Андрій замість Андрія. Чому Зеленський замінив Богдана на Єрмака

Андрій замість Андрія. Чому Зеленський замінив Богдана на Єрмака

Оновлено
Андрій замість Андрія. Чому Зеленський замінив Богдана на Єрмака

Президент Володимир Зеленський звільнив керівника свого Офісу Андрія Богдана і призначив на цю посаду свого помічника Андрія Єрмака. Відповідні укази з'явилися на сайті президента зранку 11 лютого. Цьому передувала розповсюджена у ЗМІ інформація про те, що Богдан написав заяву про відставку, та багатомісячний конфлікт між Богданом та Єрмаком за вплив на президента та політичні процеси в Україні. Суспільне зібрало все, що відомо про обох соратників Зеленського та причини заміни голови ОПУ.

Хто такий Богдан

Андрій Богдан — український юрист, особистий адвокат Ігоря Коломойського. Представляв сторону олігарха у судових суперечках за ПриватБанк, був його радником під час перебування Коломойського на посаді керівника Дніпропетровської ОДА та намагався пройти до попередньої Верховної Ради за квотою олігарха (однак був виключений зі списку і судове оскарження не дало результатів). Саме цей зв'язок Богдана з Коломойським став підґрунтям для звинувачень у зв'язках з олігархом, які лунали на адресу самого Зеленського.

У 2008-2010 роках Богдан працював заступником міністра юстиції, потім був урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики, а з лютого 2011 року — радником експрем'єра-втікача Миколи Азарова. За даними ЗМІ, Богдан літав до РФ у складі урядової делегації на чолі з Азаровим у переддень зупинки євроінтеграції, що дала старт Революції гідності.

ЗМІ повідомляли, що Богдан причетний до офшорів, які займалися кредитними аферами на сотні мільйонів гривень. Він є власником маєтку в Конча-Заспі і великих ділянок землі в Київській області, які купив, перебуваючи на державній службі. Журналісти стверджують, що Богдан консультував організаторів кредитних шахрайств.

На президентських виборах у 2019 році Богдан був радником Зеленського з юридичних питань. Після перемоги новообраний президент призначив його керівником своєї адміністрації, де мав відповідати за комунікацію, правові та політичні питання.

Громадськість та ЗМІ були обурені призначенням Богдана, який через роботу в уряді Азарова потрапляв під люстрацію та не мав права обіймати посаду голови АП до 2024 року. Однак замість звільнення Богдана Зеленський змінив назву його посади. Адміністрацію президента було перейменовано на Офіс, а Богдан таким чином був виведений з-під дії закону.

Хто очолив ОПУ

Андрій Єрмак — юрист, кінопродюсер, а з травня 2019 року — помічник президента Зеленського. Здобув юридичну освіту і наприкінці 90-х років створив власну фірму "Міжнародна юридична компанія", яка займалася справами захисту авторського права. Зокрема співпрацював з "Інтер Медіа Груп".

Загалом новий керівник ОПУ володіє або має частку в понад 20 компаніях у різних галузях, а також є засновником кількох громадських організацій.

ЗМІ вказують на зв'язки Єрмака з одіозним путінським олігархом Аркадієм Ротенбергом. Зокрема зазначається, що Єрмак через власну компанію "Інтерпромфінанс-безпека" має спільний бізнес з зареєстрованою в РФ компанією "Сарич", а її власниками є люди, наближені до Аркадія Ротенберга — друга Путіна та "будівельника" так званого Кримського мосту. Єрмаку неодноразово закидали зв'язки з Росією, а деякі депутати навіть вимагали його звільнення через "проросійські меседжі".

Із Зеленським Єрмак познайомився на "Інтері" у 2011 році. В одному зі своїх інтерв'ю Єрмак називав Зеленського "давнім другом". У травні 2019 року президент призначив його своїм помічником.

Журналісти називали його "головним перемовником Зеленського", "повіреним ОП із міжнародних відносин" і "тіньовим міністром закордонних справ". Єрмак був українським перемовником з Кремлем щодо обміну полоненими, який відбувся у грудні 2019 року, а також супроводжував президента на міжнародних зустрічах.

Зокрема, він входив до робочої групи, яка готувала візит Зеленського до США, на засідання Генеральної Асамблеї ООН, а також комунікував з адвокатом президента США Дональда Трампа Рудольфом Джуліані.

Що сталося

Про те, що Богдан і Єрмак мають неабиякий вплив на президента Зеленського, але не ладнають між собою, журналісти писали вже доволі давно. Проте, обидва фігуранти конфлікту весь час заперечували його, стверджуючи, що мають "нормальні робочі стосунки". Андрій Богдан перебрав на себе функції головного радника та соратника Зеленського ще під час передвиборчої кампанії, тоді як Єрмак почав стрімко нарощувати свій вплив уже після виборів, взявши на себе роль головного перемовника України з Російською Федерацією.

При цьому, за неофіційними даними, Богдан і Єрмак весь час боролися за вплив на президента, маючи світоглядні розбіжності з різних внутрішньополітичних питань. Зокрема, Єрмак нібито зайняв сторону Віталія Кличка у його конфлікті з Богданом. Також думки обох соратників президента кардинально різнилися у питанні нещодавньої відставки прем'єра Олексія Гончарука, яка в підсумку так і не відбулася.

Кожен успішний обмін полоненими з РФ, до яких докладав руку Єрмак, сприяли зростанню довіри до нього з боку Зеленського. Єрмак став частіше з'являтися з ним на публічних заходах, тоді як сам Богдан від початку 2020 року майже "зник" з публічного простору. Його навіть не було на офіційному заході зі вшанування загиблих у катастрофі МАУ, який проходив в аеропорту Бориспіль. Причиною цього називали черговий мініскандал між Богданом та Єрмаком на предмет, хто і в якому ряду членів офіційної делегації стоятиме на летовищі.

Що далі?

Усі переговори від імені України Андрій Єрмак від самого початку нібито вів напряму з ексвіцепрем'єром РФ Дмитром Козаком. Після відставки уряду Медвєдєва Путін знайшов Козаку нову посаду — тепер він заступник голови Адміністрації президента Росії. Нещодавно пропагандистські ЗМІ РФ написали про те, що куратор "українського питання" й основний ідеолог анексії Криму та війни на Донбасі Владислав Сурков пішов з посади помічника президента РФ.

11 лютого, приблизно за годину після інформації про призначення Єрмака, прессекретар Путіна Дмитрій Пєсков офіційно заявив, що відтепер "українським напрямком" займатиметься Козак.

На початок