Як і навіщо потрібно реформувати українську Конституцію. Пояснює експерт

Як і навіщо потрібно реформувати українську Конституцію. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Як і навіщо потрібно реформувати українську Конституцію. Пояснює експерт УНІАН

У пресцентрі Українського кризового медіацентру відбулася презентація "зеленої книги" конституційного врегулювання, розробленої Центром політико-правових реформ. Як реформувати Конституцію в ефірі Українського радіо пояснює голова правління центру Ігор Коліушко.

Що таке зелена книга

“Зелена книга” — це усталений в політології й в теорії аналізу політики термін, що означає документ, підготовлений спеціально для консультацій з громадськістю щодо проблем, які існують в державі й потребують вирішення.

У цьому випадку ми говоримо про необхідність розгортання суспільного діалогу щодо проблем у нашій Конституції. Це, фактично, перший етап підготовки до майбутньої конституційної реформи. Відповідно до теорії аналізу політики, на першому етапі відбуваються консультації щодо проблем, тобто обговорення зеленої книги, на її основі готують білу книгу — документ для консультацій з громадськістю щодо варіантів розв'язання тих проблем, зафіксованих у зеленій книзі, а після всього цього готується проєкт концепції реформи.

Чи у кожній країні Конституція періодично потребує реформ

У всіх країнах різні ситуації. Загалом можна сказати, що 25 років — це нормальний період, за який суспільство трохи змінилося, відбулася адаптаційна практика. Тепер вже можна говорити про впевнені й доведені норми, які треба було б реформувати у Конституції.

В інших країнах політики теж намагаються “поліпшити” Конституцію задля власної вигоди. Хтось посилював президента, хтось його послаблював. У нас подібне відбувалося у 2004 році, коли виключно з політичних міркувань внесли зміни в Конституцію. Тоді було вигідно послабити президента. Потім в неправовий спосіб у 2010 році Конституцію змінили рішенням Конституційного Суду, який не мав на це жодних повноважень, на догоду президенту Януковичу. У 2014 році це рішення скасували. Зміни в українській Конституції були політично вмотивованими. Якщо подивитися на практику наших законодавчих ініціатив щодо внесення змін в Конституцію, то цей висновок, на жаль, підтверджується.

В які розділи Конституції необхідно внести зміни

Сьогодні можна говорити про те, що в багатьох положеннях наша Конституція має об’єктивні проблеми, пов’язані з чинним текстом. Частина з них була з самого початку у документі, наприклад, конституційне регулювання місцевого самоврядування. Місцеве самоврядування відображало наше розуміння, бачення стану проблематики на той час, у 1996 році.

Більшість науковців і політиків тоді так уявляли цей процес, але життя показало, що це трохи утопічний підхід. Для того, щоб громади були спроможними реалізовувати повноваження в інтересах громадян, вони повинні бути достатньо великими. Цей процес призводить до адміністративно-територіальних реформ у всьому світі. У Європі більшість країн завершили ці реформи. Тому сьогодні є гостре питання внесення змін в Конституцію щодо адміністративно-територіального устрою, організації місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Дуже багато про це говорили і влада нарешті почала комунікувати належним чином з суспільством і всіма зацікавленими у цьому структурами. Проте я здивований, що досі немає самого законопроєкту.

Три останні наші уряди формувалися без участі коаліції, а це призводить до того, що через кілька місяців його існування виникають проблеми з голосуванням законопроєктів. Якщо подивитися на європейські парламенти, то можна побачити, що там завжди існує більшість. Це люди, які проголосували за утворення уряду, чим взяли зобов’язання підтримувати його діяльність. Коли уряд відчуває, що його законопроєкти не підтримують у парламенті, то одразу ставить питання про довіру. Якщо її немає, то починається процес формування нового уряду. У нас є коаліція, але немає довіри до законопроєктів уряду, через це реформи не реалізуються і ми не розвиваємося. Ця неякісна норма Конституції блокує наш розвиток.

Ми зараз аналізуємо ті розділи, які стосуються організації державної влади: Розділ IV “Парламент”, Розділ V “Президент”, Розділ VI “Кабінет міністрів та органи виконавчої влади”, про правосуддя та Конституційний Суд. Ми поки не працюємо з Розділом про права та свободи громадянина.

Чи зміниться процедура внесення змін до Конституції

Ця процедура визначена самою Конституцією. Але залишається проблема: як готувати реформу, чи доцільно, що всі зміни у нас ініціювали президенти, чи діалог повинен відбуватись у парламенті, оскільки голосуватимуть за це саме там? Всі ці питання ми опрацьовуємо в "зеленій книзі".

Що далі буде з зеленою книгою

По-перше, ми комунікуємо з профільним Комітетом у Верховній Раді. У нас вже відбулася серія круглих столів в онлайн-режимі, які були дуже змістовними. По-друге, ми хочемо, щоб проєкт "зелена книга" був поширеним, тому закликаємо науковців, громадських активістів, людей, яким не байдуже питання Конституції, до нас приєднуватися, писати свої доповнення, пропозиції та заперечення. Ми плануємо її вдосконалювати, щоб там були повністю прописані проблеми, які є в Конституції. А паралельно вже працюємо над білою книгою.

Нагадаємо, 28 червня 2021 року Україна відзначатиме 25-ту річницю Конституції. У документі передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу ВРУ.

Що відомо

  • Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна може змінити Конституцію лише в напрямку децентралізації відповідно до Мінських угод. Утім, це не стосується курсу на членство в НАТО.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди