Історію створення книги про село на Сумщині розповіли місцеві жителі

Історію створення книги про село на Сумщині розповіли місцеві жителі

Історію створення книги про село на Сумщині розповіли місцеві жителі

Книга, яку готували всі разом. Так говорять на Лебединщині про видання «Штепівка та навколишні хутори і села» Володимира Підлісного, яке презентували 12 лютого у Сумах. Знімальна група Суспільного побувала у Лебединському районі, щоб дізнатися про історію цієї книги.

Марії Андріївні 95 років, вона пам’ятає дореволюційні часи за розповідями матері, яка працювала в місцевих панів:

Матір вони вибрали, що оце прибирала тільки вона у пана і в барині по кімнатах. І доручили їй ключі, щоб вона відпускала всі продукти на кухню. А як бариня встала утром, відпочила, вона спускається вниз – східці були від самого дому до самого ставка – а ставок був великий, на весь ярок. І посередині ставка був островок, і там стояв стіл, був місточок аж до самого столика, і мати туди носила барині чай,“ - розповідає жителька села Павленкове Марія Павленко.

Жили вони на хуторі Магалясівка, окрім панської садиби там було 25 дворів. Нині з його жителів залишилося двоє, хутора вже давно немає. Перед Другою світовою війною більшість сімей виїхали, хати вивезли у Штепівку, а після війни переселили решту жителів. Тепер на місці хутора поле, взимку туди не проїдеш. Але Магалясівка залишилася на сторінках книги Володимира Підлісного. Історію 68 сіл і хуторів Лебединського району автору допомагали збирати місцеві жителі.

Ми з ним земляки, з одного села Руда. Це його родове гніздечко, там у нього сад, де він працює з своєю дочкою. Він написав оголошення, ми його розповсюдили, розносили, говорили людям, адже нам треба було зібрати матеріал. Зносили всі, світлини: де була старовинна свадьба, він казав: "Витягуйте все, що зможете", ми йому допомагали, зносили сюди, у сільську раду,”- говорить жителька села Штепівка, вчителька української мови і літератури Наталія Озерна.

У Штепівці мешкає понад 1000 жителів, сьогодні це центр сільської ради.

Олександр Великодний, Штепівський сільський голова розповідає: “В свій час, до 57 року, Штепівка була районним центром, сюди входили села, сільські ради не тільки нашої Лебединщини, а й Білопільського району. По історичних даних, село було засновано в 1760 році.”

Для книги відібрали 1100 світлин. Матеріали про голодомор та Другу світову війну збирали учні Штепівської школи разом зі своєю вчителькою історії. Лідія Сич – родом із села Грунь, вона шукала матеріали про своє село.

Лідія Сич, жителька с.Штепівка, вчителька історії: Жителі села нашого – дуже патріотичні всі. Кожного року, в останню суботу червня, всі ми збираємося в селі Грунь. Села немає. Там залишилося 8 жителів, які проживають у 5 будинках. Але незважаючи на це, з різних куточків линуть до Груні – старі вже, навіть привозимо вчителів, які там працювали, тих, хто не може сам ходити. І там, біля пам’ятника, влаштовуємо ми День села.”

Місцеві мешканці розповідають, що багато матеріалу – документів, фотографій – не увійшло до книги, і сподіваються, що буде друге видання про Штепівку.

Як відомо:

  • У Сумах 12 лютого відбулась презентація книги Володимира Підлісного. Видання розповідає про Штепівку та навколишні села за період понад 300 років.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди