На Вінниччині вперше в Україні впровадили проєкт “Барнахус” для дітей, які постраждали від насилля

На Вінниччині вперше в Україні впровадили проєкт “Барнахус” для дітей, які постраждали від насилля

На Вінниччині вперше в Україні впровадили проєкт “Барнахус” для дітей, які постраждали від насилля Pixabay

У Вінниці презентували перший в Україні центр захисту та соціально-психологічної підтримки дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками. Створений він за моделю БарнхаусЦе спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів. З ними проводять бесіди, здійснюють медичний огляд для цілей судової медицини, проводиться всебічна оцінка та надаються усі необхідні терапевтичні послуги від відповідних спеціалістів. Барнахус бере свій початок від Моделі захисту дітей, прийнятої в США у 80-х роках. Уперше такі центри виникли в 1998 році в Ісландії, а потім поширилися і в інших північних країнах (у Швеції у 2005 році, Норвегії у 2007 році, в Гренландії у 2011 році, в Данії у 2013 році) під назвою Барнахус, або «Будинок дітей». , тобто в одному місці дитина отримує соціальну, психологічну, правову та медичну допомогу.

Місце розташування не розголошують з метою безпеки потерпілих та свідків насильства.

"Запровадження в Україні модель Барнахуса — це можливість захистити таку дитину. Її не будуть тягнути ні на допити, ні в поліцію, ні в суд. Спеціально створені притулки, так звані "зелені кімнати", будуть місцем захисту", — зазначив очільник області Сергій Борзов.

Основні завдання

  • Забезпечити дітям та підліткам, які зазнали різних видів жорстокого поводження і злочинів, отримання належної оцінки, лікування та підтримки;
  • Запобігти травматизації дітей внаслідок повторних співбесід, які проводять різні служби в різних місцях. Дослідження показують, що подібний досвід може бути дуже травматичним для дитини;
  • Створити для проведення слідчих інтерв’ю середовище, дружнє до дітей, яке б знижувало рівень занепокоєння дитини. Це має вирішальне значення для успішного отримання інформації від дитини.

Як це працюватиме

Мета створення закладу полягає у забезпеченні інтересів усіх дітей та виконанні належної правової процедури.

Співбесіда з постраждалою дитиною проводиться в спеціальній кімнаті навченим інтерв’юером відповідно до протоколу, що містить докази, та з урахуванням віку дитини.

Статистика

За чотири місяці 2021 року по всій Україні було зареєстровано 1470 злочинів, які були вчинені неповнолітніми.

За такий самий період Нацполіцією було зафіксовано 1284 кримінальних правопорушень щодо дітей.

За словами в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександра Баранова, у 2021 році зареєстровано понад 2400 звернень громадян про вчинення кримінальних правопорушень та інших подій відносно неповнолітніх осіб з Вінницької області. З них близько 500 за участі дітей, а з кваліфікацією “домашнє насильство” — понад 100 випадків. За результатами слідчих дій, у понад 20 випадках були відкриті кримінальні провадження.

Загалом на обліку служб у справах дітей перебуває 756 дітей, що опинились у складних життєвих обставинах:

  • 694 дитини перебувають на обліку у зв’язку з чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини;
  • – 18 дітей — у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю дитини.

Також вживають заходи щодо соціального захисту 44 дітей, які перебувають на обліку служб у справах дітей з підстави жорстокого поводження з ними. Протягом першого кварталу 2021 року службами взято на облік 226 дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди