"Стоїть чолов'яга, махає руками". Історія диригента Одеської опери

"Стоїть чолов'яга, махає руками". Історія диригента Одеської опери

Ексклюзивно
"Стоїть чолов'яга, махає руками". Історія диригента Одеської опери ua.odessaclassics.com

Заслужений артист України Ігор Шаврук 51 рік працює диригентом Одеського академічного театру опери та балету. Про те, як обирав професію, та про свої відчуття під час першого виступу він розповів Суспільному.

Музика супроводжувала Ігоря Шаврука з самого дитинства, адже батьки диригента були музикантами.

"Я був приречений, бо мої батьки були музикантами. Стоїть піаніно. Мати – піаністка, батя – баяніст. І от вони грають разом, і я десь там пальчиком підштовхую", – поділився Шаврук.

Історія головного диригента Одеської опериСуспільне Одеса

Ігор Шаврук

Ігор Шаврук навчався в музичній школі імені Петра Столярського, і з 7-го класу почав поєднувати заняття на кафедрах фортепіано та диригентсько-хорової, аби в майбутньому перейти до оперно-симфонічного диригування. Після закінчення школи Шаврук вступив до Одеської консерваторії на диригентсько-хоровий відділ.

"З третього курсу я проходив стажування асистентом у професора Миколи Дмитровича Покровського, який в цьому театрі протягом 20-ти років був головним диригентом. Так воно і пішло далі", – пояснив чоловік.

Свої відчуття від першого досвіду в ролі диригента Ігор Шаврук пам’ятає й досі.

Історія головного диригента Одеської опериДумська

"Перше враження в мене було ще в консерваторії, де я допомагав з оркестровим класом. І от коли я махнув руками, і зазвучав оркестр, в мене було враження, що я відчуваю звук руками. Це було фантастично", – зауважив Шаврук.

В Одеському оперному театрі опери та балету він почав працювати наприкінці 1969 року.

"Я дебютував з оперою "Ріголетто" Джузеппе Верді, а першою власною постановкою був балет "Даремна обережність". Це було цікаво", – розповів чоловік.

На думку Шаврука, диригенти мають особливий зв’язок із музикантам. Вони ніби "сплетені невидимою ниткою", що допомагає оркестру звучати, як єдине ціле, зауважив Шаврук.

Історія головного диригента Одеської опериculturemeter.od.ua

"Професія диригента зовні дуже оманлива. Бо здається, стоїть чолов’яга якийсь, махає руками, підстрибує, присідає, робить якусь гімнастику. І оркестр грає, не дивлячись на нього. Це дуже складна професія, і я впевнений, що співвідношення диригента й оркестра десь на ментальному рівні", – пояснив диригент.

За його словами, праця диригента складається з трьох частин. Перший етап – найбільш тривалий та складний.

"Це коли ти береш партитуру і днями, ночами, тижнями, місяцями, іноді навіть роками намагаєшся зрозуміти композитора та зробити цю партитуру своєю. Це найважчий процес", – підкреслив Шаврук.

Друга частина – це репетиції, під час яких диригент має створити музичну команду.

Історія головного диригента Одеської опериviknaodessa.od.ua

"Ти маєш справу з живими людьми. Ти повинен впевнити їх у своїх намірах. Не примушувати, а зробити команду. А третя частина – це безпосередньо концерт, виступ чи вистава", – поділився музикант.

За час своєї кар’єри Шаврук працював з симфонічним оркестром Національного балету в Лондоні, але на його думку, саме українські музиканти – особливі.

"Я би сказав, що в наших музикантів є перевага. Вони, може, не завжди володіють інструментом так, як хотілось би, але вони грають серцем", – зауважив диригент.

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше