Кримські татари, караїми та кримчаки. Що пропонує законопроєкт Зеленського про корінні народи

Кримські татари, караїми та кримчаки. Що пропонує законопроєкт Зеленського про корінні народи

Кримські татари, караїми та кримчаки. Що пропонує законопроєкт Зеленського про корінні народи
. Кримськотатарський ресурсний центр

Ініційований президентом Зеленський законопроєкт про корінні народи України визначає поняття "корінні народи України" та закріплює, що ними є кримські татари, караїми та кримчаки.

Про це свідчить текст законопроєкту № 5506, опублікований в електронній системі Верховної ради.

"Ураховуючи те, що протягом тривалого часу проживання корінних народів на території України їх правовий статус не був визначений, виникає потреба у прийнятті відповідного спеціального закону. У спеціальному законі про права корінних народів України має бути визначено поняття корінного народу України, встановлені засади його правового статусу", – йдеться у пояснювальній записці до законопроєкту.

Президент наголошує, що у зв'язку із тимчасовою окупацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, надзвичайного значення набуває визнання Україною статусу корінних народів, які сформувалися на цій території.

Відповідно до тексту законопроєкту, корінним народом України пропонується вважати автохтонну етнічну спільноту, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоусвідомлює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України. Законом визначено, що корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострову, є кримські татари, караїми, кримчаки.

Проєкт закону гарантує корінним народам захист від будь-яких дій, спрямованих на:

 • позбавлення ознак етнічної приналежності і цілісності як самобутніх народів;
 • позбавлення культурних цінностей;
 • виселення або примусове переміщення з місць компактного проживання в будь-якій формі;
 • примусову асиміляцію або примусову інтеграцію в будь-якій формі;
 • заохочення або розпалювання расової, етнічної або релігійної ненависті, спрямованої проти корінних народів.

Що відомо

 • 18 травня Україна вшанувала пам'ять жертв депортації кримських татар та відзначає День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Депортація почалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня. За офіційними даними було депортовано 183 144 людини.
 • За даними Офісу уповноваженої з прав людини Росія переслідує 93 кримських татар за політичними мотивами, серед них 78 відбувають покарання на території країни.
 • Державний департамент США оприлюднив звіт, в якому описав дії російської влади стосовно порушення прав людини на території окупованого Криму.
 • До Дня спротиву окупації АР Крим та міста Севастополя президент України Володимир Зеленський підписав указ про підтримку кримськотатарської мови і захист прав кримчан.
 • Рада Європи продовжила до червня економічні санкції проти Росії, запроваджені за дестабілізацію ситуації в Україні, через невиконання російською стороною Мінських домовленостей.
 • США закликали Росію повністю припинити окупацію півострова та звільнити всіх українських політичних в'язнів, яких вона несправедливо утримує.
 • Президент США Джозеф Байден заявив, що США ніколи не визнають анексію Криму Росією та будуть протистояти її агресивним діям.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок