"Увечері транспорт не їздить" - чому в Сумах проблеми з маршрутками після 19 години

"Увечері транспорт не їздить" - чому в Сумах проблеми з маршрутками після 19 години

"Увечері транспорт не їздить" - чому в Сумах проблеми з маршрутками після 19 години
Суспільне Суми

У Сумах після сьомої вечора майже не їздять маршрутки у напрямку Роменської та автовокзалу. Про це говорять люди, які користуються цим транспортом. Як перевізники дотримуються графіків руху, та чому з’їжджають з маршрутів раніше, з’ясовували журналісти Суспільного.

На зупинці біля військової частини на Роменській на автобус чекають люди. Виїхати звідси в інші райони міста можна шістьма маршрутами (№5, 19, 55, 17А, 1 та 57). Після 19-ї, каже Вікторія Котенко, їздять тільки два.

"До нас їде 17А та №1. Скільки ми чекаємо, хвилин 40, вже друга маршрутка не зупиняється. Зараз поїхала ще одна. Чекаємо", - говорить жінка.

У мобільному додатку, де можна побачити місцезнаходження автобусів, 8 червня о 19-20 у напрямку Хіммістечко-Роменська показувало два автобуси 17А. Один з них у цей час їхав Роменською до кінцевої зупинки. Повертаючись порожнім, зупинку проїхав повз і людей не взяв.

"Є така проблема, і добратися на Роменську, наприклад, від залізничного вокзалу, дуже важко після 19-00 години, а після 20-00 взагалі це неможливо. Тобто ввечері з громадським транспортом проблема велика є в Сумах", - говорить пасажир Роман Мартиненко.

Так само ввечері доїхати до автовокзалу або звідти – важко, розповідає Марина Савчук. "У принципі, окрім 61-ї та 13-ї, мабуть, з усіма іншими маршрутками проблематично. Особливо, 52 та 15, яка гірше за усіх їздить. Було таке, що о пів на восьму її чекала, та маршрутки вже не було", - каже жінка.

Дві маршрутки №15, які о 19:40 за GPS-навігатором рухалися у бік автовокзалу, одна за одною проїхали повз і не зупинилися. Водій маршрутки №61, який також їздить через автовокзал, говорить: "Ви самі судіть: нащо гнати – гроші, заправка – усе наше. А проїхати - провезти 5 людей немає сенсу, розумієте?"

"Увечері транспорт не їздить" - чому в Сумах проблеми з маршрутками після 19 години
Суспільне Суми

За договором, перевізники мають їздити з 6:00 до 22:00. А кількість машин на маршрутах повинна бути та, яку вони заявили під час конкурсу, каже начальник міського відділу транспорту Сергій Яковенко, тільки у години пік.

"Графік розрахований на максимальну кількість і при проходженні конкурсу визначається максимальна кількість транспортних засобів, які повинні працювати на маршруті. Але після 18:00 у нас іде зменшення пасажиропотоку, і у зв’язку з цим іде зменшення транспортних засобів, і збільшення інтервалу між машинами. Так, на деяких маршрутах після 18:00, 19:00 повинно працювати десь 50% від кількості транспорту", - говорить він.

За його словами, на деяких маршрутах не вистачає водіїв і вони змушені працювати в одну зміну. "Так, є провали по деяких маршрутах, які працюють до 19:00. Ми пишемо зауваження, акти на перевізників. Вони нам обіцяють вирівняти ситуацію. Штрафи не передбачені, але всі ці зауваження і все це буде відображатися на проведенні конкурсу", - додав Яковенко.

Читайте також: Сумський водій маршрутки три роки возив людей з підробленим водійським посвідченням

Маршрут №15 обслуговує товариство "Сумипастранс". На робочому місці не було директора Олександра Кузьменка, коли приїхали журналісти. Тут сказали, що він поїхав у справах.

Вирішити проблему можна, змінивши умови праці водіїв, говорить координатор громадського об’єднання "Сумська платформа реформ" Максим Корнієнко.

"Відверто проблема з водіями є, але цю проблему ніхто не вирішує, от у чому біль нашого міста. Ні перевізники не збираються її вирішувати, ні міська влада.Зрозуміло, що один водій не може працювати з шостої години ранку до десятої вечора щодня. Усі говорять про те, що на кінцевих зупинках мають як мінімум туалети бути облаштовані, місто це ігнорує. Громадськість це якраз підтримує, що треба водіям забезпечити нормальні умови праці. Це і можливість підмінити водія, і можливість нормально забезпечити санітарні умови, перерви на обід і так далі, щоб водій не обідав на ходу. Це все в руках в першу чергу, перевізника, в другу чергу - міської влади. І не варто тут лякати пасажирів тим, що це збільшить там в рази тариф. Ні, не збільшить", - вважає Корнієно.

"Увечері транспорт не їздить" - чому в Сумах проблеми з маршрутками після 19 години

За його словами, у структурі тарифу зарплата наразі складає близько 10%. "Хай якщо її можна збільшити, буде складати 20% - це не основна, далеко не основна стаття затрат. І завжди при будь-якому тарифі саме говорять про те, що треба збільшувати зарплату водіям, але завжди зарплату водіям не збільшують", - каже Корнієнко.

Зараз приватні перевізники у Сумах обслуговують 33 автобусних маршрути з 43-х – це дві третини ринку. Новий транспортний конкурс у Сумах має відбутись 2022 року.

Під час підготовки цього матеріалу ми запитали нашу аудиторію у Facebook – які ще маршрути вони не бачать на лініях ввечері. Дописувачі нарікали також на маршрути №№ 3, 6, 7, 12, 19, 22, 23, 55.

"Увечері транспорт не їздить" - чому в Сумах проблеми з маршрутками після 19 години

На сайті Сумської міської ради опублікований Типовий договір на перевезення пасажирів, який укладений з приватними перевізниками.

Серед обов’язків влади, зокрема, створення на кінцевих зупинках належних санітарно-побутових умов для водіїв і лінійних працівників, а у надавача послуги – не страйкувати та мати на лініях не менш як 50% заявленого транспорту. У разі ж невиконання умов – договор може бути розірваним.

Що прописано у договорі з приватними перевізниками Сум

Обов’язки Організатора:

  • Створювати на кінцевих зупинках належні санітарно-побутові умови для водіїв та лінійних працівників згідно з Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту.

Обов’язки Перевізника:

  • Забезпечити на маршруті необхідну кількість рухомого складу.
  • Забезпечувати обов’язкову роботу транспортних засобів з 6.00 до 22.00.
"Увечері транспорт не їздить" - чому в Сумах проблеми з маршрутками після 19 години

Що відомо

  • У Сумах запрацював сайт, де можна подати скаргу на погану роботу громадського транспорту. Його розробили фахівці "Сумської платформи реформ". За допомогою сайту скарга на несправність, недотримання графіку руху чи інші проблеми за кілька хвилин надійде до Сумської міської ради.
  • З початку лютого плата за проїзд в маршрутках збільшилася з п'яти до семи гривень
На початок