На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паї

На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паї

На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паї Суспільне Запоріжжя

Понад 40 жителів чотирьох сіл колишньої Сторчівської сільської ради Новомиколаївського району до сьогодні не отримали земельних паїв. Намагаються вибороти їх з 1995-го року, коли відбулось розпаювання землі.

Журналістам Суспільного ці люди розповіли: на їхню думку, землі колективної власності отримують представники місцевої влади та наближені до неї особи.

У родині Розсох, яка живе у селі Богданівка колишньої Сторчівської сільради, розповідають: витребувати два земельні паї намагаються з 2013-го року. Для цього зібрали документи, що підтверджують їхнє право на частку землі.

"Добиваємося діда нашого пай — Розсохи Леонтія Олексійовича для батька - мого свекра — Володимира Леонтійовича. Зверталися в поліцію, в прокуратуру, в суди одправляли документи. І до Зеленського одправляли. І немає ніякого здвигу", — каже Любов Розсоха, жителька села Сторчове Новомиколаївської територіальної громади.

На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паїСуспільне Запоріжжя

Житель села Іванівка Володимир Делюкін частку землі своєї матері намагається отримати з 1995-го року.

"Я обращався во всі суди, во всі інстанції, мені отписувалися: «не положено матері». А що получилось? Дякую Сергію Івановичу Чалому. Він поїхав, добився зробити експертизу. Виявилось: документи поддєлали, рік її смерті неправильно написали. Мати не вовремя вмерла, понімаєте", — ділиться Володимир.

На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паїСуспільне Запоріжжя

У колишній Сторчівській сільраді розпаювання земель відбулось у 1995-му році, - каже депутат Новомиколаївської селищної ради Сергій Чалий. Але, за словами депутата, зробили це з порушеннями: у “Державному акті на право колективної власності на землю” 1995-ий рік виправили на 96-ий. І 20-ох людей, які померли у 95-му, виключили зі списків на паї.

На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паїСуспільне Запоріжжя

"Якщо людина у 95-му померла, вона, виходить, померла до розпайовки, і їй не полагається пай. Але, якщо людина у 95-му померла, і в 95-му була розпайовка, їй полагається пай", — наголошує депутат.

За словами Сергія Чалого, факт підроблення “Державного акту” у 2017-му році довів Київський науково-дослідний Інститут судових експертиз.

Підроблена у Державному акті й цифра, що вказує на кількість земель, які підлягали розпаюванню, - каже депутат.

"Получається, у “Держгеокадастрі” підробили для того, щоб менше людей отримали земельних ділянок (пай). І навіть після розпайовки люди не отримали своїх паїв. Їм полагається, вони працювали, а їх викинули, як цуценят", — зауважує Сергій Чалий.

Загалом, із майже 4-х тисяч гектарів землі, що передавали до колективної власності, тисячу “загубили”, - каже Сергій Чалий. У документах цифри зазначені, але ані правоохоронні органи, ані судді не можуть встановити, де вони знаходяться, хто ними користується, і скільки сплачує податків. Серед цієї “загубленої” землі - 103 гектари, що раніше були під колгоспними садами.

У 2014-му році їх викорчували, та, за словами Сергія Чалого, незаконно розподілили між представниками влади, бізнесу та силових структур. Дехто з них працював у громаді кілька місяців і отримав земельну ділянку, а понад 40 колишніх колгоспників досі не можуть отримати своїх часток, - каже депутат.

На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паїСуспільне Запоріжжя

"Частина саду передана в приватну власність, частина використовується не за цільовим призначенням. Так само 70 гектарів сіноскосу стали приватною власністю. А біля села Берестового 40 гектарів пасовища. А поліція за 6 років так і не встановила, хто це написав заяву на видання технічної документації", — додає чиновник.

У 2015-му люди написали колективне звернення до Новомиколаївського відділення поліції, аби з’ясувати, хто користується колективною власністю. Сергій Чалий зауважує, відкрите кримінальне провадження № 260, але й досі працівники поліції так і не встановили, хто ними користується, скільки сплачується податків, на якій підставі.

Натомість у відповідь на звернення, рекомендують звертатися до Державного бюро розслідувань міста Мелітополя.

"Слідчий Дригайло Тарас В’ячеславович із Мелітопольського ДБР розслідував. Каже: “так складу злочину немає”. Суддя Новомиколаївського районного суду Губанов Роман Олегович здорово їх прикриває. У них ніколи складу злочину немає", — наголосив Сергій Чалий.

На Запоріжжі місцеві мешканці понад 25 років не можуть отримати паїСуспільне Запоріжжя

За коментарями щодо ситуації з розпаюванням земель у селах колишньої Сторчівської сільради журналісти Суспільного звернулися до голови Новомиколаївської селищної ради Сергія Шамайди, Держгеокадастру та Нацполіції в Запорізькій області.

Голова селищної ради перебуває у відпустці, тож на його адресу 18 червня надіслали інформаційний запит. Також надіслали їх до Держгеокадастру та Нацполіції в області. Чекаємо на відповідь у визначений Законом термін.

Що відомо

  • 8 громад Запорізької області розташовані у зоні спостереження ЗАЕС – 30-кілометровому радіусі навколо атомної електростанції, – отримають субвенцію з державного бюджету на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику.
  • У Запоріжжі представникам “Інваспорту” АТОвці-волонтери допомогли привести до ладу єдиний у місті тренувальний майданчик для легкоатлетичних метань.
  • 27 Запорізьких громад отримали державну "Інтернет-субвенцію". Вперше до оптичного інтернету під'єднають 100 сіл регіону.
  • Запорізьку центральну районну лікарню мають передати до комунальної власності однієї з трьох територіальних громад або міста Запоріжжя.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди