"Родини загиблих можуть найняти адвоката". Інтерв'ю з заступником глави МЗС Ірану про катастрофу МАУ

"Родини загиблих можуть найняти адвоката". Інтерв'ю з заступником глави МЗС Ірану про катастрофу МАУ

Важливо
"Родини загиблих можуть найняти адвоката". Інтерв'ю з заступником глави МЗС Ірану про катастрофу МАУ Мохсен Бахарванд, заступник міністра закордонних справ Ірану, фото: Суспільне

Україна та Іран 3 червня провели переговори щодо збиття українського Боїнга рейсу 752 "Міжнародних авіаліній України" (МАУ) в небі над Тегераном. Наступного ж дня на сайті українського МЗС з'явилася спільна заява Міжнародної групи з координації допомоги жертвам рейсу. У документі йдеться про те, що Іран повинен компенсувати матеріальну та моральну шкоду родичам загиблих пасажирів українського літака, надати повний звіт про обставини, які призвели до катастрофи, повернути особисті речі загиблих, забезпечити прозоре розслідування й попросити публічно вибачення.

Після перемовин і публікації заяви Міжнародної групи Суспільне поговорило з Мохсеном Бахарвандом, заступником міністра закордонних справ Ірану. Він відреагував на заяву так: “Іран заяви Міжнародної групи не визнає, і вважає, що повинен вирішувати болючі питання, пов'язані зі збиттям українського літака, виключно в двосторонньому порядку.” Ми розпитали, чи матиме можливість Україна бути свідком судового процесу над обвинувачуваними в трагедії, і чи сподівається Іран покращити стосунки з новою адміністрацією Байдена.

Ви прибули в Україну для перемовин з українською стороною щодо збиття українського Боїнга в небі над Тегераном 8 січня 2020 року. Як ви оцінюєте результати переговорів?

Загалом переговори пройшли непогано. Ми з нашими українськими колегами обмінялися думками щодо низки питань, які стосувалися різних аспектів цієї катастрофи: щодо кримінального провадження, щодо технічних питань, щодо військових та авіаційних питань. І на них ми дали чітку відповідь. Українська сторона виголосила свою заяву, і ми зі свого боку. З нашої точки зору є прогрес у цих перемовинах. І ми сподіваємося, що в майбутньому їх продовжимо задля досягнення результату.

***

Суспільне звернулося в українське МЗС з питанням, наскільки результативними були переговори. Заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін відповів: “Ми рухаємося вперед безумовно, хоча й не з такою швидкістю, як хотіли б ми і наше суспільство. Наразі змушені констатувати наявність значної кількості розбіжностей. Якщо простими словами, то нам просто пропонують повірити на слово про "людську помилку", не надаючи при цьому жодних життєздатних підтверджень.... Ми іранцям зі свого боку пояснюємо, що без встановлення істини у справі і притягнення винних до відповідальності говорити про компенсації абсолютно передчасно. Раніше ми передали Ірану лише українську претензію в порушенні норм міжнародного права. А тепер документ схожого змісту підписали міністри чотирьох держав – щоб Іран усвідомлював єдність наших позицій в цьому питанні. Не хочу оцінювати конструктивності раундів, вже робив це і помилявся, бо домовленості не виконувалися, оцінимо дії іранців вже по факту”.

Мохсен Бахарванд, заступник міністра закордонних справ ІрануМохсен Бахарванд, заступник міністра закордонних справ Ірану, фото: Суспільне

Уночі була оприлюднена спільна заява України, Канади, Сполученого Королівства і Швеції з вимогами забезпечення прозорості кримінального розслідування. Чи обговорювали ви з українською стороною цю заяву? Яка ваша реакція?

Звичайно, це право представників названих країн збиратися і проводити якісь спільні заходи, але ця група не є стороною-переговорником у цьому процесі. Ми проводимо окремо перемовини з кожною зі сторін на двосторонньому рівні і не вважаємо цю групу переговорником.

У мене немає інформації, хто видав цю заяву і ким вона була видана, хто цим займався. Як я говорив, ми не обговорювали це питання. Ми проводили лише перемовини з українською стороною. Це вже на свій розсуд інша сторона може робити такі заяви безпосередньо або з іншими сторонами, але нас це не стосується.

Читайте також: Катастрофа рейсу МАУ: Іран пообіцяв надати Україні доступ до судових матеріалів

Що стосується виплати компенсацій: це питання можна вважати вирішеним. Для їх проведення все готово. І тут слід зазначити, що оскільки Іран сам виконує свої зобов'язання, немає необхідності вказувати йому, як він повинен діяти. Він все робить у відповідних законодавчих рамках, згідно з міжнародними зобов'язаннями.

За кожного загиблого в результаті цієї трагічної події має бути виплачено родичам 150 тисяч доларів США. Деякі родини жертв катастрофи уже отримали компенсації. Ми також вчора попросили українську сторону, щоб вони повідомили українським громадянам, родичам загиблих порядок виплати компенсацій. Ці процедури здійснюватимуться через посольство України в Тегерані.

Чи є наміри у Іранської сторони забезпечити прозорість цього процесу? Коли розпочнуться судові засідання? Чи зможе у судових засіданнях брати участь українська сторона?

Як ви знаєте, звинувачені є військовослужбовцями нашої держави. Справи кримінальні, які стосуються військовослужбовців, згідно з відповідними нормами відрізняються від проваджень у справах щодо цивільних. Тому рішення про допуск представників України залежатиме від судді. Наразі троє суддів займаються розслідуванням цієї справи. І, можливо, частково вимоги задовольнять. Ми вчора пояснили нашим колегам, що родини загиблих можуть найняти адвоката, який буде присутнім на судовому процесі та робитиме все необхідне для забезпечення його прозорості. Але все ж, він буде закритим, проте ми намагатимемось забезпечити присутність хоча б на деяких засіданнях посадовців України. Але це все буде залежати від того рішення, яке приймуть судді, які здійснюють провадження у даній справі.

До цього часу родини 103 загиблих у цій авіакатастрофі звернулися зі своїми позовами до відповідних судових військових органів нашої країни. Серед цих осіб були також й іноземці. І українські громадяни, родичі загиблих, мають право звернутися з аналогічними позовами до наших судових органів.

Командувач Повітряних сил Корпусу вартових Ісламської революції Амір Алі Хаджизаде заявляв, що бере на себе відповідальність. Які були наслідки для нього після цієї трагедії? Чи ця історія взагалі не позначилася на його кар’єрі?

В Ірані військові, дипломати тощо не залежать від політичної обстановки. Що стосується військових, вони не підпорядковуються політичним органам. Після того, як стався цей інцидент, його високоповажність пан Хаджизаде перебував далеко від місця події, проте було все зроблено для затримання 10 осіб, причетних до цього інциденту. Це були не лише оператор системи протиповітряної оборони, але й деякі представники командування. Вони також притягнуті до відповідальності. Більш детально цією інформацією володіють посадовці в тій сфері, яка займається кримінальним провадженням. Ця трагедія сталася внаслідок помилки, яка призвела до того, що випадково радар визначив літак за військову ціль. І внаслідок такої недбалості та неузгодженості і того, що оператор був в напруженні, в стані підвищеної чутливості, й сталася трагедія. Це є у звіті, який ми передали до ІКАО, і на сайті ІКАО він є, можете з ним детально ознайомитися.

Верховний суд Онтаріо у Канаді постановив, що знищення українського літака було умисним актом тероризму. Як зараз проходять перемовини з Канадою, чиїх громадян було більшість на борту? І зважаючи на такі заяви, чи може, приміром, Україна стати посередником у процесі перемовин з Канадою?

Ні, ми такого не чули, щоб канадська сторона зверталася до української за посередництвом у цій справі. У нас було 2-3 зустрічі з представником канадської сторони. Зокрема, з міністром закордонних справ цієї країни. Судові органи Канади, на наше переконання, не мають компетенції у вирішенні цього питання з юридичної точки зору, Канада не є територією, де сталася катастрофа. І їхній суд в Онтаріо не надав відповідних даних і доказів для винесення такого рішення. Був такий баланс між доказами і гіпотетичними міркуваннями з цього приводу. Ви сказали, що 53 особи, які загинули, мали канадське громадянство. Але вони мали подвійне громадянство і були, також, громадянами Ірану. Згідно із законодавством Ірану, лише та особа може вважатися іноземцем, яка раніше була громадянином Ірану і відмовилася від громадянства нашої країни.

З Канадою у нас уже багато років відсутні дипломатичні стосунки. І також немає консульських зв'язків. І те, що вони такі чутливі питання політизують, має негативні наслідки для тих людей, яких це безпосередньо стосується. Це веде до невпорядкованості процесу, який був пов'язаний із вирішенням питань саме їхніх співгромадян, які також втратили рідних і близьких. Ці їхні деструктивні дії не сприяють консенсусу.

Збиття українського літака відбулося на тлі гарячої фази протистояння між США й Іраном. Як ви бачите подальші відносини з адміністрацією президента США Байдена? Чи кращі вони зараз за ті, які були з адміністрацією Трампа? І які кроки робить Іран, щоб покращити стосунки зі Сполученими Штатами?

Адміністрація Трампа виділялася своєю нерозсудливістю, прагненням до насильництва, расизму. Її можна назвати однією з найбільш екстремістських в історії. В них не було ані політичного розуму, ані політичного досвіду, вони не мали уявлення про розбудову міжнародних стосунків. І крім того, що Трамп перебував під впливом ізраїльського лоббі, інших лоббістських груп , він не мав реального уявлення про регіон Близького Сходу.

Дії, які здійснювала команда Трампа, відрізняються від підходів нинішньої адміністрації. У нас великий досвід в стосунках з цією державою, і ми самі визначаємо свою політику, напрямок діяльності. І для нас немає значення, якого “кольору” та чи інша адміністрація. Звичайно, є очевидна різниця між тою політикою, яку здійснювала попередня команда президента США, і нинішньою. Проте, це не так важливо, ми проводимо свою незалежну політику.

Український літак збили через кілька годин після того, як Іран обстріляв американські бази в Іраку у відповідь на вбивство в Багдаді іранського генерала Касема Сулеймані за п'ять днів до того. Наказ про ліквідацію командувача віддав 45-й президент США Дональд Трамп.

Загалом хочу сказати: ця трагедія дуже нас засмутила і пригнітила. Більшість пасажирів – молоді люди. Для нас це дійсно гірка подія. Україну ми вважаємо дружньою державою і готові простягнути руку дружби українському народові. Чимало іранських студентів навчаються в українських вишах. І в уяві іранців українці – хороший доброзичливий народ. Ми бажаємо українській державі успіхів і процвітання.

Що відомо

  • Літак Boeing-737 авіакомпанії МАУ розбився вночі 8 січня 2020 року невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту "Імам Хомейні" в Тегерані. На борту перебували 167 пасажирів і 9 членів екіпажу, усі вони загинули. Серед жертв авіакатастрофи — 11 українців.
  • Влада Ірану не визнавала факт збиття, але через деякий час підтвердила, що літак помилково збили протиповітряні сили країни.
  • Розшифрування "чорних скриньок" підтвердило, що лайнер упав унаслідок влучення ракети. Доповідачі ООН звинувачували Іран у численних порушеннях міжнародного права та у непрозорому розслідуванні.
  • На початку квітня 2021 року прокуратура Ірану висунула обвинувачення десятьом чиновникам країни у причетності до збиття літака МАУ. При цьому імена чиновників та інші деталі іранська сторона не оприлюднила.
  • Заступник міністра закордонних справ Євген Єнін заявив, що влада Ірану ігнорує запити України щодо надання інформації, яка стосується розслідування справи про збиття літака МАУ.
  • 21 травня 2021 року Верховний суд канадської провінції Онтаріо визнав збиття літака МАУ представниками Іранської революційної гвардії навмисним терористичним актом.
  • 4 червня стало відомо, що Іран пропонує виплатити по 150 тисяч доларів родинам загиблих.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди