Експерт пояснив, що змінить закон про передачу земель ОТГ

Експерт пояснив, що змінить закон про передачу земель ОТГ

Експерт пояснив, що змінить закон про передачу земель ОТГ

З 27 травня набуває чинності закон, яким землі державної власності за межами населених пунктів передаються у комунальну. Винятком є ​​землі, необхідні державі для виконання її функцій. Тобто громади будуть самостійно вирішувати, продавати або здавати ділянки в оренду. Більше про це в ефірі Українського радіо розповів експерт з питань управління територіями Юрій Ганущак.

Чи є проблемними питання з землями, які передаються громадам

Система ведення кадастру еволюціонувала. Ми перейшли до іншої системи, яка більш точно відображає те, що земля кругла, і виникли певні проблеми, особливо з тими актами, які видавалися на початку. Якщо подивитися по кадастру, а всі ділянки в нас у відкритому кадастрі, то є місцями накладки. І це все треба доводити до ладу. Тому що якщо є накладки, тоді є спори за межу. Чинна система дозволяє зробити прив'язку з точністю до 20 см. Тобто є питання технічні. Крім того, є питання нормативних документів, тому що всі землі фактично передали під управління органам місцевого самоврядування і дозволили зміну цільового призначення землі. Як наслідок, має бути регулювання щодо того, як поставити серйозний бар’єр щодо продажу землі. Тобто сертифікована проєктна організація має зробити план території громади, який міститиме як містобудівні, так і земельні компоненти, де реально будуть поставлені обмеження щодо зміни цільового призначення землі і взагалі щодо архітектурних обмежень. І це має бути затверджено Кабінетом міністрів.

Таким чином, має бути єдина система планування: від стратегічного плану розвитку території України до планів території громади. Крім того, має бути поставлена система формалізованого контролю з боку держави зі сторони районних державних адміністрацій. Зараз цей закон розглядаються у Верховній Раді. Адже реакція держави на такі зловживання має бути миттєвою, а не через 3-4 роки, коли все перепродали і зняли родючий шар землі.

Про податок на землю

Казати, що ми бідні і голі, тому не платимо податків, це неправильно. Податки у світі багато більші, ніж в Україні. Просто в Україні різницю між цими податками, які реально мають платиться і тими, які платяться, це забирає тіньовий сектор.

У світі давно вже прийнято рішення про те, що коли ти сплатив достатньо високі податки, ти побачив, куди пішли ці гроші. І тому подаєш чисту інформацію про себе правоохоронним органам. Є один приклад Волочиської громади. Коли обговорювали питання, де поремонтувати дороги в першу чергу, місцевий фермер сказав, що хоче, щоб поремонтували дорогу до його села, бо він є найбільшим платником податку після заводу. Тобто він хоче побачити, куди пішли його податки, і це нормальне явище. Тому ми й зробили децентралізацію, щоб цей податок на землю був видимий для платників податку і для людей. Тоді люди готові платити податки.

Про кредити для фермерів

У нас не вистачає ще принаймні одного закону, а саме — про Фонд гарантування кредитів, які видаються фермерам. Тому що з точки зору держави землю мають викупити тільки фермери, а не народні депутати. Але у фермерів немає грошей. Тому реально єдиний спосіб — це зробити кредитування під низькі відсотки і зробити певний Фонд гарантування. Це дозволить їм протягом певного часу все-таки викупити землю. Ці гроші, за які вони викуповують, не будуть вкладатися у виробництво. Але через років п'ять почнеться позитивний ефект. Крім того, держава не пішла по шляху довгострокової оренди, а обрала продаж і викуп землі саме тому, що фермери не будуть вкладати гроші у проекти, якщо земля не є у їх власності.

Про земельні аукціони

Насправді це не є наскільки складно. Коли виникне питання проведення таких аукціонів, то я сподіваюсь, що на той час районні державні адміністрації будуть більш-менш потужні і проведуть відповідний лікбез. Тому що насправді ці земельні аукціони — це електронний майданчик, на якому вони проводяться. І у багатьох громад такий досвід є. Тому що передача земель пішла не тільки не сьогодні, не вчора і не з цим законом. У рамках добровільного об'єднання уже передавалися землі за постановою Кабміну обміну і очевидно, що після цього ці землі продавалися на аукціонах. Тобто досвід є.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди