Мін'юст пояснив, що таке нотаріальна таємниця і коли її можна розповідати

Мін'юст пояснив, що таке нотаріальна таємниця і коли її можна розповідати

Мін'юст пояснив, що таке нотаріальна таємниця і коли її можна розповідати
. Pixabay

Міністерство юстиції розповіло, що таке нотаріальна таємниця, хто зобов'язаний її зберігати, в яких випадках її можна розголошувати та у якій формі.

Як розповіли у пресслужбі Мін'юсту, у випадку з нотаріусами невміння зберігати таємниці — це одна з підстав, яка може бути причиною втратити право займатись нотаріальною діяльністю.

"Нотаріальна таємниця — це сукупність відомостей (про особу, майно, особисті майнові і немайнові права та обов’язки тощо), отриманих під час вчинення нотаріальної дії або звернення особи до нотаріуса", — пояснили у міністерстві.

При цьому обов'язок дотримання нотаріальної таємниці поширюється не тільки на самого нотаріуса. Зберігати нотаріальну таємницю зобов’язані:

 • нотаріус;
 • помічник нотаріуса;
 • особа, залучена до вчинення нотаріальної дії у якості свідка;
 • особа, якій стали відомі певні відомості у зв’язку з виконанням службових обов’язків чи іншої роботи;
 • інші особи, яким стали відомі відомості, що становлять предмет нотаріальної таємниці.

Якщо нотаріус – свідок у суді, він може давати свідчення щодо відомостей, які становлять нотаріальну таємницю, лише у випадку, якщо цього вимагають особи, за дорученням яких або щодо яких вчинялися відповідні нотаріальні дії. Розголошення таємниці може бути у кількох формах:

 • усна – під час розмови у присутності сторонніх осіб (у громадському транспорті та громадських місцях); в особистому спілкуванні з родичами, друзями та іншими особами; переданням відомостей, що становлять нотаріальну таємницю, через відкриті канали зв'язку тощо;
 • письмово-друкована – викладення змісту відомостей, що становлять нотаріальну таємницю: у відкритих друкованих виданнях (газетах, журналах, книгах); у листах до рідних і близьких; передання, пересилання стороннім особам відомостей, даних про осіб, які звернулися за допомогою до нотаріуса, тощо;
 • наочно-демонстративна – коли в результаті неправильного зберігання матеріалів справи вони стають надбанням сторонніх осіб.

У Мін'юсті пояснили, що порушенням нотаріальної таємниці не є:

 • внесення нотаріусом інформації до державних реєстрів;
 • звітність нотаріуса в рамках процедури фінансового моніторингу;
 • надання нотаріусом інформації (виключно в обсязі та на підставах, визначених законом) на вимогу суду, правоохоронних органів, податкового органу, державних та приватних виконавців, Міністерства юстиції України.

"Довідки про вчинені нотаріальні дії та копії документів видаються нотаріусом винятково особам, за дорученням яких або щодо яких вчинялися відповідні нотаріальні дії, спадкоємцям померлого", — зазначили у відомстві.

Там зазначили, що у разі порушення нотаріусом вимог щодо збереження нотаріальної таємниці Міністерство юстиції має право анулювати свідоцтво про зайняття нотаріальною діяльністю. Мін'юст підсумував, що нотаріальна дія не може бути скасована нотаріусом у разі недодержання таємниці її вчинення, однак це не позбавляє особу, права якої порушено, звернутися до суду за захистом.

Читайте також

Як захистити авторські права на власну творчість, розміщену в інтернеті. Пояснює Мін'юст

Як вчасно прийняти спадщину та чи можна від неї відмовитися. Пояснює адвокатка

Що таке договір про спільне проживання та як його укласти. Пояснює Мін'юст

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок