрема, президента України Володимира Зеленського.
На початок