Робот для перемог: черкаська команда вдосконалює винахід

Робот для перемог: черкаська команда вдосконалює винахід

Робот для перемог: черкаська команда вдосконалює винахід
Суспільне: Черкаси

У Черкасах команда учнів "Міленіум фалкон" гімназії №9 змоделювала робота, який вміє їздити в різні боки не повертаючи. За словами вчителя інформатики та технологій Бориса Ховряка, модель будуть вдосконалювати, аби взяти участь у всеукраїнських змаганнях із робототехніки FIRST Tech Challenge.

Учні разом з учителем розробили програму, за допомогою якої робот може їздити без поворотів і без втрати часу.

Учень 9-го класу Артем Прилепський розповів, що нині шкільна команда "Міленіум фалкон" працює над вдосконаленням керування машиною:

"Ми працюємо над тим, щоб до робота була підключена вебкамера, щоб стежити, де він знаходиться на відстані, щоб було зручніше ним керувати".

Робот для перемог: черкаська команда вдосконалює винаходи
Суспільне: Черкаси

Аби робот міг рухатися у всіх напрямках, учасниця команди Анна Бордунос розробила векторні колеса. Працювали над ними три місяці.

"У нас не було якоїсь інструкції, якою б ми могли користуватися, ми все робили повністю із нуля. Основною фішкою цих коліс є те, що вони складаються із 15 роликів, які розташовані під кутом 45 градусів до осі і переміщення цих коліс проходить за обертанням навколо однієї осі, але при цьому ролики дають змогу колесу обертатися так, як взагалі нам потрібно".

Розроблену модель коліс роздрукували на 3D-принтері, зібрали стартову конструкцію робота та навчилися ним керувати. Також нині команда працює над системою, яка дозволить роботу долати будь-які перешкоди, додав дев'ятикласник Гліб Мєльцов.

"Ми маємо чотири колеса, які обертаються, в нас є графік залежності, на ньому є амплітуда коліс, тобто, якщо є якась яма і робот на ній підскакує, амплітуда зростає, оскільки кут коліс не має сили тертя, тому буде крутитися, а якщо буде занадто велика сила тертя, воно буде іти вниз. І в нас є амплітуда нашого стіку – це та потужність, яку ми подаємо на робота, ми хочемо завжди отримувати саме такий графік. Але він не буде таким, тому ПІД – це комплекс програм, який підтримує саме ось таку амплітуду".

Робот для перемог: черкаська команда вдосконалює винаходи
Суспільне: Черкаси

Учитель інформатики та технологій Борис Ховряк розповів, що конструктор, із якого виготовили робота, сьогодні мають лише два заклади освіти в області. Для своєї команди гімназія придбала набір торік у грудні. Збирати робота п'ятеро її учасників почали тоді ж. Використали три способи програмування.

"Ці рівні програмування дають змогу досягнути набагато більшого результату. Через те, що, якщо ми говоримо за блочне програмування обмежує програміста в своїх можливостях, якщо ми говоримо за Java, то вона дає можливості гігантські. Це та сама мова, якою розробляють додатки для телефонів, і коли програміст сідає писати код для робота, в нього з'являється дуже багато можливостей: він може використати власні бібліотеки для програмування, якісь певні алгоритми".

За словами Бориса Ховряка, команда продовжить вдосконалювати робота, аби взяти участь у Всеукраїнських змаганнях із ліги FIRST Tech Challenge. Вони відбудуться у грудні.

"Наступна категорія, це більш складний рівень із програмування, інженерії. Кожного року у вересні організатори дають чіткий опис поля, на якому будуть відбуватися змагання. У змаганнях 2020-2021 рр. це так звані кільця, які потрібно буде закидати у певні відсіки. Тобто робот збирає ці кільця по полю, потім із певної точки закидає їх, чим більше закинув, тим більше балів він отримав".

За словами Бориса Ховряка, переможці змагань отримають можливість представити Україну на Всесвітньому міжнародному чемпіонаті FIRST, який відбудеться у США.

Авторка Наталія Старинець

Читайте також

Вибір редакції

На початок