Справа Іл-76: суд визнав генерала Назарова невинуватим, справу закрили

Справа Іл-76: суд визнав генерала Назарова невинуватим, справу закрили

Справа Іл-76: суд визнав генерала Назарова невинуватим, справу закрили
УНІАН

Верховний суд задовольнив касацію генерал-майора Віктора Назарова, якого обвинувачували в службовому недбальстві у справі щодо збиття бойовиками літака Іл-76, і визнав його невинуватим.

Суд скасував рішення Павлоградського міськрайонного суду, який раніше засудив Назарова до семи років позбавлення волі, та ухвалу Дніпровського апеляційного суду, який не задовольнив апеляційну скаргу Назарова на рішення суду першої інстанції.

Згідно з рішенням Верховного суду, кримінальна справа щодо Віктора Назарова закрита у зв'язку з невиявленням складу кримінального правопорушення.

Що сказав генерал Назаров

Генерал Віктор Назаров опісля суду попросив вибачення в родичів загиблих.

"У 2017 році, коли було озвучено вирок суду першої інстанції, мною в одному з інтерв'ю було сказано, що як тільки набуде сили вирок, який буде мене виправдовувати, я обов'язково вибачусь перед постраждалими за загибель їхніх близьких і їхніх дітей. І сказати, що ми, керівники АТО, в той час, в тих умовах, в яких ми знаходились, робили все можливе для того, щоб це не трапилось. На жаль, на практиці, це не завжди виходить. Тим не менше, від себе особисто та від всього керівництва прошу в них пробачення", – сказав Віктор Назаров.

Він також додав, що за перші п'ять місяців в зоні АТО бойовики збили 21 літальний апарат: 11 літаків та 10 гелікоптерів, при цьому загинуло 85 українських військовослужбовців.

"І це біль, це тягар, який ліг на плечі всіх командирів, всіх воєначальників, які виконували на той час завдання", – заявив генерал.

Віктор Назаров також зазначив, що які б рішення не ухвалювалися командирами будь-якого рівня, починаючи від командира відділення і до верховного головнокомандувача, завжди є ризик того, "що хоча б одна людина загине".

Реакція родичів загиблих та їхнього представника в суді

У коментарі журналістам захисник інтересів родин загиблих Віталій Погосян зазначив, що рішення суду "більш політичне, ніж юридичне".

"Описали, що він не мав бойового досвіду. Звиняйте! Так що в нас всі генерали, які не мали бойового досвіду, не винуваті в тому, що гинули наші бійці?" – зазначив він.

Віталій Погосян каже: вони передбачали таке рішення, тому ще у 2016 році потерпілі подали заяву до Європейського суду з прав людини. Зокрема, у ній вказано, що "Україна не провела ефективного розслідування щодо збиття літака".

"Все, вироків по Іловайську та Дебальцево – не буде. Назарова визнано невинуватим", – написав у своєму фейсбуці після суду Віталій Погосян.

Справа Іл-76: суд визнав генерала Назарова невинуватим, справу закрили
У залі суду, 21 травня 2021 року. Суспільне

Родичі загиблих бійців заявляють, що "шоковані" рішенням суду.

"Військові експерти говорять зворотнє: вони кажуть, що літаки мали захищати, вертольоти мали летіти. Про це говорять наші військові... Ми дзвонили, і вони казали, що літаки їх будуть супроводжувати, вертольоти будуть захищати. Судові експерти доводять це. Якщо ви змовились просто... Це доводить, що Україна зраджена. Не бачити нам перемоги, якщо ви будете сидіти у владних кабінетах, представляти Україну та стояти на захисті українців", – сказала сестра загиблого бійця Іляна Гайдук, звертаючись до генерала Віктора Назарова в суді.

Що відомо

  • 4 червня 2014 року на території Луганської області з переносного зенітно-ракетного комплексу було уражено літак Іл-76. Він загорівся та впав. На його борту було 40 військовослужбовців 25-ї окремої парашутно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. Усі загинули.
  • 17 грудня 2015 року в Павлоградському міськрайонному суді на Дніпропетровщині розпочався судовий процес у справі про загибель українських військовослужбовців у літаку Іл-76. На лаві підсудних був генерал-майор Віктор Назаров, який на момент трагедії був начальником Штабу антитерористичної операції. Його обвинувачували в вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 425 Кримінального кодексу України (недбалому ставленні до служби, вчиненому в бойовій обстановці, що призвело до тяжких наслідків).
  • 27 березня 2017 року суд присудив йому 7 років ув’язнення, однак генерал подав апеляцію. Відтоді триває її розгляд.
  • В апеляційному суді Віктор Назаров та його захист наполягали на повторному дослідженні висновків військових експертиз, адже вважають, що між результатами двох експертиз, здійснених експертними установами у Львові та Києві у лютому та у травні 2015 року, є суперечності. Суд призначив повторну експертизу. Зрештою апеляційний суд визнав правомірним рішення першої інстанції. Генерал подав касаційну скаргу.

Читайте також

  • Катастрофа Іл-76: терористів "ЛНР" Плотницького, Гурєєва, Патрушева засудили до довічного ув'язнення

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок