ЄСПЛ поновив розгляд позову Грузії щодо російської окупації та катувань

ЄСПЛ поновив розгляд позову Грузії щодо російської окупації та катувань

ЄСПЛ поновив розгляд позову Грузії щодо російської окупації та катувань
ЄСПЛ. Фото: Facebook / МЗС

Європейський суд з прав людини поновив розгляд позову Грузії з вимогою визнати Росію відповідальною за окупацію території країни та утиски етнічних грузинів.

Як повідомляє видання "Новини Грузія", Міністерство юстиції Грузії заявило, що йдеться про четвертий міждержавний позов Грузії проти РФ, який був спрямований Мін'юстом до ЄСПЛ 21 серпня 2018 року.

За повідомленням відомства, в ньому йдеться про "масові утиски грузинського населення", а також про "адміністративну практику затримань, нападів і вбивств" на неконтрольованих центральною владою Грузії територіях і уздовж адміністративних кордонів з ними. Тбілісі вимагає встановити відповідальність Москви за порушення кількох статей Європейської конвенції з прав людини.

"Зокрема, окупацією, протягуванням колючого дроту і цілеспрямованою кампанією щодо населення Грузії Росією порушуються такі статті Європейської конвенції, як право на життя, заборона катувань, право на свободу та безпеку, право особистої й сімейної захищеності, право на ефективний правовий захист, право на освіту та свободу пересування", — йдеться в заяві міністерства.

У Мін'юсті наголошують, що в позові особлива увага приділяється справам убитих на територіях Абхазії й Цхінвальського регіону грузин. Грузинська сторона позбавлена ​​можливості провести повноцінне розслідування, ідентифікувати й заарештувати винних. У Тбілісі вважають, що Росія приховує силовиків, винних у загибелі трьох громадян Грузії.

Видання зазначає, що розгляд четвертого міждержавного позову Грузії проти РФ було призупинено до оголошення рішення у справі про серпневу війну 2008 року. Своє рішення за цим позовом ЄСПЛ оголосив 21 січня 2021. Тоді суд визнав, що після бойових дій Росія порушила шість статей Європейської конвенції про захист прав людини й основних свобод: право на життя; заборона на тортури й покарання, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження; право на свободу і безпеку; право на захист приватного та сімейного життя; захист власності; свобода пересування.

При цьому було зазначено, що ці порушення поширюються на події, що виникнули за припиненням вогню 12 серпня 2008 року, а події, що відбувалися в період з 8 по 12 серпня 2008 року, не підпадають під юрисдикцію РФ. Грузинська сторона сприйняла це рішення ЄСПЛ, як власну перемогу. У Тбілісі підкреслюють, що тим самим було встановлено, що Росія здійснює ефективний контроль над Цхінвальським і Абхазьким регіонами Грузії й несе відповідальність за порушення прав грузинських громадян.

Що відомо

  • Абхазія – це невизнана самопроголошена республіка, яка перебуває під військовим контролем Росії. Більшість країн світу визнає регіон автономною республікою у складі Грузії.
  • У Тбілісі протестували проти приїзду російського ведучого Володимира Познера. Журналіст прилетів у країну із друзями та родичами, аби відсвяткувати день народження. Раніше Познер заявляв, що "Абхазія не є частиною Грузії".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок